
BBB de grootste in gemeenten met veel boeren
DALFSEN (ANP) - In de Overijsselse gemeente Hof van Twente is de BoerBurgerBeweging (BBB) de grootste geworden bij de Europese verkiezingen. De partij van Caroline van der Plas kreeg daar 26,5 procent van de stemmen, blijkt uit gegevens die de gemeente heeft doorgegeven aan de Verkiezingsdienst van het ANP.
De winst in Hof van Twente (met onder meer de kernen Diepenheim, Goor en Markelo) ging vooral ten koste van het CDA. Dat zakte terug van 39 procent bij de vorige verkiezingen in 2019 naar 11,3 procent nu.
De winst van BBB en tegelijk het verlies van het CDA vormen een beeld dat te zien is in meer oostelijke gemeenten waar veel boerenbedrijven zitten.
Verschillende gemeenten
Zo is BBB ook de grootste geworden in Tubbergen (Twente). De partij kreeg daar 24,7 procent van de stemmen. En ook daar werden de stemmen vooral weggetrokken bij het CDA, dat terugzakte van 53,4 procent vijf jaar geleden naar 12,2 procent. Hetzelfde is te zien in Dalfsen en Raalte. In beide Sallandse gemeenten pakte BBB 22,8 procent van de stemmen en werden de christendemocraten er ruim gehalveerd. In Ommen behaalde BBB 18,7 procent en werd ook daar de grootste, ten koste van vooral CDA en VVD.
Ook elders in overwegend agrarische gemeenten is de BBB als winnaar uit de bus gekomen. Dat is te zien in de Achterhoek (waaronder Berkelland 21,2 procent en Bronckhorst 19,2), Twente (Dinkelland 21,8 procent), Drenthe (De Wolden 18,5) en het Gelderse Olst-Wijhe (18,1). Geografisch gezien een buitenbeetje lijkt de Noord-Hollandse gemeente Hollands Kroon, met onder meer de kernen Anna Paulowna en Den Oever. Daar werd BBB de grootste met 22,2 procent van de stemmen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Teun Struycken (Justitie, NSC) weet nog niet wat de strengere asielwet gaat betekenen voor het al nijpende cellentekort. De Tweede Kamer stemde na een chaotische dag in met de asielwet, waarin nu ook staat dat illegaliteit en hulp aan illegalen strafbaar zijn. Illegalen of helpers kunnen tot zes maanden celstraf krijgen, terwijl het kabinet vanwege het cellentekort nu al toestaat dat gevangenen tot twee weken eerder de cel mogen verlaten.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Thierry Aartsen (Milieu) is blij met het voorstel van het bedrijfsleven om jaarlijks minstens 115.000 ton gerecycled plastic in te kopen. Voorafgaand aan de ministerraad zegt de demissionaire VVD-bewindsman dat hij "nu eindelijk een keer die discussie kan gaan voeren."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van 94 Tweede Kamerleden heeft voor de asielnoodmaatregelenwet gestemd na een avond waarin de fracties van NSC en SGP tot op het laatst onbeslist waren. De partijen hadden veel moeite met het wijzigingsvoorstel van de PVV over de strafbaarstelling van illegaliteit, omdat ze vreesden dat humanitaire hulp aan illegalen daardoor strafbaar zou worden.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Een ruime meerderheid van 95 Kamerleden heeft voor de wet gestemd over een tweestatusstelsel. Hierin wordt geregeld dat vluchtelingen worden opgedeeld in twee groepen, waarvan er één minder rechten krijgt. Het is nog allerminst zeker of de wet ook op voldoende steun kan rekenen in de Eerste Kamer. Daar is de steun van het CDA belangrijk en die partij is tegen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Justitie- en asielminister David van Weel (VVD) is bereid het artikel uit de asielnoodmaatregelenwet dat de strafbaarstelling van illegaliteit regelt, niet meteen in werking te laten treden. Hij laat eerst de Raad van State advies uitbrengen en bespreekt dit vervolgens met de Tweede Kamer.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - VVD en CDA willen een boycot van producten uit illegale Israëlische nederzettingen op de bezette Westelijke Jordaanoever. Ze willen dat demissionair minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken, NSC) hiervoor steun gaat zoeken in de Europese Unie. De bewindsman ontraadde donderdag de motie, maar een meerderheid in de Kamer stemde er toch mee in.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Regeringspartij NSC wil "zwart op wit" van justitie- en asielminister David van Weel dat de strenge asielwetgeving er niet voor zorgt dat het strafbaar wordt om humanitaire hulp te bieden aan mensen die illegaal in Nederland zijn. Komt die garantie er niet, dan kan NSC niet met het wetsvoorstel instemmen, zegt fractievoorzitter Nicolien van Vroonhoven.
1 dag geleden