Bedreigde walvissensoort vaker buiten beschermd gebied
DEN HAAG (ANP) - Een van de meest bedreigde walvissoorten ter wereld moet steeds vaker andere delen van de oceaan opzoeken om zijn prooi te volgen die door klimaatverandering naar andere gebieden toe gaat. De zogenoemde noordkapers zwemmen daardoor buiten hun beschermde gebieden en komen in drukke scheepsroutes en visserijgebieden terecht, signaleert International Fund for Animal Welfare (IFAW) in een nieuw rapport. Dit is gevaarlijk voor de dieren, want dan raken ze mogelijk gewond door vistuig of aanvaringen.
Wereldwijd zijn nog maar zo'n 350 noordkapers over. De dieren zwemmen van nature over grote afstanden, op zoek naar eten en om te paren. "Dus ze komen wel vaker in niet-beschermde gebieden", zegt Zaan Olivier, projectmanager Marine Conservation bij IFAW. "Echter, onze metingen laten zien dat steeds meer noordkapers hun routes verleggen als gevolg van klimaatverandering en de drukte van menselijke activiteiten."
In opdracht van IFAW is onderzoek gedaan naar de walvissen vanaf het speciaal gebouwde onderzoeksschip Song of the Whale. Over een afstand van meer dan 15.000 kilometer zijn in totaal 209 walvisachtigen waargenomen, waarvan minimaal 32 noordkapers. "Bij velen van hen werden littekens gezien als gevolg van eerdere verstrikkingen in vistuig en scheepsaanvaringen."
In het leefgebied van de noordkaper moeten schepen vaak al hun snelheid verminderen. Nu uit het onderzoek naar voren komt dat de walvissen ook nog ver buiten hun gebied zwemmen, vindt IFAW dat er meer beschermde zones moeten komen voor de walvissensoort. Bovendien kan alternatief vistuig helpen, zodat de walvissen daar niet in verstrikt raken, aldus IFAW.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Het Domplein in Utrecht is donderdagavond rond 18.30 uur gevuld met honderden mensen die een demonstratie voor solidariteit bijwonen. Dat ziet een ANP-verslaggever. De sfeer is gemoedelijk. De demonstratie is een initiatief van De Straat Op, een samenwerkingsverband van verschillende organisaties zoals DeGoedeZaak, Extinction Rebellion (XR) en de Dolle Mina's.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Geen van de personen die zich nog op het Nederlandse cruiseschip Hondius bevonden toen het aanmeerde in Rotterdam is besmet met het hantavirus. Ook vertonen zij geen klachten, meldt minister Sophie Hermans (Volksgezondheid, Welzijn en Sport) donderdag in een brief aan de Kamer.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal gevangeniscellen dat nodig is, blijft de komende jaren stijgen, schrijft het Wetenschappelijk Onderzoek- en Datacentrum (WODC) in een prognose. Bijna alle cellen in Nederland zijn al bezet. Er is alleen geen tekort door noodmaatregelen.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vier jonge mannen uit Utrecht moeten op 14 en 15 september voor de rechter verschijnen voor het verspreiden van een zogeheten 'bangalijst'. Daarop stonden namen, persoonlijke gegevens en foto's van vrouwelijke studenten, met daarbij seksuele, grove en beledigende opmerkingen. De lijst ging in maart 2024 rond op internet en in groepsapps, aldus het OM.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De parlementaire enquêtecommissie corona heeft "een strijd moeten leveren" om documenten los te krijgen over de besluitvorming tijdens de coronapandemie. Dat heeft commissievoorzitter Daan de Kort (VVD) gezegd tijdens een persconferentie. De enquêtecommissie begint volgende week met haar openbare verhoren.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam vangt 230 extra vluchtelingen op wegens het tekort aan opvangplekken bij het aanmeldcentrum in Ter Apel. De 230 vluchtelingen worden opgenomen in bestaande opvanglocaties in de stad voor de duur van zes maanden, meldt de gemeente donderdag.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Onder anderen oud-premier Mark Rutte, voormalig gezondheidsminister Hugo de Jonge en oud-directeur van het RIVM Jaap van Dissel worden verhoord door de parlementaire enquêtecommissie over het coronabeleid. Dat werd donderdagmiddag bekendgemaakt tijdens een persconferentie. Ook voormalig justitieminister Ferd Grapperhaus, hoogleraar virologie Marion Koopmans en oud-minister van Volksgezondheid Bruno Bruins moeten voor de commissie verschijnen. Die laatste twee zijn als eerste aan de beurt, op 29 mei.
5 uur geleden