BBB en SGP verwerpen handelsovereenkomst tussen EU en Mercosur
BRUSSEL (ANP) - De Nederlandse Europarlementariërs van BBB en SGP verwerpen de handelsovereenkomst van de Europese Unie en de Zuid-Amerikaanse Mercosurlanden. Zij hebben vooral grote moeite met de gevolgen ervan voor de Europese boeren. "Dit akkoord is slecht voor onze boeren. Het is namelijk voor hen onmogelijk om te concurreren met de boeren in Zuid-Amerika", zegt BBB-Europarlementariër Jessika van Leeuwen.
SGP-Europarlementariër Bert-Jan Ruissen heeft soortgelijke kritiek. "Dit akkoord leidt tot een ongelijk speelveld en ondermijning van Europese productiestandaarden. Met name Europese boeren komen zo op achterstand te staan."
De Nederlandse Europarlementariër Bas Eickhout (GroenLinks-PvdA) waarschuwt de Commissie en de voorstanders van de overeenkomst voor al te veel optimisme. Een groot deel van het Europees Parlement is laaiend dat het niet betrokken is geweest bij de deal. "Het zal niet gemakkelijk zijn om een meerderheid in het EP te halen. Dit begin van een nieuw verhaal kan vrij kort zijn", schrijft hij op X.
Potentiële afzetmarkten
De Europarlementariërs van GroenLinks zitten in de fractie van de Groenen, waar Eickhout mede-fractievoorzitter van is. De Groenen zijn tegen het verdrag. De zorgen van onder anderen de Europese boeren en over het behoud van de bossen in de Zuid-Amerikaanse landen zijn onbelangrijker gebleken dan "de potentiële afzetmarkten voor industrieën", zegt Saskia Bricmont van de Groenen.
De fractievoorzitter van de liberale Europese fractie Renew, Valérie Hayer, zegt op X dat de overeenkomst "in zijn huidige vorm niet aanvaardbaar is. Het straft de toch al kwetsbare landbouwsectoren, negeert wederkerigheid en de klimaatuitdaging."
Dialoog
De sociaaldemocraten houden zich nog op de vlakte. Ze nemen kennis van het akkoord, dat ze nu "grondig" gaan beoordelen. "We kijken uit naar de start van het parlementaire proces, in volledige transparantie en dialoog met alle partijen", meldt de fractie op X. In die fractie zitten de PvdA-Europarlementariërs.
De centrumrechtse EVP is juist tevreden. Het akkoord is "goed nieuws voor consumenten, economische groei en werkgelegenheid in Europa", zegt Europarlementariër Gabriel Mato, die voor het parlement hoofdonderhandelaar was.
Het is nog niet bekend of de steun van minstens vijftien EU-lidstaten nodig is om het akkoord te bekrachtigen, of van alle 27 lidstaten. Dat ligt aan de juridische vorm van het akkoord. Daarover besluit de Europese Commissie later.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben Venezuela toestemming gegeven om meststoffen en olie aan Amerikaanse bedrijven te verkopen. Het Amerikaanse ministerie van Financiën meldt dat de sancties tegen Venezuela verder worden versoepeld. Sinds de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran staat het wereldwijde aanbod van deze producten onder druk en zijn de prijzen flink gestegen.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse federale rechter heeft vrijdag de dagvaardingen van het ministerie van Justitie tegen de Federal Reserve en voorzitter Jerome Powell geblokkeerd. De kwestie gaat over de renovatie van het hoofdkantoor van de Amerikaanse centrale bank in Washington en de verklaring van Powell hierover. Het ministerie wil in beroep gaan tegen de beslissing.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag opnieuw met verliezen geëindigd. Beleggers wachtten verdere ontwikkelingen rond de Iranoorlog af, die nu bijna twee weken duurt. De olieprijzen namen verder toe.
9 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Deze maand zijn tot nu toe slechts 77 schepen door de Straat van Hormuz gevaren, blijkt uit cijfers van het maritieme databedrijf Lloyd's List. Dat is een forse daling vergeleken met een jaar geleden. Volgens het bedrijf ging het tussen 1 en 11 maart vorig jaar nog om 1229 doortochten.
9 uur geledenLELYSTAD (ANP) - Installatiebedrijf Feenstra, een van de grootste installateurs in Nederland, waarschuwt consumenten voor nepmonteurs die mensen voor duizenden euro's oplichten. Feenstra meldt op zijn website een "zeer sterke toename" te zien van mensen die denken dat iemand van het bedrijf aan de deur staat. Maar in werkelijkheid betalen zij nepmonteurs honderden tot zelfs duizenden euro's voor werkzaamheden die niet of slecht worden uitgevoerd, aldus het bedrijf.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag iets hoger gesloten. Beleggers bleven zich zorgen maken over de Iranoorlog die nu bijna twee weken duurt. De olieprijzen stegen verder, uit angst over de aanvoer uit het Midden-Oosten.
12 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China waardeert de "positieve signalen" die het nieuwe Nederlandse kabinet heeft afgegeven over de betrekkingen met China en is bereid de communicatie en wederzijds vertrouwen te verdiepen. Dit heeft de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Wang Yi gezegd, die vrijdag met zijn Nederlandse evenknie Tom Berendsen heeft gebeld.
13 uur geleden