Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bedreigde walvissensoort vaker buiten beschermd gebied

Bedreigde walvissensoort vaker buiten beschermd gebied

DEN HAAG (ANP) - Een van de meest bedreigde walvissoorten ter wereld moet steeds vaker andere delen van de oceaan opzoeken om zijn prooi te volgen die door klimaatverandering naar andere gebieden toe gaat. De zogenoemde noordkapers zwemmen daardoor buiten hun beschermde gebieden en komen in drukke scheepsroutes en visserijgebieden terecht, signaleert International Fund for Animal Welfare (IFAW) in een nieuw rapport. Dit is gevaarlijk voor de dieren, want dan raken ze mogelijk gewond door vistuig of aanvaringen.

Wereldwijd zijn nog maar zo'n 350 noordkapers over. De dieren zwemmen van nature over grote afstanden, op zoek naar eten en om te paren. "Dus ze komen wel vaker in niet-beschermde gebieden", zegt Zaan Olivier, projectmanager Marine Conservation bij IFAW. "Echter, onze metingen laten zien dat steeds meer noordkapers hun routes verleggen als gevolg van klimaatverandering en de drukte van menselijke activiteiten."

In opdracht van IFAW is onderzoek gedaan naar de walvissen vanaf het speciaal gebouwde onderzoeksschip Song of the Whale. Over een afstand van meer dan 15.000 kilometer zijn in totaal 209 walvisachtigen waargenomen, waarvan minimaal 32 noordkapers. "Bij velen van hen werden littekens gezien als gevolg van eerdere verstrikkingen in vistuig en scheepsaanvaringen."

In het leefgebied van de noordkaper moeten schepen vaak al hun snelheid verminderen. Nu uit het onderzoek naar voren komt dat de walvissen ook nog ver buiten hun gebied zwemmen, vindt IFAW dat er meer beschermde zones moeten komen voor de walvissensoort. Bovendien kan alternatief vistuig helpen, zodat de walvissen daar niet in verstrikt raken, aldus IFAW.

Meer uit Binnenland

Maandag code geel in noordoosten om gladheid

DE BILT (ANP) - In Groningen, Drenthe en Overijssel geldt maandag code geel omdat er kans is op gladheid door sneeuw, meldt het KNMI. De weerwaarschuwing is van 08.00 tot 15.00 uur van kracht.

3 uur geleden
Aandacht voor huidige politieke situatie bij Holocaust Herdenking

AMSTERDAM (ANP) - "In steden die helemaal niet zoveel verschillen van Amsterdam worden migrantenkinderen opgepakt, van hun ouders gescheiden en gevangengezet." Dat zei de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema tijdens de jaarlijkse Nationale Holocaust Herdenking bij het Spiegelmonument in het Wertheimpark in Amsterdam.

7 uur geleden
Dick Berlijn: uitspraken Trump over Afghanistan stuitend

HILVERSUM (ANP) - "Een stuitende uitspraak van iemand die de feiten niet kent", zo noemde Dick Berlijn in WNL op Zondag de bewering van de Amerikaanse president Donald Trump dat troepen uit andere NAVO-landen de frontlinie schuwden in Afghanistan. De voormalige Commandant der Strijdkrachten is er "echt boos om". Volgens hem is "totaal het tegenovergestelde" waar.

7 uur geleden
Schade kunstroof Drents Museum bedraagt ongeveer 250.000 euro

ASSEN (ANP) - De materiële schade die het Drents Museum opliep als gevolg van de kunstroof van een jaar geleden bedraagt ongeveer 250.000 euro. Een woordvoerder van het museum bevestigt zondag berichtgeving hierover door RTV Drenthe.

7 uur geleden
RIVM geeft smogwaarschuwing af voor noordelijke helft Nederland

BILTHOVEN (ANP) - Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) heeft een smogwaarschuwing afgegeven voor de noordelijke helft van het land, meldt het instituut zondag. Het gaat om smog door fijnstof.

7 uur geleden
Vogelgriep ontdekt op kippenbedrijf Kesteren

KESTEREN (ANP) - Op een bedrijf met kippen in het Gelderse Kesteren is vogelgriep aangetroffen. Ongeveer 44.000 kippen worden hierom afgemaakt, meldt het ministerie van Landbouw.

10 uur geleden
D66, VVD en CDA zijn 'heel ver' met afspraken over financiën

DEN HAAG (ANP) - De onderhandelende partijen D66, VVD en CDA zijn "echt heel ver" met de afspraken over de financiën, meldt D66-leider Rob Jetten na onderhandelingen die tot in de nacht duurden. "Maar het is helaas nog niet helemaal af." CDA-leider Henri Bontenbal had goede hoop dat het zaterdag zou lukken. Dat lukte niet, maar hij denkt dat zondag mogelijk is.

17 uur geleden