Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

BBB, CDA en CU willen met elkaar door in Friesland

BBB, CDA en CU willen met elkaar door in Friesland

LEEUWARDEN (ANP) - De fractievoorzitters van de BBB, CDA en ChristenUnie willen na het afhaken van de PvdA met elkaar door om een nieuwe coalitie te vormen in Friesland. Om een meerderheid te krijgen in de Provinciale Staten moet daar nog zeker een partij bij. Het is nog steeds de bedoeling om voor het zomerreces een nieuwe coalitie te hebben.

Fractievoorzitters Abel Kooistra (BBB), Friso Douwstra (CDA) en Matthijs de Vries (CU) gaven samen met formateur Oebele Brouwer een persconferentie over de mislukte formatie. Ze noemden de stap van de PvdA onverantwoord voor de provincie, waar nu nog langer geen bestuur is. Ook verweten ze de partij onbetrouwbaarheid, aangezien er maandagavond een akkoord was gesloten en dat dinsdagochtend niet meer zo was.

De partijen overleggen dinsdag nog met de eigen fracties en sturen dan een brief naar de Provinciale Staten over de vervolgstappen in het formatieproces. Mogelijk worden daar ook al partijen in genoemd waarmee de drie partijen om tafel willen. Die partijen krijgen de ruimte om eigen ideeën mee te nemen, zeiden de fractievoorzitters.

Emotioneel

De vier mannen waren emotioneel tijdens de persconferentie. Bij formateur Brouwer was meerdere keren een snik in de stem te horen en Douwstra werd af en toe erg boos. "Dit moeten we nog een plek geven. Maar het doet zeker pijn", aldus Kooistra.

Brouwer werd dinsdagochtend gebeld door Edou Hamstra van de PvdA, maar de andere deelnemers aan de gesprekken kregen een appje in de groepsapp die ze samen hadden. Ook dat steekt de fractievoorzitters, omdat volgens hen juist de persoonlijke banden tijdens het formatieproces constant goed waren en alleen maar beter werden, zeggen ze.

De partijleiders hebben van Hamstra niet vernomen waarom de PvdA eruit is gestapt. "Dat moesten we via de media vernemen", aldus Kooistra. "Wij kunnen ook niet zeggen waarom het is misgegaan."

Meer uit Politiek

Volgende week enquêteverhoren met Arib en Van Dissel

DEN HAAG (ANP) - De parlementaire enquête over corona gaat volgende week verder met openbare verhoren van toenmalig Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib, Jaap van Dissel en Pieter-Jaap Aalbersberg. De week staat in het teken van het begin van de pandemie.

11 uur geleden
Jetten schrok ook van kosten voor privéjets ministers

DEN HAAG (ANP) - Ook premier Rob Jetten schrok van de bedragen die sommige ministeries betaalden voor het inhuren van privéjets, die bewindslieden nodig hadden voor werkreizen. Volgens RTL besteedde de Rijksoverheid de afgelopen vijf jaar bijna 2 miljoen euro aan privévluchten. Vooral het ministerie van Defensie trok hier vaak geld voor uit.

13 uur geleden
Kabinet vindt plan Netanyahu voor Gaza uitermate zorgelijk

DEN HAAG (ANP) - Het plan van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu om een groter deel van de Gazastrook te bezetten is "uitermate zorgelijk", zegt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). Het past volgens hem niet binnen de afspraken die zijn gemaakt over het staakt-het-vuren.

13 uur geleden
'Vliegend team' rond asiel is opgestart, zegt Van den Brink

DEN HAAG (ANP) - Het 'vliegende team' met ambtenaren dat gemeenten moet bijstaan in kwesties rond de asielopvang is inmiddels actief, zegt asielminister Bart van den Brink. Een woordvoerder van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) meldt dat zeker zes gemeenten zich inmiddels hebben gemeld met vragen. Premier Rob Jetten kondigde het team eerder deze maand aan, maar het was onduidelijk hoe het precies te werk zou gaan.

15 uur geleden
Van Weel: geen geld om verkeersboetes gelijk te houden

DEN HAAG (ANP) - Er is geen geld om de verkeersboetes op het huidige niveau te houden, zei justitieminister David van Weel (VVD) voorafgaand aan de ministerraad. De boetes stijgen net zo snel als de inflatie. Als Van Weel de boetes niet laat oplopen, dan komt hij jaarlijks ongeveer 30 miljoen euro tekort op zijn begroting en dat gaat volgens hem ten koste van bijvoorbeeld de politie of de Mobiele Eenheid (ME).

17 uur geleden
Berendsen noemt gedrag Rusland na drone-incident "roekeloos".

DEN HAAG (ANP) - "Roekeloos" noemt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) het gedrag van Rusland nadat een drone van dat land is neergekomen in het oosten van NAVO-bondgenoot Roemenië. "Het is zorgelijk om te zien", zei hij voor aanvang van de ministerraad.

17 uur geleden
Van den Brink bezoekt Ter Apel en herhaalt roep om opvangplekken

TER APEL (ANP) - Asielminister Bart van den Brink heeft het overvolle aanmeldcentrum in Ter Apel donderdagavond onverwachts bezocht en herhaalde daar zijn oproep aan gemeenten elders in het land om snel te komen met opvangplekken. Tijdens zijn bezoek sprak de CDA-bewindsman met medewerkers van het Rode Kruis, asielzoekers die door drukte niet werden toegelaten tot het asielzoekerscentrum, medewerkers van opvangorganisatie COA en burgemeester Jaap Velema.

1 dag geleden