Bedreigde walvissensoort vaker buiten beschermd gebied
DEN HAAG (ANP) - Een van de meest bedreigde walvissoorten ter wereld moet steeds vaker andere delen van de oceaan opzoeken om zijn prooi te volgen die door klimaatverandering naar andere gebieden toe gaat. De zogenoemde noordkapers zwemmen daardoor buiten hun beschermde gebieden en komen in drukke scheepsroutes en visserijgebieden terecht, signaleert International Fund for Animal Welfare (IFAW) in een nieuw rapport. Dit is gevaarlijk voor de dieren, want dan raken ze mogelijk gewond door vistuig of aanvaringen.
Wereldwijd zijn nog maar zo'n 350 noordkapers over. De dieren zwemmen van nature over grote afstanden, op zoek naar eten en om te paren. "Dus ze komen wel vaker in niet-beschermde gebieden", zegt Zaan Olivier, projectmanager Marine Conservation bij IFAW. "Echter, onze metingen laten zien dat steeds meer noordkapers hun routes verleggen als gevolg van klimaatverandering en de drukte van menselijke activiteiten."
In opdracht van IFAW is onderzoek gedaan naar de walvissen vanaf het speciaal gebouwde onderzoeksschip Song of the Whale. Over een afstand van meer dan 15.000 kilometer zijn in totaal 209 walvisachtigen waargenomen, waarvan minimaal 32 noordkapers. "Bij velen van hen werden littekens gezien als gevolg van eerdere verstrikkingen in vistuig en scheepsaanvaringen."
In het leefgebied van de noordkaper moeten schepen vaak al hun snelheid verminderen. Nu uit het onderzoek naar voren komt dat de walvissen ook nog ver buiten hun gebied zwemmen, vindt IFAW dat er meer beschermde zones moeten komen voor de walvissensoort. Bovendien kan alternatief vistuig helpen, zodat de walvissen daar niet in verstrikt raken, aldus IFAW.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De deelname van diverse burgemeesters en wethouders aan Nakba-herdenkingen is niet goed gevallen bij Joodse organisaties. Koepelorganisatie Centraal Joods Overleg (CJO) roept na de herdenkingen van afgelopen weekend bestuurders op "zich te onthouden van eenzijdige politieke stellingnames over het Arabisch-Israëlische conflict en zich te richten op waarvoor zij zijn aangesteld: het dienen van alle inwoners van hun gemeente, zonder onderscheid".
46 minuten geledenGENÈVE (ANP) - Overheden en andere beleidsmakers in Europa moeten meer doen om de impact van klimaatverandering op de gezondheid te beperken. Een onafhankelijke commissie die vorig jaar in het leven is geroepen door de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) presenteert zondag verschillende aanbevelingen om de politiek en de internationale gemeenschap tot actie aan te zetten.
5 uur geledenPUTTEN (ANP) - Bij een tankstation langs de A28 bij Putten in Gelderland heeft een confrontatie tussen tientallen voetbalsupporters plaatsgevonden. Daarbij is een auto in brand gestoken, meldt een woordvoerder van de politie Oost-Nederland.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft twaalf demonstranten opgepakt die een kolenspoor in de Rotterdamse haven onklaar wilden maken. In totaal waren daar ongeveer dertig activisten van Kappen met Kolen, aldus de politie. Ze wilden steentjes onder het spoor vandaan halen. Volgens de politie luisterden de twaalf niet naar de aanwijzingen.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op de Universiteit Utrecht zijn vanaf maandag alle systemen weer beschikbaar. Ook de gebouwen zijn weer geopend. De universiteit kampte met problemen na de brand in een datacenter in Almere vorige week donderdag.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Gidi Markuszower heeft bij een demonstratie in Loosdrecht gesproken over de omstreden term 'omvolking', blijkt uit beelden van Nieuwsuur. In een optocht op 6 mei zei hij: "Maar ja, we worden omvolkt. Het is gewoon zo."
7 uur geledenWENEN (ANP) - De finale van het Eurovisie Songfestival is zaterdag in Nederland door gemiddeld 798.000 mensen bekeken, blijkt uit cijfers van het Nationaal Media Onderzoek (NMO). De uitzending staat daarmee op de derde plek in de top 25 van best bekeken programma's van de dag. De voorbeschouwing werd door 481.000 mensen bekeken en de uitslag van het songfestival door 679.000 mensen. Het best bekeken programma was zaterdag het NOS Journaal van 20.00 uur op NPO 1, met 1.364.000 kijkers.
9 uur geleden