BBC: tientallen Iraanse bases beschadigd door aanvallen
LONDEN (ANP) - Meer dan vijftig Iraanse militaire locaties zijn getroffen door Amerikaanse of Israëlische aanvallen sinds het begin van de oorlog. Dat meldt de BBC, die satellietbeelden liet onderzoeken. Daarop is schade te zien aan luchtmachtbases en installaties van de marine en de Revolutionaire Garde, de gewapende steunpilaar van het islamitische regime.
De Britse omroep schrijft dat het lastig was om inzicht te krijgen in de omvang van de schade, omdat de VS verspreiding van satellietbeelden tegengaan. Via internationale providers en met oudere beelden lukte het alsnog om een indicatie te krijgen van hoe zwaar Iran is getroffen. Dat beeld is vermoedelijk niet compleet, omdat er ook geheime installaties zijn. Volgens een schatting zijn er landelijk bijna tweehonderd bases van de krijgsmacht en garde.
Wel is duidelijk dat op veel plekken grote schade is aangericht. Zo zijn op allerlei locaties start- en landingsbanen en vliegtuigen gebombardeerd, om de VS controle over het luchtruim te geven. Ook schepen en gebouwen van de marine zijn bestookt. Dergelijke aanvallen op de marine en luchtmacht zijn volgens experts niet voldoende om Iran militair helemaal uit te schakelen, omdat het land zich ook verdedigt met drones en raketten. En ook met kleine bootjes kan het land de scheepvaart ontregelen in de belangrijke Straat van Hormuz.
De VS en Israël vielen Iran eind februari aan. Sinds april geldt een wapenstilstand, al zijn ook daarna nog aanvallen gemeld. Uit het BBC-onderzoek komt naar voren dat Iran het bestand aangrijpt om reparaties uit te voeren bij zeker vier beschadigde raketbases, waaronder die bij Tabriz. Daar zijn zware constructievoertuigen te zien, wordt puin opgeruimd en lijken gebombardeerde tunnels weer te worden uitgegraven.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - De Likoed-partij van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft de parlementsverkiezingen gewonnen, maar zijn politieke blok heeft geen meerderheid behaald. Likoed krijgt 27 van de 120 zetels, blijkt uit de uitslag die de kiescommissie in de nacht van donderdag op vrijdag bekendmaakte. De partij Yashar van oud-legerchef Gadi Eisenkot volgt met 21 zetels.
31 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft twee campagnebijeenkomsten in Kansas en Iowa dit weekend geschrapt. In plaats daarvan neemt hij telefonisch deel aan bijeenkomsten in meerdere staten, meldt zijn Republikeinse Partij.
31 minuten geledenMADRID (ANP) - De hogesnelheidstrein die woensdag bij het Spaanse Urda achter op een stilstaande trein botste, reed vermoedelijk 160 tot 200 kilometer per uur. Dat melden Spaanse media, waaronder El País, op basis van een eerste onderzoeksrapport van onderzoeksinstantie AITAT. De zwarte dozen moeten de exacte snelheid uitwijzen.
34 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft meer dan veertig dagvaardingen en verzoeken tot bewaring van documenten uitgegeven in het onderzoek naar de kandidatuur van een Senaatskandidaat in Alaska. Dit meldt een ingewijde aan persbureau Reuters. De dagvaardingen zijn gericht aan het campagneteam van de Democratische kandidaat Mary Peltola en ook aan Peltola zelf.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft gezegd de relatie met Europese landen te willen herstellen. Poetin stelt dat Rusland niet wil dat er een situatie zoals die bij de Straat van Hormuz ontstaat bij de Oostzee.
3 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - De Britse acteur Patrick Stewart is overleden. Hij stierf woensdag op 86-jarige leeftijd na een kort ziekbed, heeft zijn agent donderdag bekendgemaakt. Stewart was onder meer bekend van rollen in Star Trek en X-Men.
5 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Suriname gaat door met de uitzetting van 63 mennonieten uit Bolivia en Mexico, bevestigt de politiewoordvoerder donderdagmiddag lokale tijd. De kantonrechter heeft eerder op de dag besloten dat de mogelijke deportatie van de christelijke, traditionele landbouwers wel moet gebeuren volgens de wettelijke regels. De groep had in ongerept bosgebied zonder toestemming bomen gekapt en landbouwgronden aangelegd.
5 uur geleden