Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

BBB, CDA en CU willen met elkaar door in Friesland

BBB, CDA en CU willen met elkaar door in Friesland

LEEUWARDEN (ANP) - De fractievoorzitters van de BBB, CDA en ChristenUnie willen na het afhaken van de PvdA met elkaar door om een nieuwe coalitie te vormen in Friesland. Om een meerderheid te krijgen in de Provinciale Staten moet daar nog zeker een partij bij. Het is nog steeds de bedoeling om voor het zomerreces een nieuwe coalitie te hebben.

Fractievoorzitters Abel Kooistra (BBB), Friso Douwstra (CDA) en Matthijs de Vries (CU) gaven samen met formateur Oebele Brouwer een persconferentie over de mislukte formatie. Ze noemden de stap van de PvdA onverantwoord voor de provincie, waar nu nog langer geen bestuur is. Ook verweten ze de partij onbetrouwbaarheid, aangezien er maandagavond een akkoord was gesloten en dat dinsdagochtend niet meer zo was.

De partijen overleggen dinsdag nog met de eigen fracties en sturen dan een brief naar de Provinciale Staten over de vervolgstappen in het formatieproces. Mogelijk worden daar ook al partijen in genoemd waarmee de drie partijen om tafel willen. Die partijen krijgen de ruimte om eigen ideeën mee te nemen, zeiden de fractievoorzitters.

Emotioneel

De vier mannen waren emotioneel tijdens de persconferentie. Bij formateur Brouwer was meerdere keren een snik in de stem te horen en Douwstra werd af en toe erg boos. "Dit moeten we nog een plek geven. Maar het doet zeker pijn", aldus Kooistra.

Brouwer werd dinsdagochtend gebeld door Edou Hamstra van de PvdA, maar de andere deelnemers aan de gesprekken kregen een appje in de groepsapp die ze samen hadden. Ook dat steekt de fractievoorzitters, omdat volgens hen juist de persoonlijke banden tijdens het formatieproces constant goed waren en alleen maar beter werden, zeggen ze.

De partijleiders hebben van Hamstra niet vernomen waarom de PvdA eruit is gestapt. "Dat moesten we via de media vernemen", aldus Kooistra. "Wij kunnen ook niet zeggen waarom het is misgegaan."

Meer uit Politiek

X komt niet naar gesprek over sociale media, Kamer teleurgesteld

DEN HAAG (ANP) - X komt niet naar de Tweede Kamer voor een gesprek over sociale media. "Dat u niet op onze uitnodiging ingaat om het gesprek aan te gaan, vinden wij teleurstellend", schrijven Kamerleden die een grote meerderheid vertegenwoordigen in een brief aan het sociale platform van techmiljardair Elon Musk.

9 minuten geleden
Partijen verwijten Jetten 'valse start' in samenwerking met Kamer

DEN HAAG (ANP) - Verschillende partijen vinden dat premier Rob Jetten een "valse start" heeft gemaakt in de samenwerking met de Tweede Kamer, door in hun ogen te halstarrig vast te houden aan de AOW-plannen. Onder meer GroenLinks-PvdA, de ChristenUnie, PVV, 50PLUS en Volt vinden dat Jetten zich meer richting de Kamer moet bewegen omdat zijn kabinet meerderheden moet blijven zoeken.

13 minuten geleden
Keijzer wil na BBB nog geen 'avontuur' aangaan bij andere partij

DEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Mona Keijzer gaat na haar vertrek bij BBB vooralsnog niet bij een andere partij. "Je weet nooit hoe het in het leven loopt, maar ik stap niet zomaar weer in een nieuw avontuur met mensen die ik allemaal niet ken", zei ze in een verklaring.

16 minuten geleden
Jetten erkent dat 'opening' nodig is op AOW-plannen coalitie

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten erkent dat wat betreft de AOW-plannen uit het coalitieakkoord "een opening vanuit het kabinet" nodig is om de relatie met de vakbonden te herstellen. FNV, CNV en VCP hebben alle gesprekken opgeschort zolang het voornemen om de AOW-leeftijd volledig te laten meestijgen met de levensverwachting niet volledig van tafel gaat.

56 minuten geleden
Jetten weet nog niet hoe het nieuwe AOW-plan eruit gaat zien

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten weet nog niet wat het nieuwe plan voor de verhoging van de AOW-leeftijd wordt. "Daar heb ik een goede minister en staatssecretaris van Sociale Zaken voor", zei de D66-premier na de eerste termijn van het debat over zijn regeringsverklaring.

13 uur geleden
PvdD en DENK verwijten D66 niet op te komen voor Palestijnen

DEN HAAG (ANP) - DENK en Partij voor de Dieren zijn teleurgesteld, omdat in het coalitieakkoord wat hen betreft onvoldoende steun wordt uitgesproken voor de Palestijnen. Dat hadden de oppositiepartijen wel gehoopt van premier Rob Jetten. Want, zo brengen zij in herinnering, de D66'er liep vorig jaar mee met de demonstratie waarin het toenmalige kabinet werd opgeroepen om een rode lijn te trekken richting Israël.

14 uur geleden
DENK teleurgesteld over gebrek antidiscriminatiebeleid kabinet

DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe kabinet doet te weinig om discriminatie te bestrijden, zei DENK-leider Stephan van Baarle. Volgens hem staan in het coalitieakkoord alleen al bestaande plannen en wordt er geen extra geld vrijgemaakt. "Wat gaat het kabinet doen?"

15 uur geleden