BBB in gesprek met EU-commissaris over terugkeer uitrijden mest
DEN HAAG (ANP) - BBB-fractievoorzitter Caroline van der Plas wil in gesprek met EU-commissaris Virginijus Sinkevičius (Milieu) over het uitrijden van mest, ook wel derogatie genoemd. Ze wil de uitzonderingspositie terug die Nederland jarenlang in Europa had. Die is Nederland kwijtgeraakt, omdat Brussel vindt dat de Nederlandse overheid te weinig heeft gedaan aan het verbeteren van de waterkwaliteit. Volgens Van der Plas staan hierdoor duizenden melkveehouders op de rand van faillissement.
Over deze "nijpende mestcrisis" wil ze persoonlijk in gesprek met de EU-commissaris, zo heeft Van der Plas zondag gemeld. Volgens BBB heeft het kabinet van de EU-commissaris de partij laten weten zo snel mogelijk een afspraak met Sinkevičius in te plannen, of met een afgevaardigde van zijn kabinet.
Daarnaast wil Van der Plas dat demissionair landbouwminister Piet Adema "lef toont" en alles op alles zet om de derogatie terug te krijgen. Dat moet "topprioriteit" worden, vindt Van der Plas. Ze wil weten wat de gevolgen zijn als Adema de Europese derogatiebeschikking opschort, in het geval de EU bij haar standpunt blijft.
Brede stoppersregeling
De Europese Commissie heeft Adema "duidelijk aangegeven" voor de terugkeer van de derogatie "geen enkele ruimte" te zien, schreef de bewindsman begin deze maand aan de Tweede Kamer. Een terugkeer van de derogatie ziet Adema dan ook niet gebeuren.
Nu de uitzonderingspositie voor Nederlandse boeren stapsgewijs wordt afgebouwd, moeten zij elk jaar meer van hun dierlijke mest afvoeren. Door de gestegen kosten van die mestafvoer dreigen veel boeren failliet te gaan. Adema wil voor hen een brede stoppersregeling, zoals die er nu ook is voor boeren die door de te hoge stikstofuitstoot willen stoppen.
Vanaf 2026 wordt de derogatie helemaal afgeschaft.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De parlementaire enquête over corona gaat volgende week verder met openbare verhoren van toenmalig Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib, Jaap van Dissel en Pieter-Jaap Aalbersberg. De week staat in het teken van het begin van de pandemie.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook premier Rob Jetten schrok van de bedragen die sommige ministeries betaalden voor het inhuren van privéjets, die bewindslieden nodig hadden voor werkreizen. Volgens RTL besteedde de Rijksoverheid de afgelopen vijf jaar bijna 2 miljoen euro aan privévluchten. Vooral het ministerie van Defensie trok hier vaak geld voor uit.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het plan van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu om een groter deel van de Gazastrook te bezetten is "uitermate zorgelijk", zegt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). Het past volgens hem niet binnen de afspraken die zijn gemaakt over het staakt-het-vuren.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het 'vliegende team' met ambtenaren dat gemeenten moet bijstaan in kwesties rond de asielopvang is inmiddels actief, zegt asielminister Bart van den Brink. Een woordvoerder van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) meldt dat zeker zes gemeenten zich inmiddels hebben gemeld met vragen. Premier Rob Jetten kondigde het team eerder deze maand aan, maar het was onduidelijk hoe het precies te werk zou gaan.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er is geen geld om de verkeersboetes op het huidige niveau te houden, zei justitieminister David van Weel (VVD) voorafgaand aan de ministerraad. De boetes stijgen net zo snel als de inflatie. Als Van Weel de boetes niet laat oplopen, dan komt hij jaarlijks ongeveer 30 miljoen euro tekort op zijn begroting en dat gaat volgens hem ten koste van bijvoorbeeld de politie of de Mobiele Eenheid (ME).
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - "Roekeloos" noemt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) het gedrag van Rusland nadat een drone van dat land is neergekomen in het oosten van NAVO-bondgenoot Roemenië. "Het is zorgelijk om te zien", zei hij voor aanvang van de ministerraad.
1 dag geledenTER APEL (ANP) - Asielminister Bart van den Brink heeft het overvolle aanmeldcentrum in Ter Apel donderdagavond onverwachts bezocht en herhaalde daar zijn oproep aan gemeenten elders in het land om snel te komen met opvangplekken. Tijdens zijn bezoek sprak de CDA-bewindsman met medewerkers van het Rode Kruis, asielzoekers die door drukte niet werden toegelaten tot het asielzoekerscentrum, medewerkers van opvangorganisatie COA en burgemeester Jaap Velema.
1 dag geleden