Bedreigde walvissensoort vaker buiten beschermd gebied
DEN HAAG (ANP) - Een van de meest bedreigde walvissoorten ter wereld moet steeds vaker andere delen van de oceaan opzoeken om zijn prooi te volgen die door klimaatverandering naar andere gebieden toe gaat. De zogenoemde noordkapers zwemmen daardoor buiten hun beschermde gebieden en komen in drukke scheepsroutes en visserijgebieden terecht, signaleert International Fund for Animal Welfare (IFAW) in een nieuw rapport. Dit is gevaarlijk voor de dieren, want dan raken ze mogelijk gewond door vistuig of aanvaringen.
Wereldwijd zijn nog maar zo'n 350 noordkapers over. De dieren zwemmen van nature over grote afstanden, op zoek naar eten en om te paren. "Dus ze komen wel vaker in niet-beschermde gebieden", zegt Zaan Olivier, projectmanager Marine Conservation bij IFAW. "Echter, onze metingen laten zien dat steeds meer noordkapers hun routes verleggen als gevolg van klimaatverandering en de drukte van menselijke activiteiten."
In opdracht van IFAW is onderzoek gedaan naar de walvissen vanaf het speciaal gebouwde onderzoeksschip Song of the Whale. Over een afstand van meer dan 15.000 kilometer zijn in totaal 209 walvisachtigen waargenomen, waarvan minimaal 32 noordkapers. "Bij velen van hen werden littekens gezien als gevolg van eerdere verstrikkingen in vistuig en scheepsaanvaringen."
In het leefgebied van de noordkaper moeten schepen vaak al hun snelheid verminderen. Nu uit het onderzoek naar voren komt dat de walvissen ook nog ver buiten hun gebied zwemmen, vindt IFAW dat er meer beschermde zones moeten komen voor de walvissensoort. Bovendien kan alternatief vistuig helpen, zodat de walvissen daar niet in verstrikt raken, aldus IFAW.
Meer uit Binnenland
ROERMOND (ANP) - De politie heeft een foto vrijgegeven van Daniel B. De Duits-Poolse man zit vast voor het doden van de 66-jarige Paul Vossen in het Limburgse Herkenbosch. Politie en justitie vermoeden dat hij ook betrokken is bij de vermissing van zijn moeder. Met het vrijgeven van zijn foto hopen ze dat mensen zich melden met meer informatie over wat er met haar is gebeurd.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De overheid heeft een pauze ingevoerd in het maken van beslissingen over asielaanvragen van Iraniërs. Dat zegt een woordvoerder van het ministerie van Justitie en Veiligheid. Het stilleggen van besluiten betekent dat Iraanse vluchtelingen niet gedwongen worden teruggestuurd naar Iran.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het reisadvies voor Cyprus is geel geworden. Daarmee maakt het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken duidelijk dat er risico's zijn voor mensen die naar het land afreizen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Lokale lijsttrekkers zien de kwaliteit van de gemeenteraad achteruitgaan. Dat werd duidelijk tijdens een debat met zes lijsttrekkers in Nieuwspoort, in aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen van 18 maart. "If you pay peanuts, you get monkeys", zei Richard de Mos van Hart voor Den Haag daarover.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat voorlopig geen wetgeving uitwerken om de pensioenleeftijd sneller te laten oplopen. Ministers hebben maandag in een gesprek met vakbonden FNV, CNV en VCP aangeboden om dit voorstel "in de ijskast" te zetten, zeiden de bonden na afloop.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Advocaten mogen weer een laptop en een mobiele telefoon meenemen als ze cliënten in de gevangenis opzoeken. Dat meldt de Nederlandse Orde van Advocaten (NOvA) na overleg met de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI). Het nieuwe toegangsbeleid treedt naar verwachting na de zomer in werking.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat in op de uitnodiging van Frankrijk om te praten over nauwere samenwerking op het gebied van nucleaire bewapening. Dat schrijven de ministers Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) en Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) aan de Tweede Kamer.
8 uur geleden