Bedrag dat gemeenten doneren voor Marokko stijgt naar 4 miljoen
DEN HAAG (ANP) - Nederlandse gemeenten hebben inmiddels ongeveer 4 miljoen euro gedoneerd voor hulp na de dodelijke aardbeving in Marokko.
Amsterdam en Rotterdam namen de dag na de aardbeving het initiatief voor de donaties. Ze doneerden 1 euro per inwoner, net als eerder dit jaar na de bevingen in Turkije en Syrië. Onder meer Utrecht, Eindhoven en Tilburg volgden en hebben ook 1 euro per inwoner uitgetrokken voor hulp aan Marokko.
Den Haag, de derde stad van het land, heeft zich daarbij aangesloten. De gemeente doneert 564.500 euro. "Met verslagenheid hebben we kennisgenomen van de gebeurtenissen in Marokko. We volgen de ontwikkelingen op de voet. Afgelopen weekend hebben we ons medeleven overgebracht aan de Marokkaanse gemeenschap. Waar mogelijk proberen we ondersteuning te bieden aan de getroffenen in het aardbevingsgebied", laat burgemeester Jan van Zanen in een verklaring weten.
Ruim twintig gemeenten
Ruim twintig gemeenten hebben besloten om te doneren, laten ze in een rondgang van het ANP weten. Daar staat tegenover dat ongeveer zeventig gemeenten geen geld doneren. Dat doen ze onder meer omdat ze het geen goede besteding van gemeenschapsgeld vinden.
Ongeveer veertig gemeenten hebben nog geen besluit genomen en wachten af. In sommige van die gemeenten beslist de gemeenteraad in de eerstvolgende vergadering. Andere gemeenten zeggen dat ze bereid zijn te doneren zodra Giro555 van start gaat. Enschede, een stad van ruim 160.000 inwoners, laat bijvoorbeeld weten: "Als er een landelijke hulpactie komt van de samenwerkende hulporganisaties via Giro555 wil gemeente Enschede ook 1 euro per inwoner bijdragen voor de hulp aan de getroffenen in Marokko." Ook Wageningen wacht op Giro555.
Bevingen Turkije en Syrië
Ruim 160 gemeenten doneerden begin dit jaar na de aardbevingen in Turkije en Syrië. Meestal maakten ze een euro per inwoner over. Dat leverde een bedrag van ruim 11 miljoen euro op.
Meer uit Binnenland
ALMERE (ANP) - Het programma Even tot Hier heeft 3.182.651 euro opgehaald voor ambulances en medische hulpgoederen voor Oekraïne. Dat werd zaterdag bekendgemaakt in de seizoensafsluiter van het BNNVARA-programma.
2 uur geledenMOERGESTEL (ANP) - In een woning aan de Janus Rooijakkersstraat in Moergestel (Noord-Brabant) zijn zaterdagavond twee zwaargewonde kinderen aangetroffen. De vader van de kinderen is volgens de politie de man die eerder op de avond vermoedelijk als spookrijder betrokken was bij een ongeluk op de A58. Bij dat ongeluk raakten vier mensen gewond, onder wie de spookrijder.
3 uur geledenDE BILT (ANP) - Het KNMI waarschuwt met code geel voor dichte mist in Zuid-Holland en Utrecht. Voor de provincies Overijssel, Gelderland, Noord-Brabant en Limburg had het weerinstituut eerder op de avond om dezelfde reden al code geel afgegeven.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De vrijlating van 123 politieke gevangenen in Belarus is volgens demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) "goed nieuws", maar hij wijst er ook op dat nog veel tegenstanders van president Aleksandr Loekasjenko vastzitten.
4 uur geledenDE BILT (ANP) - In het zuidoosten kan het zaterdagavond en in de nacht naar zondag plaatselijk erg mistig zijn. Het KNMI heeft voor de provincies Overijssel, Gelderland, Noord-Brabant en Limburg code geel afgegeven in verband met de dichte mist. Volgens het weerinstituut kan het verkeer daar last van hebben. Op sommige plekken is het zicht minder dan 200 meter.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Concertgebouw in Amsterdam is zaterdag aan het einde van de middag tijdelijk ontruimd. Volgens een woordvoerster van de veiligheidsregio hadden bezoekers last van een "onprettige, stinkende lucht".
6 uur geledenDORST (ANP) - Bij een aanhouding in het Brabantse Dorst heeft de politie een waarschuwingsschot gelost. De politie kreeg in de nacht van vrijdag op zaterdag meerdere meldingen van een man die een vrouw mishandelde in een woning voor arbeidsmigranten aan de Rijksweg. Twee getuigen zouden hebben gezien dat de man een vuurwapen had.
11 uur geleden