BBC: Shell heroverweegt vertrek uit groot olieproject Noordzee
LONDEN (ANP) - Shell heroverweegt een eerder besluit om zich terug te trekken uit een groot nieuw olieproject in de Noordzee. Dat zeggen bronnen tegen de BBC. Door de oorlog in Oekraïne zijn de olieprijzen hard gestegen en heeft het Verenigd Koninkrijk aangekondigd de import van Russische olie te gaan verbieden. Daardoor wordt het Verenigd Koninkrijk afhankelijker van productie in de Noordzee.
Het gaat om het Cambo-veld ten westen van de Shetlandeilanden, waarin Shell aandeelhouder is. In december zei Shell niet door te willen gaan met de ontwikkeling van het project omdat er niet genoeg economisch voordeel zou zijn en er kans op vertragingen was. De plannen van Shell voor het Cambo-veld stuitten ook op felle weerstand van klimaatactivisten omdat een nieuw olieveld niet past bij het streven van de Britse regering om in 2050 geen broeikasgassen meer uit te stoten.
Maar Shell zou die stap nu dus heroverwegen. Door de oorlog in Oekraïne zijn de olieprijzen naar de hoogste niveaus in jaren gestegen, waardoor Cambo economisch weer veel interessanter wordt. Het veld zou vele miljoenen vaten olie bevatten.
Vergunning
De Britse toezichthouder moet nog wel een vergunning geven voor de productie van het Cambo-veld dat als een van de belangrijkste potentiële olieprojecten in het Verenigd Koninkrijk wordt gezien. Shell heeft onlangs ook een hernieuwde vergunningsaanvraag voor de ontwikkeling van een groot gasveld in de Noordzee ingediend, het Jackdaw-project.
De Britse minister van Economische Zaken Kwasi Kwarteng heeft eerder al gezegd dat het "volstrekt gestoord" zou zijn als het Verenigd Koninkrijk zijn rug zou toekeren naar olie- en gasproductie in de Noordzee. Volgens hem kan een hogere eigen productie namelijk de "kwade grip" van de Russische president Vladimir Poetin op de westerse energiemarkt verzwakken.
Meer uit Financieel
LJUBLJANA (ANP/BELGA/RTR) - In Slovenië mogen automobilisten voorlopig nog maar 50 liter per dag tanken door tekorten bij pompen. Het land heeft last van Italianen en Oostenrijkers die komen tanken, omdat benzine en diesel er veel goedkoper zijn. Nu de brandstofprijzen overal sterk zijn toegenomen, is een ritje naar Slovenië om te tanken voor hen opeens een stuk interessanter.
7 uur geledenMANILLA (ANP/RTR) - De Filipijnen hebben tijdelijk het gebruik van goedkopere, maar vervuilendere brandstof toegestaan om de brandstofvoorziening te waarborgen te midden van de huidige energiecrisis. Net als andere Aziatische landen zoekt het land naar manieren om te gaan met de gevolgen van de oorlog in het Midden-Oosten. Deze maatregel laat zien dat de noodzaak om brandstofvoorziening op peil te houden soms haaks staat op bestaande milieuregels.
11 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Nederlandse zeevarenden op schepen in de Perzische Golf voelen zich momenteel niet veilig door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft directeur Annet Koster van de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) gezegd in het televisieprogramma WNL Op Zondag.
13 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Chinese premier Li Qiang heeft beloofd de economie van China verder open te stellen voor buitenlandse bedrijven en iets te doen aan de zorgen van handelspartners over het grote handelsoverschot van zijn land. "We nemen de zorgen van onze handelspartners serieus en staan klaar om met alle partijen samen te werken om de gezonde en evenwichtige ontwikkeling van handel te bevorderen", zei Li zondag in een toespraak op het China Development Forum in Beijing.
15 uur geledenAUSTIN (ANP/AFP) - Elon Musk heeft dit weekend plannen aangekondigd om eigen chips te gaan maken voor kunstmatige intelligentie, robotica en datacenters in de ruimte. De zogenoemde Terafab, een fabriek nabij Austin in Texas, zal volgens Musk streven naar de productie van 1 terawatt aan rekenkracht per jaar.
16 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Franse aanklagers vermoeden dat Elon Musk seksueel getinte deepfakes op socialemediaplatform X heeft aangemoedigd om de waarde van zijn bedrijf "kunstmatig" op te drijven. Dat hebben ze laten weten aan Amerikaanse autoriteiten, werd zaterdag bekendgemaakt.
1 dag geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - ChatGPT-moederbedrijf OpenAI heeft plannen om het aantal medewerkers dit jaar bijna te verdubbelen. Op die manier hoopt de Amerikaanse pionier op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI) concurrentie van bedrijven als Anthropic en Google het hoofd te bieden, schrijft zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden.
1 dag geleden