BBC: Shell heroverweegt vertrek uit groot olieproject Noordzee
LONDEN (ANP) - Shell heroverweegt een eerder besluit om zich terug te trekken uit een groot nieuw olieproject in de Noordzee. Dat zeggen bronnen tegen de BBC. Door de oorlog in Oekraïne zijn de olieprijzen hard gestegen en heeft het Verenigd Koninkrijk aangekondigd de import van Russische olie te gaan verbieden. Daardoor wordt het Verenigd Koninkrijk afhankelijker van productie in de Noordzee.
Het gaat om het Cambo-veld ten westen van de Shetlandeilanden, waarin Shell aandeelhouder is. In december zei Shell niet door te willen gaan met de ontwikkeling van het project omdat er niet genoeg economisch voordeel zou zijn en er kans op vertragingen was. De plannen van Shell voor het Cambo-veld stuitten ook op felle weerstand van klimaatactivisten omdat een nieuw olieveld niet past bij het streven van de Britse regering om in 2050 geen broeikasgassen meer uit te stoten.
Maar Shell zou die stap nu dus heroverwegen. Door de oorlog in Oekraïne zijn de olieprijzen naar de hoogste niveaus in jaren gestegen, waardoor Cambo economisch weer veel interessanter wordt. Het veld zou vele miljoenen vaten olie bevatten.
Vergunning
De Britse toezichthouder moet nog wel een vergunning geven voor de productie van het Cambo-veld dat als een van de belangrijkste potentiële olieprojecten in het Verenigd Koninkrijk wordt gezien. Shell heeft onlangs ook een hernieuwde vergunningsaanvraag voor de ontwikkeling van een groot gasveld in de Noordzee ingediend, het Jackdaw-project.
De Britse minister van Economische Zaken Kwasi Kwarteng heeft eerder al gezegd dat het "volstrekt gestoord" zou zijn als het Verenigd Koninkrijk zijn rug zou toekeren naar olie- en gasproductie in de Noordzee. Volgens hem kan een hogere eigen productie namelijk de "kwade grip" van de Russische president Vladimir Poetin op de westerse energiemarkt verzwakken.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Nederland was ook vorig jaar een van de innovatiekoplopers als het gaat om octrooiaanvragen in Europa. Dat meldt het Europees Octrooibureau (EOB). Nederlandse bedrijven en uitvinders hebben 7006 Europese octrooien aangevraagd. Dat komt neer op 388 aanvragen per miljoen inwoners. Daarmee staat Nederland per inwoner wereldwijd in de top vijf.
13 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De beursgraadmeters op Wall Street lieten maandag herstel zien, al moesten ze bij het slot een deel van de eerdere winsten weer inleveren. Beleggers reageerden positief op de opmerkingen van de Amerikaanse president Donald Trump over een pauze van de aanvallen door de Verenigde Staten op Iraanse energiefaciliteiten de komende vijf dagen om ruimte te bieden voor onderhandelingen. Dat gaf handelaren hoop op een naderend einde van het conflict in het Midden-Oosten. Dat heeft de olieprijzen opgedreven en de vrees voor een wereldwijde recessie aangewakkerd.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Vanwege de sterk gestegen brandstofprijzen vragen werkgevers steeds vaker aan leaserijders om bij goedkope tankstations te tanken in plaats van langs de snelweg. "Dat deden ze al, maar nu gebeurt dit nog vaker. Momenteel is het extra relevant", zegt een woordvoerster van Ayvens, de grootste leasemaatschappij van Nederland.
3 uur geledenURK (ANP) - Een groot deel van de Nederlandse visserij blijft deze week binnen vanwege de hoge brandstofprijzen. Ruim de helft van de tientallen boomkorvissers, qua vangst de grootste categorie in de sector, gaat deze week niet de zee op omdat dit niet langer rendabel is. "Zo'n besluit is heel uitzonderlijk", zegt directeur Geert Meun van branchevereniging VisNed naar aanleiding van eerdere berichtgeving door De Telegraaf.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Veerdiensten overwegen hun tarieven te verhogen of hun dienstregelingen in te perken vanwege de hogere prijzen voor brandstof. Dat zegt secretaris Erik van Toor van branchevereniging Veerdiensten Nederland. Onder de koepel vallen onder andere de veren van GVB in Amsterdam.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland verliest op het gebied van nieuwe geneesmiddelen steeds meer terrein aan andere landen, ook binnen Europa. De van oorsprong sterke farmaceutische branche in ons land klaagt over lange, strenge en onvoorspelbare toelatingstrajecten, waardoor sommige medicijnen veel later of helemaal niet meer in ons land op de markt komen. "We zien dat de concurrentiepositie voor klinische studies iedere maand verslechtert", zegt Martijn Bax, directeur bij de Nederlandse locatie van AstraZeneca, tijdens een persbijeenkomst in Den Haag.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen gingen maandag halverwege de dag plots omhoog en sloten in de plus. Beleggers reageerden op opmerkingen van de Amerikaanse president Donald Trump. Hij meldde dat de Verenigde Staten de aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten de komende vijf dagen zullen pauzeren in afwachting van de lopende gesprekken met Iran. De feestvreugde op de beurs werd echter aan het einde van de handel getemperd toen de Iraanse parlementsvoorzitter Mohammad Baqer Qalibaf de gesprekken ontkende en Trumps bewering bestempelde als nepnieuws.
6 uur geleden