BBB en SGP verwerpen handelsovereenkomst tussen EU en Mercosur
BRUSSEL (ANP) - De Nederlandse Europarlementariërs van BBB en SGP verwerpen de handelsovereenkomst van de Europese Unie en de Zuid-Amerikaanse Mercosurlanden. Zij hebben vooral grote moeite met de gevolgen ervan voor de Europese boeren. "Dit akkoord is slecht voor onze boeren. Het is namelijk voor hen onmogelijk om te concurreren met de boeren in Zuid-Amerika", zegt BBB-Europarlementariër Jessika van Leeuwen.
SGP-Europarlementariër Bert-Jan Ruissen heeft soortgelijke kritiek. "Dit akkoord leidt tot een ongelijk speelveld en ondermijning van Europese productiestandaarden. Met name Europese boeren komen zo op achterstand te staan."
De Nederlandse Europarlementariër Bas Eickhout (GroenLinks-PvdA) waarschuwt de Commissie en de voorstanders van de overeenkomst voor al te veel optimisme. Een groot deel van het Europees Parlement is laaiend dat het niet betrokken is geweest bij de deal. "Het zal niet gemakkelijk zijn om een meerderheid in het EP te halen. Dit begin van een nieuw verhaal kan vrij kort zijn", schrijft hij op X.
Potentiële afzetmarkten
De Europarlementariërs van GroenLinks zitten in de fractie van de Groenen, waar Eickhout mede-fractievoorzitter van is. De Groenen zijn tegen het verdrag. De zorgen van onder anderen de Europese boeren en over het behoud van de bossen in de Zuid-Amerikaanse landen zijn onbelangrijker gebleken dan "de potentiële afzetmarkten voor industrieën", zegt Saskia Bricmont van de Groenen.
De fractievoorzitter van de liberale Europese fractie Renew, Valérie Hayer, zegt op X dat de overeenkomst "in zijn huidige vorm niet aanvaardbaar is. Het straft de toch al kwetsbare landbouwsectoren, negeert wederkerigheid en de klimaatuitdaging."
Dialoog
De sociaaldemocraten houden zich nog op de vlakte. Ze nemen kennis van het akkoord, dat ze nu "grondig" gaan beoordelen. "We kijken uit naar de start van het parlementaire proces, in volledige transparantie en dialoog met alle partijen", meldt de fractie op X. In die fractie zitten de PvdA-Europarlementariërs.
De centrumrechtse EVP is juist tevreden. Het akkoord is "goed nieuws voor consumenten, economische groei en werkgelegenheid in Europa", zegt Europarlementariër Gabriel Mato, die voor het parlement hoofdonderhandelaar was.
Het is nog niet bekend of de steun van minstens vijftien EU-lidstaten nodig is om het akkoord te bekrachtigen, of van alle 27 lidstaten. Dat ligt aan de juridische vorm van het akkoord. Daarover besluit de Europese Commissie later.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM zet donderdag grotere vliegtuigen in om meer passagiers mee te kunnen nemen. De afgelopen dagen moest KLM honderden vluchten schrappen door het winterse weer.
6 minuten geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - Duitsland en India gaan samen mogelijk voor miljarden euro's onderzeeboten bouwen. Ze zijn het volgens ingewijden in grote lijnen eens over de overeenkomst, die volgende week getekend zou moeten worden. Het zou de grootste defensiedeal voor India ooit zijn.
41 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Verzekeraars krijgen meer schademeldingen binnen die te maken hebben met het winterse weer. Die gaan vooral over autoschade door gladde wegen. Het aantal meldingen bij Allianz Direct door de gladheid ligt twee keer zo hoog als normaal.
43 minuten geledenDUBLIN (ANP/AFP) - De Ieren gaan tegen het vrijhandelsverdrag met Zuid-Amerikaanse landen stemmen, ook na toezeggingen van de Europese Commissie voor de landbouwsector. Het gaat om een deal met de zogenoemde Mercosur-landen Argentinië, Brazilië, Paraguay en Uruguay, waarover vrijdag naar verwachting wordt gestemd door EU-landen.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Zalando sluit eind september zijn logistieke centrum in het Duitse Erfurt. Daardoor staan 2700 banen op de tocht. De modewebwinkel zegt bezig te zijn met een herstructurering van het logistieke netwerk, na de overname van de Duitse webshop About You.
2 uur geledenWEEZE (ANP) - Ruim 2,2 miljoen passagiers maakten vorig jaar gebruik van de Duitse luchthaven Airport Weeze, 14 procent meer dan in 2024. Het vliegveld, populair bij Nederlanders door de ligging net over de grens bij Venray, verwacht dit jaar opnieuw een stijging van het aantal passagiers.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Schiphol heeft tijdelijk schotten geplaatst in Terminal 2, de terminal die vanochtend met een stroomonderbreking kampte. De schotten moeten ervoor zorgen dat de reizigers die vanochtend tijdelijk niet konden inchecken, dat nu met voorrang kunnen doen, laat een woordvoerder weten.
3 uur geleden