BBB in gesprek met EU-commissaris over terugkeer uitrijden mest
DEN HAAG (ANP) - BBB-fractievoorzitter Caroline van der Plas wil in gesprek met EU-commissaris Virginijus Sinkevičius (Milieu) over het uitrijden van mest, ook wel derogatie genoemd. Ze wil de uitzonderingspositie terug die Nederland jarenlang in Europa had. Die is Nederland kwijtgeraakt, omdat Brussel vindt dat de Nederlandse overheid te weinig heeft gedaan aan het verbeteren van de waterkwaliteit. Volgens Van der Plas staan hierdoor duizenden melkveehouders op de rand van faillissement.
Over deze "nijpende mestcrisis" wil ze persoonlijk in gesprek met de EU-commissaris, zo heeft Van der Plas zondag gemeld. Volgens BBB heeft het kabinet van de EU-commissaris de partij laten weten zo snel mogelijk een afspraak met Sinkevičius in te plannen, of met een afgevaardigde van zijn kabinet.
Daarnaast wil Van der Plas dat demissionair landbouwminister Piet Adema "lef toont" en alles op alles zet om de derogatie terug te krijgen. Dat moet "topprioriteit" worden, vindt Van der Plas. Ze wil weten wat de gevolgen zijn als Adema de Europese derogatiebeschikking opschort, in het geval de EU bij haar standpunt blijft.
Brede stoppersregeling
De Europese Commissie heeft Adema "duidelijk aangegeven" voor de terugkeer van de derogatie "geen enkele ruimte" te zien, schreef de bewindsman begin deze maand aan de Tweede Kamer. Een terugkeer van de derogatie ziet Adema dan ook niet gebeuren.
Nu de uitzonderingspositie voor Nederlandse boeren stapsgewijs wordt afgebouwd, moeten zij elk jaar meer van hun dierlijke mest afvoeren. Door de gestegen kosten van die mestafvoer dreigen veel boeren failliet te gaan. Adema wil voor hen een brede stoppersregeling, zoals die er nu ook is voor boeren die door de te hoge stikstofuitstoot willen stoppen.
Vanaf 2026 wordt de derogatie helemaal afgeschaft.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) heeft geen begrip voor de bezetting van een deel van de A12 nabij Utrecht. Het stuk snelweg is zaterdag bezet door klimaatactivisten van XR.
1 dag geledenNICOSIA (ANP) - Het is voor alle EU-leiders "heel helder dat Spanje gewoon volwaardig lid is van de NAVO. En dat blijft ook zo", zei premier Rob Jetten vrijdag na de EU-top in Cyprus. In uitgelekte Amerikaanse plannen staat dat de VS dwarse NAVO-bondgenoten wil straffen, door hen bijvoorbeeld te schorsen. In die mails wordt Spanje genoemd.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet neemt ondanks een verzoek uit de Tweede Kamer geen maatregelen om te voorkomen dat vechthonden naar Israël worden geëxporteerd. Ministers Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) en Sjoerd Sjoerdsma (Handel, D66) schrijven dat zij het "zeer onwenselijk" vinden dat Israël Nederlandse vechthonden "onrechtmatig" inzet tegen Palestijnen. Maar voor een exportstop is volgens hen in de EU geen draagvlak en een nationaal verbod zou niet uitvoerbaar zijn.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Onderzoekers kijken de komende maanden hoe de wet onderscheid kan maken tussen fatbikes en andere elektrische fietsen. De resultaten zijn er na de zomer, belooft minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) vrijdag in een brief aan de Tweede Kamer. Verder somt hij vooral plannen op die al bekend waren.
2 dagen geledenNICOSIA (ANP) - De standpunten van de EU-leiders over de nieuwe EU-meerjarenbegroting 2028-2034 liggen volgens premier Rob Jetten nog ver uiteen. "We hebben vandaag een hele uitvoerige en soms ook verhitte discussie gehad over de meerjarenbegroting", zei Jetten voor vertrek uit Cyprus, waar de EU-leiders donderdag en vrijdag bijeen waren voor een informele top.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet draait een voorgenomen bezuiniging op de bijstand terug. Het gaat om het actief benaderen van mensen die recht hebben op een uitkering, maar daar nog geen gebruik van maken. Die regeling zou versoberd worden, dat zou zo'n 30 miljoen euro per jaar besparen.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten vindt het goed dat het Europese steunpakket van 90 miljard euro voor Oekraïne eindelijk is aangenomen. Hij noemt het "een heel belangrijke stap".
3 dagen geleden