BBB en SGP verwerpen handelsovereenkomst tussen EU en Mercosur
BRUSSEL (ANP) - De Nederlandse Europarlementariërs van BBB en SGP verwerpen de handelsovereenkomst van de Europese Unie en de Zuid-Amerikaanse Mercosurlanden. Zij hebben vooral grote moeite met de gevolgen ervan voor de Europese boeren. "Dit akkoord is slecht voor onze boeren. Het is namelijk voor hen onmogelijk om te concurreren met de boeren in Zuid-Amerika", zegt BBB-Europarlementariër Jessika van Leeuwen.
SGP-Europarlementariër Bert-Jan Ruissen heeft soortgelijke kritiek. "Dit akkoord leidt tot een ongelijk speelveld en ondermijning van Europese productiestandaarden. Met name Europese boeren komen zo op achterstand te staan."
De Nederlandse Europarlementariër Bas Eickhout (GroenLinks-PvdA) waarschuwt de Commissie en de voorstanders van de overeenkomst voor al te veel optimisme. Een groot deel van het Europees Parlement is laaiend dat het niet betrokken is geweest bij de deal. "Het zal niet gemakkelijk zijn om een meerderheid in het EP te halen. Dit begin van een nieuw verhaal kan vrij kort zijn", schrijft hij op X.
Potentiële afzetmarkten
De Europarlementariërs van GroenLinks zitten in de fractie van de Groenen, waar Eickhout mede-fractievoorzitter van is. De Groenen zijn tegen het verdrag. De zorgen van onder anderen de Europese boeren en over het behoud van de bossen in de Zuid-Amerikaanse landen zijn onbelangrijker gebleken dan "de potentiële afzetmarkten voor industrieën", zegt Saskia Bricmont van de Groenen.
De fractievoorzitter van de liberale Europese fractie Renew, Valérie Hayer, zegt op X dat de overeenkomst "in zijn huidige vorm niet aanvaardbaar is. Het straft de toch al kwetsbare landbouwsectoren, negeert wederkerigheid en de klimaatuitdaging."
Dialoog
De sociaaldemocraten houden zich nog op de vlakte. Ze nemen kennis van het akkoord, dat ze nu "grondig" gaan beoordelen. "We kijken uit naar de start van het parlementaire proces, in volledige transparantie en dialoog met alle partijen", meldt de fractie op X. In die fractie zitten de PvdA-Europarlementariërs.
De centrumrechtse EVP is juist tevreden. Het akkoord is "goed nieuws voor consumenten, economische groei en werkgelegenheid in Europa", zegt Europarlementariër Gabriel Mato, die voor het parlement hoofdonderhandelaar was.
Het is nog niet bekend of de steun van minstens vijftien EU-lidstaten nodig is om het akkoord te bekrachtigen, of van alle 27 lidstaten. Dat ligt aan de juridische vorm van het akkoord. Daarover besluit de Europese Commissie later.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - Revolut heeft in 2025 een recordwinst geboekt. De onlinebank kreeg er het afgelopen jaar flink meer nieuwe klanten bij, onder meer in Nederland. Ook het geld dat zij samen op hun rekeningen hadden staan, steeg flink.
17 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse cosmeticamerk Estée Lauder voert overnamegesprekken met het Spaanse Puig Brands, het moederconcern van bekende merken als Jean Paul Gaultier, Nina Ricci en Charlotte Tilbury. Door een eventuele overname zou een gecombineerd bedrijf ontstaan met een totale jaaromzet van ongeveer 20 miljard dollar.
18 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging dinsdag verder omhoog. De beurshandel bleef in het teken staan van de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten. Maandag zorgde de hoop op een mogelijk einde van de oorlog al voor opluchting bij beleggers en stevige koerswinsten op Wall Street. President Donald Trump zei namelijk een pauze van de Amerikaanse aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten van vijf dagen in te lassen om ruimte te geven voor onderhandelingen.
29 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De verkoop van nieuwe benzineauto's in de Europese Unie is vorige maand met meer dan 23 procent ingestort, waarbij alle grote markten een duidelijke daling lieten zien. De markt voor dieselauto's bleef ook krimpen, met bijna 18 procent minder verkopen in februari. Dat maakte de Europese autobrancheorganisatie ACEA dinsdag bekend.
1 uur geledenSEOUL (ANP/RTR) - De Zuid-Koreaanse president Lee Jae-myung heeft opgeroepen tot een landelijke energiebesparingscampagne, vanwege de risico's voor de olie- en gasvoorraden door de oorlog in het Midden-Oosten. Zuid-Korea wil dat inwoners van het land twaalf maatregelen nemen om minder energie te verbruiken, zoals korter douchen, telefoons en elektrische voertuigen overdag opladen en wasmachines en stofzuigers in het weekend gebruiken.
1 uur geledenKYOTO (ANP/BLOOMBERG) - Nintendo verlaagt de productie van de Switch 2 door tegenvallende verkopen van de spelcomputer, met name in de Verenigde Staten. Na de lancering in juni vorig jaar was de opvolger van de originele Switch nog de snelst verkopende spelconsole ter wereld, maar sindsdien zijn de verkoopcijfers achtergebleven bij de hoge verwachtingen van het management van het Japanse spelcomputerbedrijf.
2 uur geledenSINGAPORE (ANP) - De olieprijzen gingen dinsdagochtend omhoog, na de sterke daling op maandag door hoop op de oliemarkt op een mogelijk einde van de oorlog in het Midden-Oosten. Nu staken de zorgen over een escalatie van het conflict weer de kop op na een bericht van The Wall Street Journal, dat Saudi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten overwegen mee te doen aan aanvallen op Iran.
2 uur geleden