Bedreigde schrijfster boos op DENK om advertentie op Turkse site
DEN HAAG (ANP) - Een online-advertentie van DENK, waarin de partij stelt vijanden van de islam aan te pakken, is boven een artikel geplaatst waarin de bedreigde Amsterdamse schrijfster Lale Gül voor vijand van de islam wordt uitgemaakt. Gül reageert op Twitter verbolgen dat de advertentie, met daarin de foto van Kamerlid Tunahan Kuzu, boven het artikel van de Turkse onlinekrant Son Haber staat.
Dat Turkse media haar tot vijand van de islam bestempelen, is volgens Gül niks nieuws. Maar zij roept DENK op daar afstand van te nemen. "Dus je mening geven en daar een boek over schrijven is vijandschap?", vraagt zij zich daarbij hardop af.
In haar onlangs verschenen debuutroman 'Ik ga leven' is de 23-jarige Gül kritisch over veel Turkse en islamitische tradities waarmee zij is opgegroeid. Wegens dat boek en optredens daarover in talkshows is de jonge schrijfster doelwit geworden van intimidaties en doodsbedreigingen via social media.
Vrijheid van religie
Naar aanleiding van vragen vanuit de Amsterdamse gemeenteraad liet burgemeester Femke Halsema al weten dat de politie scherp het oog houdt op de veiligheid van de bedreigde auteur. "Als er aanleiding voor is, zullen maatregelen worden getroffen", aldus Halsema. Zij heeft daar ook zelf contact over gehad met Gül.
Kuzu stuurde woensdag op Twitter een bericht aan Gül, waarin hij schrijft dat in Nederland vrijheid van religie geldt en het haar dus vrijstaat wel of niet te geloven. Hij zegt dat de advertentie ook in Nederland bij uiteenlopende nieuwsberichten verschijnt. "Dus wees gerust, niets persoonlijks."
Algoritme
Een woordvoerder van DENK zegt ook dat de partij "absoluut niets" te maken heeft met de advertentie boven het artikel. Volgens hem bepaalt een algoritme waar advertenties terechtkomen. De partij gaat kijken of de advertentie boven het artikel kan worden weggehaald.
De partij raakte vaker in opspraak voor het in Turkije zwartmaken van Nederlanders met een Turkse achtergrond. Zo noemde Kuzu vijf Kamerleden "verraders" in 2018 omdat zij voor de erkenning van de Armeense genocide stemden. Dat ligt in Turkije erg gevoelig. De Kamerleden werden vervolgens bedreigd via sociale media.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Saai, stabiel, voorspelbaar en ervaren, dat zijn de kwaliteiten waarmee zittend Tweede Kamervoorzitter Martin Bosma (PVV) Kamerleden wil overhalen om op hem te stemmen. Hij wil nog een periode door als voorzitter, en wijst op de ervaringen die hij in die functie heeft opgedaan. Andere partijen vinden juist zijn partijkleur en eerdere uitspraken reden om te kiezen voor een andere voorzitter.
47 minuten geledenBELÉM (ANP) - "Klimaatbeleid, economische kracht en nationale veiligheid gaan voor ons hand in hand", zegt demissionair klimaatminister Sophie Hermans dinsdag in een korte toespraak op de klimaattop. Ze legt uit dat alle drie de onderwerpen samenkomen in het energiebeleid. "Energie is klimaat, energie is economie en vandaag de dag is energie ook veiligheid." Daarom wil Hermans de verduurzaming "op koers" houden. Ze zegt erbij dat het resultaat "stabiel, betaalbaar en toekomstbestendig" moet zijn.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten hoopt deze dinsdag op nieuwe inzichten die kunnen helpen om snel meer woningen te bouwen. Samen met informateur Sybrand Buma en CDA-leider Henri Bontenbal spreekt hij eerst met ambtenaren van het ministerie van Volkshuisvesting, en daarna met vier andere betrokkenen.
3 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De provincie Limburg roept informateur Sybrand Buma en de formerende politieke partijen op extra aandacht te besteden aan de industrie en de toekomst van chemiecomplex Chemelot. Volgens de provincie komen steeds meer bedrijven op het terrein in de knel, onder meer door hoge energiekosten en omdat het ze moeilijk lukt te verduurzamen. "Op Chemelot is het wat dat betreft echt één voor twaalf, dus hoogste tijd om als rijksoverheid van goede plannen naar daadkrachtige actie te komen", stelt de provincie mede namens Limburgse gemeenten, werkgevers en Chemelot zelf.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zorgminister Jan Anthonie Bruijn roept mensen op om geen medicijnen online te kopen. Dat deed hij in het televisieprogramma Goedemorgen Nederland naar aanleiding van het nieuws dat tientallen mensen mogelijk zijn overleden na het gebruik van medicijnen die via de website Funcaps waren besteld. "Niet voor niks zijn geneesmiddelen alleen maar op recept verkrijgbaar, ga naar de huisarts", aldus de VVD-minister.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 en CDA willen de komende drie weken "echt keuzes maken", zeggen Rob Jetten (D66) en Henri Bontenbal (CDA) maandag na hun sessies over asiel en migratie. De partijen ontvingen verscheidene experts op dit gebied, die de beide voormannen "flink wat huiswerk" hebben meegegeven, aldus Jetten.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De renovatie van het Binnenhof is nog duurder en duurt nog langer dan eerder gedacht. De megaverbouwing kost minstens 2,7 miljard euro en is in de zomer van 2031 klaar, is de nieuwste verwachting. Eerder ging het nog om een bedrag van 2 miljard euro.
1 dag geleden