BBB en VVD willen fermere aanpak stalbezettingen mogelijk maken
DEN HAAG (ANP) - De coalitiepartijen BBB en VVD werken samen aan een wetsvoorstel dat het makkelijker moet maken om dierenactivisten die stallen bezetten, strafrechtelijk aan te pakken. Aanleiding is een recent arrest van het gerechtshof in Den Bosch, dat zestig mensen vrijsprak die in 2019 een varkensstal in Boxtel urenlang bezet hielden.
BBB-leider Caroline van der Plas noemt dit besluit van de rechter "een urgent signaal dat de huidige wetgeving tekortschiet". Veehouders worden volgens haar onvoldoende beschermd. "Stalbezettingen zijn een directe inbreuk op de persoonlijke levenssfeer van boeren en hun gezinnen. Ze wonen en werken op hetzelfde erf, en het gevoel van veiligheid wordt compleet weggevaagd als activisten daar zomaar kunnen binnendringen zonder serieuze consequenties."
VVD'er Thom van Campen valt haar bij. "Het is niet normaal dat activisten zich bijna straffeloos toegang verschaffen tot agrarische bedrijven", vindt hij. "Dat accepteer je toch ook niet in je eigen huis? Het is hoog tijd dat hier paal en perk aan wordt gesteld."
De partijen willen de wet zo aanscherpen dat stalbezettingen voortaan worden beschouwd als huisvredebreuk of inbraak, ook als er geen sprake is van braak of vernieling. Een meerderheid in de Tweede Kamer riep het kabinet vorig jaar al op stalbezettingen zwaarder te bestraffen. BBB en VVD, die allebei deelnemen aan het huidige kabinet, vinden dat daar nog onvoldoende aan is gedaan.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Jaimi van Essen stelt zijn plan dat ervoor moet zorgen dat grond- en oppervlaktewater minder worden vervuild door mest met een halfjaar uit. De D66-bewindsman verschuift de deadline van 1 januari naar 1 juli 2027. Dat doet hij omdat hij de mestregels wil laten aansluiten op beleidsvoorstellen op het gebied van stikstof die hij over een paar weken bekend zal maken.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ministerraad is vrijdag akkoord gegaan met de maatregel die de handel in goederen uit illegale Israëlische nederzettingen in de bezette Palestijnse gebieden en de Syrische Golanhoogte moet verbieden. Verder onderzoekt het kabinet nog of ook een verbod op diensten en investeringen mogelijk is.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) zegt "heel blij" te zijn met de "inhoudelijke bijdrage" die werkgeversvoorman Coen van Oostrom heeft geleverd aan de discussie rond de AOW en de sociale zekerheid. Maar hij wil nog niet zeggen wat hij vindt van diens pleidooi om de voorgenomen bezuinigingen te heroverwegen.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Dilan Yeşilgöz van Defensie vindt dat uitgaven zonder aanbestedingsprocedure wel goed genoeg zijn onderbouwd. De Algemene Rekenkamer zei woensdag dat dit niet het geval is. Het zou gaan om ongeveer 6 miljard euro die niet goed is onderbouwd volgens de Rekenkamer.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) verwacht niet met alle gemeenten die niet voldoen aan de spreidingswet te spreken. Dat zei hij vrijdag voorafgaand aan de ministerraad. Nieuwsuur meldde donderdag dat de bewindsman gemeenten die niet genoeg asielzoekers opvangen vanaf volgende week op de vingers gaat tikken.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat het goedkopere abonnement om in de zomer in daluren onbeperkt te kunnen reizen op 21 juni ingaat. Dat abonnement moet tot 1 september geldig blijven. Dat is de uitwerking van het voorstel van GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver voor een ticket van 49 euro per maand.
14 uur geledenHELSINGBORG (ANP) - Europa moet kalm blijven en zich niet laten leiden door president Donald Trumps uitlatingen over bijvoorbeeld de terugtrekking van Amerikaanse troepen, vindt buitenlandminister Tom Berendsen. De VS zijn onvoorspelbaarder geworden, erkent hij. Extra reden om "ons eigen huiswerk te doen" en Europa's verdediging te versterken, zei Berendsen voor een vergadering met NAVO-collega's.
15 uur geleden