Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bed-bad-brood Amsterdam moet van rechter voor groep blijven

Bed-bad-brood Amsterdam moet van rechter voor groep blijven

AMSTERDAM (ANP) - De bed-bad-broodregeling moet in Amsterdam voor in ieder geval 28 ongedocumenteerde mensen blijven bestaan. Dat heeft de rechtbank maandag bepaald. Die vindt dat deze kwetsbare mensen door het kabinetsbesluit om met de regeling te stoppen "een groot risico lopen op een onmenselijke of vernederende behandeling".

Volgens de rechtbank heeft minister Marjolein Faber van Asiel en Migratie de gevolgen van de beëindiging van de regeling onvoldoende onderzocht. Faber moet nu van de rechter per persoon bekijken hoe het verder moet en de opvang voor hen voorlopig blijven betalen.

Het kabinet besloot vanaf dit jaar geen geld meer te geven aan gemeenten voor de bed-bad-broodregeling, die officieel de Landelijke Vreemdelingenvoorzieningen (LVV) heet. De opvang wordt sinds 2019 verzorgd in vijf gemeenten: Rotterdam, Amsterdam, Groningen, Utrecht en Eindhoven. Alleen al in Amsterdam maken vijfhonderd mensen er gebruik van.

Gebrek aan zelfredzaamheid

De minister vindt dat de vreemdelingen in een vrijheidsbeperkende locatie in Ter Apel terechtkunnen. De rechtbank vindt dit als enige alternatief onvoldoende voor deze groep mensen met veelal fysieke of psychische problemen en een gebrek aan zelfredzaamheid. Ook omdat er niet is gekeken of er in de locatie in Ter Apel genoeg plek is en of er "voldoende middelen voorhanden zijn om de medische problematiek die kan spelen aan te pakken".

Eerdere voorlopige uitspraken oordeelden ook al dat de bed-bad-broodregeling voorlopig moet blijven. De gemeente Amsterdam, die zelf de regeling wil behouden, onderzoekt welke gevolgen deze nieuwe uitspraak precies heeft. "Dit kabinet en minister Faber dienen zich aan de wetten te houden en moeten gewoon zorgen voor humane opvang van kwetsbare mensen", reageert de Amsterdamse opvangwethouder Rutger Groot Wassink. "Het is schandalig dat er wederom een uitspraak van de rechter aan te pas moet komen om de minister op haar verantwoordelijkheid te wijzen."

Meer uit Binnenland

Hulp bij zelfdoding blijft verboden, Laatste Wil verliest zaak

DEN HAAG (ANP) - De overheid hoeft de regels voor hulp bij zelfdoding niet te versoepelen. De Coöperatie Laatste Wil had dat gevraagd, maar het gerechtshof in Den Haag heeft dat dinsdag afgewezen, net als de rechtbank eerder.

23 minuten geleden
Ex-advocaat Weski eist inzage in stukken, krijgt nieuwe ronde

DEN HAAG (ANP) - Voormalig advocaat Inez Weski heeft dinsdag in een procedure tegen de Staat bij de bestuursrechter in Den Haag inzage geëist in haar detentiedossier. Ze heeft eerder al inzage gehad, maar meent dat er gegevens worden achtergehouden. In overleg met de rechter is besloten tot een nieuwe inzageronde. De zaak is daarom voor onbepaalde tijd aangehouden.

24 minuten geleden
RIVM: Nederlanders werken langer en in goede gezondheid door

BILTHOVEN (ANP) - Nederlanders werken steeds langer door en doen dat meestal in goede gezondheid, wijst onderzoek van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) uit. De meeste mensen zijn ook op latere leeftijd lichamelijk en mentaal in staat om hun werk uit te voeren.

1 uur geleden
Brussel evenaart Belgisch formatierecord van 541 dagen

BRUSSEL (ANP/BELGA) - In Brussel wordt al 541 dagen onderhandeld over een nieuwe regering en evenaart daarmee het Belgische formatierecord. De Belgische hoofdstad valt onder het Brussels Hoofdstedelijk Gewest en de coalitieonderhandelingen daar zitten muurvast.

1 uur geleden
Koning eert 'Surinaamse weerbaarheid' tijdens staatsbanket

PARAMARIBO (ANP) - Koning Willem-Alexander heeft maandagavond tijdens het staatsbanket op de eerste dag van zijn staatsbezoek aan Suriname de "Surinaamse weerbaarheid en verzetsstrijd door de eeuwen heen" geëerd. Hij deed dit in een toespraak tijdens het banket in Paramaribo, dat werd aangeboden door president Jennifer Geerlings-Simons.

4 uur geleden
Geen treinen van Venlo naar Duitsland door koperdiefstal

VENLO (ANP) - Tussen Venlo en de Duitse plaats Mönchengladbach rijden dinsdagochtend geen treinen, meldt de NS in de reisplanner. Dat komt volgens de NS door een koperdiefstal. De verwachting is dat de problemen rond 12.00 uur zijn verholpen.

7 uur geleden
Melding van schoten op woning in Middelburg

MIDDELBURG (ANP) - Inwoners van de Meanderhof in Middelburg hebben in de nacht van maandag op dinsdag melding gemaakt van schoten op hun woning. Agenten constateerden ter plaatse "vermoedelijk kogelgaten" in een ruit, meldt de politie Zeeland op X.

9 uur geleden