Bedrag per universiteitsstudent daalt ondanks afschaffen beurs
DEN HAAG (ANP) - Universiteiten zien het bedrag dat ze per student krijgen van de overheid nog steeds dalen, ook al mogen ze geld dat wordt bespaard door afschaffing van de basisbeurs investeren in kwaliteitsverbetering. Die extra bijdrage is niet hoog genoeg om de trend te keren, blijkt uit cijfers van Vereniging van Universiteiten VSNU.
De VSNU becijfert dat universiteiten in het jaar 2000 nog 20.000 euro per student ontvingen. Dat is door een forse stijging van het aantal studenten gedaald tot iets minder dan 15.000 euro, de zogeheten studievoorschotmiddelen ten spijt. Zonder het 'extra' geld uit de afschaffing van de basisbeurs was het bedrag per student volgens de berekeningen van de VSNU rond de 14.000 euro per jaar uitgekomen.
Uit CBS-cijfers blijkt dat in collegejaar 2000/2001 ruim 166.000 mensen in Nederland wetenschappelijk onderwijs volgden. In de twintig jaar daarna is dat toegenomen tot bijna 307.000.
Verbetering onderwijs
Voorstanders van de afschaffing van de basisbeurs benadrukten vaak dat het hoger onderwijs erdoor zou verbeteren. Voorzitter Dahran Çoban van het Interstedelijk Studenten Overleg (ISO) ziet vooral een pas op de plaats. "Het is jammer dat het aanvullende karakter van de beloofde extra investeringen uit lijkt te blijven, omdat de kwaliteitsmiddelen nu nodig zijn voor het behoud van onderwijskwaliteit in plaats van een verbetering hiervan", zegt ze.
De vrijgekomen middelen worden volgens het overzicht van VSNU vooral geïnvesteerd in intensiever en kleinschaliger onderwijs. In 2019 gaven de universiteiten in totaal 66 miljoen euro uit aan kwaliteitsverbeteringen, meldt de vereniging op basis van de jaarverslagen van de instellingen.
Resultaat investeringen
Ondanks het gedaalde bedrag per student noemt de VSNU concrete resultaten van de investeringen. "Zo is bij de Universiteit Maastricht de groepsgrootte al teruggebracht tot maximaal vijftien studenten, en worden bij de Erasmus Universiteit Rotterdam extra tutoren ingezet om kleinschaliger onderwijs mogelijk te maken." Universiteiten investeerden verder in hun onderwijsfaciliteiten, die bijvoorbeeld de digitalisering ondersteunen. Ook namen ze studentenpsychologen en mentoren aan. "De afgelopen tijd is studentenwelzijn steeds meer een speerpunt voor universiteiten geworden", aldus VSNU.
De vraag is wat er na de verkiezingen zal gebeuren. In de Tweede Kamer is inmiddels een meerderheid voor afschaffing van het leenstelsel en herinvoering van studiefinanciering. De VSNU heeft daar geen mening over, maar hoopt wel dat het extra investeringsbudget sowieso in stand blijft, aldus een woordvoerder.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Een petitie om de seniorenkorting voor de bus, tram en metro te behouden is binnen een dag meer dan 10.000 keer ondertekend. Woensdag werd bekendgemaakt dat de korting die 65-plussers krijgen voor dit soort openbaar vervoer komt te vervallen. Daar is de Seniorencoalitie, een samenwerkingsverband van zeven ouderenorganisaties, het niet mee eens.
29 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Ongeveer 1800 konijnen, 127 honden en tientallen jonge pups zijn donderdag in beslag genomen bij een fokker in Zuid-Holland. De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) meldt dat er onder meer te veel dieren in te kleine hokken zaten. Ook was de administratie van de fokker niet op orde.
45 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Een voorgenomen opvanglocatie voor asielzoekers in een voormalig ziekenhuis aan de Sportlaan in Den Haag, die eerder voor veel protest zorgde onder bewoners, gaat er niet komen. Dat staat in het coalitieakkoord van Hart voor Den Haag, VVD, DENK en CDA. De partijen, goed voor 24 van de 45 zetels in de raad, zetten verder in op meer woningbouw, betere bereikbaarheid en meer aanpak van overlast.
1 uur geledenIJSSELSTEIN (ANP) - Burgemeester Ester Weststeijn van de gemeente IJsselstein heeft een aantal personen verboden om in de omgeving van een noodopvanglocatie voor asielzoekers te komen. Zij kregen dit gebiedsverbod opgelegd na "aanhoudend en herhaaldelijk overlastgevend gedrag, onder meer op de dag van aankomst van de eerste vluchtelingen op 6 juli".
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Op dit moment zijn er geen aanwijzingen dat er Nederlandse slachtoffers zijn bij de bosbranden in de Spaanse regio Andalusië. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken op vrijdagochtend laten weten. Ook zijn er geen aanvragen gedaan bij de ambassade in Madrid voor consulaire bijstand.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het was in eerste instantie "redelijk te doen" om in de horeca anderhalve meter afstand te houden om coronabesmettingen te voorkomen. Dat zei oud-horecavoorman Robèr Willemsen in een verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona. Maar vanaf de tweede lockdown werd dat juist "mega-ingewikkeld", omdat het draagvlak voor de maatregelen snel afnam.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politiek heeft de horeca in de steek gelaten. Dat zei oud-voorzitter van Koninklijke Horeca Nederland Robèr Willemsen tegen de parlementaire enquêtecommissie corona. Volgens hem zitten horecaondernemers nog altijd met coronaschulden. "Mensen voelen dat elke dag", aldus Willemsen.
2 uur geleden