Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

BBB wil niet dat Rutte vroeger vertrekt voor NAVO-topfunctie

BBB wil niet dat Rutte vroeger vertrekt voor NAVO-topfunctie

DEN HAAG (ANP) - Als premier Mark Rutte wordt benoemd als hoogste baas van de NAVO, moet hij wat BBB betreft wel in het demissionaire kabinet blijven. "Hij moet Nederland niet, net als veel andere leden van zijn kabinet, achterlaten", zegt BBB-partijleider Caroline van der Plas tegen het ANP. Ze zegt dat haar partij er alles aan zal doen om snel een nieuw kabinet te formeren.

Als Rutte het wordt, krijgt hij van BBB "onze felicitaties", zegt Van der Plas. Maar hij mag wat de partij betreft pas weg als er een nieuw kabinet is. Dat vlot nog niet. "Aan ons ligt het niet. Als dat nieuwe kabinet er eerder is dan oktober, dan kan Rutte weg", aldus de BBB-leider.

De huidige secretaris-generaal van de NAVO, Jens Stoltenberg, vertrekt per oktober. Rutte heeft een aantal maanden geleden aangegeven hem te willen opvolgen. Steeds meer NAVO-landen staan achter de kandidatuur van Rutte. Vermoedelijk wordt op 4 april bekend gemaakt wie de NAVO-topfunctie vanaf oktober gaat bekleden. Als Rutte wordt benoemd, ontstaat er een voor Nederland unieke situatie. Het is niet eerder voorgekomen dat een zittende premier een andere functie krijgt.

Stand van zaken

De politieke vraag is of Rutte tot aan de installatie van een nieuw kabinet minister-president wil en kan blijven, of meteen zijn functie moet neerleggen. De meeste fracties in de Tweede Kamer, zoals D66, willen nog niet vooruitlopen op een eventuele benoeming van Rutte.

NSC vindt dat Rutte de Tweede en Eerste Kamer moet informeren "over de stand van zaken rondom zijn sollicitatie naar de functie van secretaris-generaal van de NAVO", zegt de woordvoerder van NSC-leider Pieter Omtzigt. Daarnaast wil de partij weten op welke termijn Rutte benoemd zou kunnen worden én wat zijn "plannen rondom het premierschap" zijn.

Iohannis

Een officiële (sollicitatie)procedure voor de NAVO-topfunctie is er niet. Alle 31 NAVO-landen moeten achter de kandidatuur van een nieuwe NAVO-baas staan. Zo'n twintig landen steunen naar verluidt de kandidatuur van Rutte, maar vooral een aantal Oost-Europese landen ziet Rutte niet zitten. Roemenië heeft inmiddels de andere NAVO-leden laten weten zijn president Klaus Iohannis te willen voordragen als kandidaat.

Als Rutte wordt benoemd voordat er een nieuw kabinet is, kán Rutte premier blijven. De functie van secretaris-generaal van de NAVO is niet onverenigbaar met het premierschap, maar wel onwenselijk, vindt Bert van den Braak, bijzonder hoogleraar parlementaire geschiedenis en parlementair stelsel. Hij kan zich niet voorstellen "dat dit gaat gebeuren".

Meer uit Politiek

Jetten ontmoet oppositieleider en Nobelprijswinnaar Machado

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft de Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnaar María Corina Machado ontvangen op zijn ministerie. Zij won vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede.

57 minuten geleden
PVV steunt reparatiewet niet die nodig is voor asielwetten Faber

DEN HAAG (ANP) - De PVV geeft geen steun aan de reparatiewet die in de Eerste Kamer nodig is voor een meerderheid voor de asielplannen van het vorige kabinet. Dat schrijft PVV-senator Alexander van Hattem op X. De 'reparatie' was bedoeld om een van de twee asielwetten van voormalig PVV-minister Marjolein Faber minder streng te maken voor wie hulp biedt aan mensen die hier illegaal verblijven. Maar daar wil de PVV-fractie in de senaat niet aan, aldus Van Hattem.

1 uur geleden
Berendsen bespreekt missie in Straat van Hormuz met Rubio

WASHINGTON (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft dinsdag met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio gesproken over de inzet van een aantal Europese en Aziatische landen om de Straat van Hormuz te beschermen. Daarbij is wel benadrukt dat er eerst een einde aan de vijandelijkheden moet komen, zei Berendsen na afloop van het gesprek tegen media.

18 uur geleden
Jetten geeft nog niets prijs over verzachten gevolgen Iran-oorlog

LONDEN (ANP) - Premier Rob Jetten (D66) wil nog niets zeggen over mogelijke maatregelen die het kabinet voorbereidt om de gevolgen van de oorlog in Iran voor Nederlanders te verzachten. Er lijken maatregelen voor honderden miljoenen euro's te worden voorbereid, maar Jetten zei dat de plannen eerst nog besproken moeten worden in de ministerraad.

18 uur geleden
Van Weel over in brand steken man in rolstoel: alle grenzen over

DEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel van Justitie en Veiligheid heeft geschrokken gereageerd op het nieuws dat een man in een elektrische rolstoel in Utrecht in brand is gestoken. "Dit gaat alle grenzen over."

20 uur geleden
CDA 'gaat rustig kauwen' op asielwetten na debat in Eerste Kamer

DEN HAAG (ANP) - Het CDA "gaat rustig kauwen" op de asielwetten waar de Eerste Kamer maandag en dinsdag over heeft gedebatteerd. De partij bezit de sleutel tot een meerderheid voor de wetten, maar senator Madeleine van Toorenburg wilde dinsdag nog niet prijsgeven of haar fractie voor gaat stemmen. De stemming is volgende week.

20 uur geleden
Kabinet wil voorzichtig de knip trekken voor gevolgen Iran-oorlog

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet lijkt bereid honderden miljoenen euro's uit te trekken voor maatregelen om de gevolgen van de oorlog in Iran voor burgers en bedrijven te verzachten. Hoeveel precies, is volgens ingewijden nog niet te zeggen omdat het pakket nog "volop in beweging" is.

21 uur geleden