
Bedrijf Blue Origin van Jeff Bezos mag maanlander bouwen
HOUSTON (ANP) - Blue Origin, het ruimtevaartbedrijf van Amazon-topman Jeff Bezos, mag een maanlander bouwen. Daarmee moeten mensen over een paar jaar weer voet op de maan kunnen zetten. Met de opdracht is een bedrag van 3,4 miljard dollar gemoeid, omgerekend 3,15 miljard euro.
De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA heeft de keuze voor Blue Origin vrijdag bekendgemaakt. De lander, die de naam Blue Moon heeft gekregen, moet eerst een onbemande testvlucht naar de maan uitvoeren. Als dat lukt, kan hij mensen meenemen.
Dat moet gebeuren bij Artemis V, de derde bemande reis naar het oppervlak van de maan, die gepland staat voor 2029. Het is de bedoeling dat vier astronauten dan met een ruimteschip naar een ruimtestation in een baan rond de maan vliegen. Daar moeten twee van hen overstappen op de Blue Moon en afdalen naar de zuidpool van de maan. Een week lang moeten ze daar wetenschappelijk onderzoek doen, voordat ze via het ruimtestation terugkeren naar de aarde.
Elon Musk
De NASA werkt al samen met SpaceX van Elon Musk. Dat bouwt de maanlander voor de eerste twee bemande missies naar het oppervlak van de maan, Artemis III (op zijn vroegst eind 2025) en Artemis IV (vooralsnog in 2028). Artemis I was een onbemande testvlucht die eind vorig jaar werd uitgevoerd. Bij Artemis II volgend jaar moeten vier mensen rond de maan vliegen en daarna terugkeren naar de aarde.
Blue Origin werd in 2000 opgericht. Het bedrijf verkoopt al een tijdje toeristische vluchten naar de rand van de dampkring. In juli 2021 was de eerste vlucht daarvan, met Bezos zelf en de toen 18-jarige Nederlander Oliver Daemen. Ze kwamen tot een hoogte van 107 kilometer, net genoeg om in de ruimte te zijn geweest. Blue Origin wil over een paar jaar een eigen ruimtestation hebben, het Orbital Reef, waar mensen tegen betaling op bezoek kunnen gaan.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij later op dinsdag opnieuw een ontmoeting heeft met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu. Volgens Trump gaan ze het "bijna alleen maar" over Gaza hebben. "We moeten dat oplossen."
6 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tijdens een toespraak in het Britse parlement opgeroepen om het internationaal recht en de wereldorde te beschermen. Hij deed dat door "order, order" te roepen, de bekende woorden waarmee de voorzitters van het Britse Lagerhuis de orde in het parlement bewaren.
2 uur geledenTRIPOLI (ANP/AFP) - De Israëlische luchtmacht zegt een luchtaanval te hebben uitgevoerd op Tripoli, een stad in het noorden van Libanon. Daar zou een "belangrijk" lid van de Palestijnse beweging Hamas hebben gezeten, maar Israël zegt niet om wie het gaat.
3 uur geledenMARSEILLE (ANP/RTR) - De internationale luchthaven van het Zuid-Franse Marseille is tijdelijk dicht vanwege een natuurbrand. Volgens Franse media zijn in de buurt ook delen van snelwegen gesloten.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft niet om gesprekken met de Verenigde Staten gevraagd, heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken gezegd volgens persbureau Tasnim. De Amerikaanse president Donald Trump zei dat er gesprekken gepland zijn en dat de houding van Iran is veranderd na de Amerikaanse aanvallen op nucleaire installaties in het land.
5 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - Bemiddelaar Qatar stelt dat "tijd nodig" is voor de onderhandelingen voor een staakt-het-vuren in de Gazastrook. "Ik denk niet dat ik op dit moment een tijdlijn kan geven, maar ik kan nu wel zeggen dat we hier tijd voor nodig zullen hebben", aldus een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken.
6 uur geledenXERTA (ANP/RTR) - De Spaanse autoriteiten hebben meer dan 18.000 inwoners van de provincie Tarragona opdracht gegeven binnen te blijven. In het gebied grijpt een natuurbrand om zich heen en worden evacuaties uitgevoerd.
6 uur geleden