BBB-Kamerlid Lilian Helder verlaat Tweede Kamer
DEN HAAG (ANP) - BBB-Tweede Kamerlid Lilian Helder verlaat binnenkort de Tweede Kamer. Ze zei dat maandag tijdens een debat over justitie. Tijdens haar inbreng zei ze dat "dit vrijwel zeker" haar laatste vergadering zou zijn. Over de reden zei ze niets.
BBB-Kamerlid Henk Vermeer, de rechterhand van partijleider Caroline van der Plas, zei desgevraagd dat Helder de fractie niet vooraf op de hoogte heeft gesteld van haar vertrek. Hij hoopt haar daar snel over te kunnen spreken. "Ik wil heel graag weten wat haar overwegingen zijn."
Helder zat al enkele weken ziek thuis, zei Vermeer. Ze kampte volgens hem eerder met "medische klachten", die vlak voor het kerstreces weer opspeelden. Op vragen over mogelijke strubbelingen binnen de BBB-fractie wilde het Kamerlid niet ingaan.
Opvolger
Martin Oostenbrink is volgens Vermeer de beoogde opvolger van Helder. De 37-jarige rijksambtenaar "staat klaar om te starten", zodra Helder haar vertrek ook officieel heeft aangekondigd.
De 51-jarige Helder was eerder Kamerlid voor de PVV. Ze werd in juni 2010 Kamerlid voor die partij en stapte in september 2023, vlak voor de verkiezingen, opeens over naar de BBB. Ze stond daar vijfde op de kandidatenlijst. Helder zei destijds dat ze zich om "persoonlijke en inhoudelijke redenen" niet opnieuw beschikbaar stelde voor de PVV.
Helder was niet het enige Kamerlid dat zich in die periode aansloot bij BBB, die toen hoog stond in de peilingen. Ook de JA21-Kamerleden Nicki Pouw-Verweij en Derk Jan Eppink deden dat, omdat ze het niet eens waren met de koers van hun partij.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Scholen waar speciaal onderwijs wordt gegeven blijven bestaan. Dat meldt staatssecretaris Judith Tielen (OCW, VVD) in reactie op een enquête van de Algemene Onderwijsbond, waarin naar voren kwam dat meer dan de helft van de leraren negatief is over het samenvoegen van regulier en speciaal onderwijs. Volgens de bewindsvrouw blijkt uit de enquête dat er een misverstand bestaat over hoe ver het kabinet wil gaan qua samenvoeging van onderwijstypes.
30 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - "Het kabinet heeft vanavond een stap naar voren gezet en daar ben ik heel blij mee." Dat zei voorzitter Sharon Dijksma van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) maandag na spoedoverleg met het kabinet over de recente rellen bij opvanglocaties voor asielzoekers. In onder meer Loosdrecht liepen betogingen tegen de komst van asielzoekers uit de hand.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower, die vorige week zei dat Palestijnse vluchtelingen die vanuit Griekenland zijn gekomen "met maximaal geweld" moeten worden tegengehouden bij de grens, moet voor premier Rob Jetten (D66) steviger afstand nemen van die uitspraken. Markuszower nuanceerde zijn oproep tot geweld, maar bleef achter de strekking staan. Tot die tijd zal Markuszower, die samen met andere PVV-afsplitsers zeven zetels heeft in de Tweede Kamer, niet "vooraan in de rij staan om als partner mee samen te werken".
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil samen met gemeenten meer inzetten op "maatwerk" in lokale asielopvang, zei premier Rob Jetten (D66) na afloop van overleg met bestuurders uit gemeenten en provincies. Een speciaal "vliegend team" moet gemeenten ondersteunen die nu nog niet voldoende capaciteit hebben om hun aandeel aan vluchtelingen op te vangen.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er is geen geld gevonden voor een nieuw, innovatief sirenesysteem en daarmee zal vanaf 2028 een einde komen aan het maandelijkse luchtalarm. Dat schrijft minister David van Weel (Justitie en Veiligheid, VVD) maandag aan de Tweede Kamer.
17 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Na The Rights Forum heeft ook de Turkse arbeidersvereniging HTIB aangekondigd aangifte te doen tegen Kamerlid Gidi Markuszower (Groep Markuszower) naar aanleiding van zijn uitlatingen over Palestijnse asielzoekers. Die zetten volgens de organisatie aan tot haat en geweld.
19 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De gevolgen van de blokkade van de Straat van Hormuz zijn "enorm" en minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking) maakt zich daar "hele grote zorgen over". Hij vindt dat de EU proactiever moet zijn. Zo verwacht hij meer coördinatie van de EU om ervoor te zorgen dat de lidstaten meer gaan doen, zei hij na afloop van een vergadering met zijn EU-collega's in Brussel. Als eerste noemt hij daarbij het tonen van solidariteit met vluchtelingen en ontheemden.
20 uur geleden