BBC: Rusland levert Noord-Korea olie in ruil voor troepen
LONDEN (ANP) - Rusland heeft naar schatting sinds maart meer dan een miljoen vaten olie aan Noord-Korea geleverd. Dat meldt de BBC op basis van een analyse van satellietbeelden door de Britse onderzoeksgroep Open Source Centre. Experts en buitenlandminister David Lammy hebben tegen de BBC gezegd dat het om betalingen gaat voor wapens en soldaten die Noord-Korea aan Rusland levert.
Op de satellietbeelden is volgens de BBC te zien dat zeker twaalf Noord-Koreaanse tankers de afgelopen acht maanden 43 keer Port Vostotsjny hebben aangedaan, een haven in het Verre Oosten van Rusland, aan de Japanse Zee. De schepen lijken leeg aan te komen en volgeladen terug te varen naar havens in Noord-Korea.
Rusland negeert met de levering de sancties die de Verenigde Naties aan Noord-Korea hebben opgelegd. Noord-Korea mag geen olie kopen op de vrije markt en mag jaarlijks niet meer dan een half miljoen vaten geraffineerde olie ontvangen.
Volgens Zuid-Korea, Oekraïne en de Verenigde Staten heeft Noord-Korea zo'n 10.000 soldaten naar Rusland gestuurd. Een deel van hen zou meevechten in de grensregio Koersk, die deels door Oekraïne is bezet. Sinds augustus vorig jaar zou Noord-Korea ook meer dan 13.000 containers met wapens naar Rusland hebben gestuurd, waaronder ballistische raketten en antitankwapens. Rusland en Noord-Korea sloten begin deze maand ook een defensiepact. Onderdeel daarvan is dat de landen elkaar te hulp schieten als ze worden aangevallen.
Meer uit Buitenland
WENEN (ANP) - De organisatie van het Eurovisie Songfestival heeft een formele waarschuwing gegeven aan de Israëlische omroep KAN voor het overtreden van de regels. De Israëlische deelnemer Noam Bettan had in verschillende talen opgeroepen op Israël te stemmen.
16 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin stelt dat er een lange weg is te gaan naar een vredesdeal met Oekraïne. Er geldt sinds zaterdag een driedaags staakt-het-vuren tussen Rusland en Oekraïne, die al ruim vier jaar in oorlog zijn.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer heeft voormalig premier Gordon Brown aangewezen als zijn speciale gezant op het gebied van mondiale financiën. De stap volgt na zware nederlagen van zijn partij bij de lokale verkiezingen van donderdag.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/DPA) - Rusland heeft zaterdag op de Dag van de Overwinning een uitgeklede militaire parade gehouden op het Rode Plein in Moskou. Er werd geen zwaar materieel zoals tanks getoond, terwijl dat doorgaans wel gebeurt met de viering van de overwinning op nazi-Duitsland in de Tweede Wereldoorlog.
4 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - Syrië heeft een generaal uit de tijd van de verdreven president Bashar al-Assad opgepakt. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken was Khardal Ahmed Dayoub betrokken bij de chemische aanval op Oost-Ghouta, een buitenwijk van Damascus, in 2013.
8 uur geledenTENERIFE (ANP) - Vrijwel alle landen met opvarenden op het cruiseschip Hondius sturen vliegtuigen naar Tenerife om hun burgers te repatriëren. De toestellen worden tussen zaterdagavond en zondagochtend verwacht op de luchthaven Tenerife Sur, meldt de Canarische regering volgens persbureau EFE.
8 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico wil het schooljaar ruim een maand eerder beëindigen om het WK voetbal, dat het land samen met de Verenigde Staten en Canada organiseert. Volgens onderwijsminister Mario Delgado speelt ook een hittegolf in meerdere deelstaten mee.
8 uur geleden