Bedreigde agent veroordeeld na duik in politiesysteem
ZWOLLE (ANP) - Een 57-jarige politieman uit Roermond is maandag door de rechtbank in Zwolle tot 40 uur voorwaardelijke werkstraf veroordeeld. Hij zocht voor privédoeleinden van 281 personen informatie op in politiesystemen.
Het opzoeken van onder meer adressen en kentekens in het politiesysteem buiten het werk om zonder geldige reden is strafbaar. De 57-jarige Süleyman O. zei zich bedreigd te voelen. Dat hij die bedreiging niet met de chef besprak, weet hij aan de werksfeer. O deed meerdere keren aangifte van racisme binnen de politie.
Süleyman O. is een van de hoofdrolspelers in de documentaire De Blauwe Familie van KRO-NCRV. Hierin stelden zes agenten met een migratieachtergrond aan de kaak dat ze werden gediscrimineerd. Het Openbaar Ministerie zag geen verband tussen de strafbare feiten en de melding van racisme.
Perikelen op de werkvloer
"Het is in het belang van iedere burger dat de politie zorgvuldig met zijn of haar gegevens omgaat", zei de rechter maandag. O. zocht in de systemen informatie op over familieleden, zijn woonomgeving en trok de nieuwe vriend van zijn dochter na. Hij maakte volgens de rechters op geen enkele wijze aannemelijk dat het opzoeken van die informatie noodzakelijk was voor zijn werk.
De rechtbank houdt wel de mogelijkheid open dat de perikelen op de werkvloer een rol speelden bij de feiten. De rechters kwamen lager uit dan de door het OM gevraagde 100 uur taakstraf, ook omdat de veroordeling waarschijnlijk gevolgen zal hebben voor zijn werk.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Voormalig tv-presentator Jan Lenferink is vrijdag overleden. Dat heeft zijn familie aan het ANP laten weten.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Turkije heeft volgens de Nederlandse buitenlandminister Tom Berendsen gedreigd met een tegenaanval tegen Iran, als dat land Turkije nog eens beschiet. Dat zei de minister in Café Kockelmann. Eerder op de avond sprak hij met zijn Turkse ambtsgenoot Hakan Fidan.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen (CDA) heeft Defensie gevraagd om te helpen Nederlanders terug te halen die in het Midden-Oosten zijn gestrand. Dat zei hij in Café Kockelmann.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de gevangenissen ontstaat dit jaar een tekort van 265 cellen als er niet wordt ingegrepen, verwacht staatssecretaris Claudia van Bruggen (Justitie). Door allerlei noodmaatregelen is er op dit moment geen cellentekort, hoewel de gevangenissen overvol zijn. In een Kamerbrief kondigt de D66'er aan dat ze dit najaar "aanvullende maatregelen" wil nemen om dit te voorkomen. Ze schrijft nog niet welke.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De afgelopen week was "exemplarisch" voor de zwakke positie die de Europese Unie heeft op het wereldtoneel, zei Rob Jetten. Het ging in zijn wekelijkse persconferentie over de uiteenlopende standpunten van EU-landen rond de oorlog in Iran. "Wil Europa de taal van de macht leren spreken en serieus meedoen op het wereldtoneel, dan zal ook op dit vlak de Europese samenwerking aanzienlijk moeten verbeteren."
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse militairen kunnen mogelijk slachtoffer worden van de oorlog met Iran, zei Rob Jetten vrijdagmiddag tijdens zijn wekelijkse persconferentie. "We schatten de kans heel klein in dat dit risico er is. Maar 100 procent uitsluiten kan in deze snel escalerende geweldssituatie denk ik nooit." De D66-premier had het specifiek over de mogelijke inzet van een Nederlands marinefregat in de Middellandse Zee. Frankrijk heeft hierom gevraagd en het kabinet wil hier maandag een besluit over nemen.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een toeslagenouder mag een bronzen standbeeld in de tuin van de ministeries van Binnenlandse Zaken en Justitie & Veiligheid niet laten veilen, oordeelt de rechter vrijdag in een kort geding. Yasmin Molleman had beslag laten leggen op het standbeeld om te zorgen dat de staat haar nog 15.000 euro betaalt aan dwangsommen, maar opnieuw beslist de rechter dat ze daar geen recht op heeft.
16 uur geleden