Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

BBB, CDA en CU willen met elkaar door in Friesland

BBB, CDA en CU willen met elkaar door in Friesland

LEEUWARDEN (ANP) - De fractievoorzitters van de BBB, CDA en ChristenUnie willen na het afhaken van de PvdA met elkaar door om een nieuwe coalitie te vormen in Friesland. Om een meerderheid te krijgen in de Provinciale Staten moet daar nog zeker een partij bij. Het is nog steeds de bedoeling om voor het zomerreces een nieuwe coalitie te hebben.

Fractievoorzitters Abel Kooistra (BBB), Friso Douwstra (CDA) en Matthijs de Vries (CU) gaven samen met formateur Oebele Brouwer een persconferentie over de mislukte formatie. Ze noemden de stap van de PvdA onverantwoord voor de provincie, waar nu nog langer geen bestuur is. Ook verweten ze de partij onbetrouwbaarheid, aangezien er maandagavond een akkoord was gesloten en dat dinsdagochtend niet meer zo was.

De partijen overleggen dinsdag nog met de eigen fracties en sturen dan een brief naar de Provinciale Staten over de vervolgstappen in het formatieproces. Mogelijk worden daar ook al partijen in genoemd waarmee de drie partijen om tafel willen. Die partijen krijgen de ruimte om eigen ideeën mee te nemen, zeiden de fractievoorzitters.

Emotioneel

De vier mannen waren emotioneel tijdens de persconferentie. Bij formateur Brouwer was meerdere keren een snik in de stem te horen en Douwstra werd af en toe erg boos. "Dit moeten we nog een plek geven. Maar het doet zeker pijn", aldus Kooistra.

Brouwer werd dinsdagochtend gebeld door Edou Hamstra van de PvdA, maar de andere deelnemers aan de gesprekken kregen een appje in de groepsapp die ze samen hadden. Ook dat steekt de fractievoorzitters, omdat volgens hen juist de persoonlijke banden tijdens het formatieproces constant goed waren en alleen maar beter werden, zeggen ze.

De partijleiders hebben van Hamstra niet vernomen waarom de PvdA eruit is gestapt. "Dat moesten we via de media vernemen", aldus Kooistra. "Wij kunnen ook niet zeggen waarom het is misgegaan."

Meer uit Politiek

Groep Markuszower begint nieuwe partij, Verdonk sluit zich aan

DEN HAAG (ANP) - De leden van de Groep Markuszower beginnen een nieuwe partij die ze De Nederlandse Alliantie (DNA) noemen. Rita Verdonk sluit erbij aan, heeft de groep afgesplitste PVV-Kamerleden bekendgemaakt.

1 uur geleden
Experts zeer kritisch over bezuiniging van kabinet op bijstand

DEN HAAG (ANP) - Experts hebben zich tijdens een rondetafelgesprek in de Tweede Kamer zeer kritisch uitgelaten over een plan van het kabinet om te bezuinigen op de bijstand door mensen die daar recht op hebben nog niet actief te benaderen. Het kabinet heeft minder geld voor deze zogenoemde proactieve dienstverlening vanwege een financiële tegenvaller bij de arbeidsongeschiktheidsuitkering WIA. Coalitiepartijen D66 en CDA maakten vorige week tijdens een debat kenbaar van de bezuiniging af te willen.

2 uur geleden
Meerderheid asielwetten in geding, D66 tegen novelle en wetten

DEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamerfractie van D66 gaat dinsdag tegen de novelle en de twee asielwetten stemmen, zei senator Paul van Meenen maandag tegen het ANP. Daardoor wordt het lastig voor asielminister Bart van den Brink (CDA) om een meerderheid te vinden.

2 uur geleden
Herbert over energiepakket: niemand denkt dat het nu klaar is

DEN HAAG (ANP) - Hoewel er een pakket aan energiemaatregelen ligt, denkt niemand dat het nu klaar is. Dat zei minister Heleen Herbert (Economische Zaken en Klimaat, CDA) na de aankondiging van dat pakket. Zij geeft aan dat er elke week contact is met heel veel sectoren over hoe zij geraakt worden en welke mogelijkheden er zijn. Die gesprekken worden voortgezet.

6 uur geleden
GL-PvdA vindt energiepakket onvoldoende, kondigt plannen aan

DEN HAAG (ANP) - Het pakket aan maatregelen om de energieprijzen te compenseren is 'onvoldoende', vindt Jesse Klaver, fractievoorzitter van GroenLinks-PvdA. "Zo help je gewone mensen de crisis niet door." Hij kondigt op Bluesky aan dat zijn partij met voorstellen komt "om reizen met trein, bus en auto betaalbaarder te maken."

7 uur geleden
Kabinet trekt ruim 950 miljoen euro uit voor energiemaatregelen

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt 627 miljoen euro uit om de gestegen energieprijzen voor burgers, ondernemers, vissers en boeren te verzachten. Ook wordt 340 miljoen euro verminderd aan belastingen. Het wordt voor een groot deel betaald door andere belastingen, zoals de accijnzen op alcohol, te verhogen.

9 uur geleden
Boekholt wil minder strenge huurwet, hogere huren mogelijk

DEN HAAG (ANP) - Verhuurders moeten meer kunnen vragen voor dure huurhuizen, nieuwbouw en huizen zonder tuin of balkon. Dat wil woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan regelen in een versoepeling van de huurwet. Op die manier hoopt ze dat er meer huizen beschikbaar zijn voor het middensegment.

10 uur geleden