Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

BBB, CDA en CU willen met elkaar door in Friesland

BBB, CDA en CU willen met elkaar door in Friesland

LEEUWARDEN (ANP) - De fractievoorzitters van de BBB, CDA en ChristenUnie willen na het afhaken van de PvdA met elkaar door om een nieuwe coalitie te vormen in Friesland. Om een meerderheid te krijgen in de Provinciale Staten moet daar nog zeker een partij bij. Het is nog steeds de bedoeling om voor het zomerreces een nieuwe coalitie te hebben.

Fractievoorzitters Abel Kooistra (BBB), Friso Douwstra (CDA) en Matthijs de Vries (CU) gaven samen met formateur Oebele Brouwer een persconferentie over de mislukte formatie. Ze noemden de stap van de PvdA onverantwoord voor de provincie, waar nu nog langer geen bestuur is. Ook verweten ze de partij onbetrouwbaarheid, aangezien er maandagavond een akkoord was gesloten en dat dinsdagochtend niet meer zo was.

De partijen overleggen dinsdag nog met de eigen fracties en sturen dan een brief naar de Provinciale Staten over de vervolgstappen in het formatieproces. Mogelijk worden daar ook al partijen in genoemd waarmee de drie partijen om tafel willen. Die partijen krijgen de ruimte om eigen ideeën mee te nemen, zeiden de fractievoorzitters.

Emotioneel

De vier mannen waren emotioneel tijdens de persconferentie. Bij formateur Brouwer was meerdere keren een snik in de stem te horen en Douwstra werd af en toe erg boos. "Dit moeten we nog een plek geven. Maar het doet zeker pijn", aldus Kooistra.

Brouwer werd dinsdagochtend gebeld door Edou Hamstra van de PvdA, maar de andere deelnemers aan de gesprekken kregen een appje in de groepsapp die ze samen hadden. Ook dat steekt de fractievoorzitters, omdat volgens hen juist de persoonlijke banden tijdens het formatieproces constant goed waren en alleen maar beter werden, zeggen ze.

De partijleiders hebben van Hamstra niet vernomen waarom de PvdA eruit is gestapt. "Dat moesten we via de media vernemen", aldus Kooistra. "Wij kunnen ook niet zeggen waarom het is misgegaan."

Meer uit Politiek

Van Vroonhoven wil dat NSC harder opkomt voor eigen idealen

ARNHEM (ANP) - Nieuw Sociaal Contract (NSC) moet harder opkomen voor haar eigen idealen. Dat zei Nicolien van Vroonhoven zaterdag op het ledencongres in Arnhem waar ook afscheid werd genomen van boegbeeld Pieter Omtzigt. "We zullen wel bepaalde wissels moeten omzetten."

8 uur geleden
SGP blijft tegen vrouwen in politieke functies

NIEUWEGEIN (ANP) - Bij de SGP blijven vrouwen niet welkom in politieke of bestuurlijke functies. Een motie van de afdeling Vlissingen om het beginselreglement te wijzigen om dit mogelijk te maken werd zaterdag op de partijdag in Nieuwegein ruim verworpen. Voor het voorstel stemden 53 leden, tegen waren 299 leden.

11 uur geleden
Faber en Klever trekken 118 miljoen euro uit voor migratiedeals

DEN HAAG (ANP) - Ministers Marjolein Faber (Asiel en Migratie) en Reinette Klever (Ontwikkelingshulp) gaan per jaar 118 miljoen euro in migratiedeals steken. Het gaat om partnerschappen met landen buiten Europa met als doel om migratie zonder geldige documenten tegen te gaan en migranten die niet in Nederland mogen blijven terug te sturen.

1 dag geleden
Faber: gemiste kans dat Schoof kritiek op Europees hof niet steunt

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Marjolein Faber vindt het een "gemiste kans" dat premier Dick Schoof een kritische brief van regeringsleiders aan het Europees Hof voor de Rechten van de Mens niet heeft ondertekend. Dat zei de PVV-bewindsvrouw voor aanvang van de wekelijkse ministerraad. Zij had er zelf op aangedrongen dat Schoof zijn handtekening zou zetten.

1 dag geleden
Vicepremiers oneens over invulling aanwezigheid pride Hongarije

DEN HAAG (ANP) - Vicepremiers Sophie Hermans (VVD), Mona Keijzer (BBB) en Fleur Agema (PVV) zijn het niet eens over de aanwezigheid van Nederland bij een pride in Hongarije. De Tweede Kamer riep het kabinet donderdag op om een afvaardiging naar de pride in Boedapest te sturen. In Hongarije zijn prides verboden door de regering.

1 dag geleden
Wilders boos dat kabinet kritiek op Europees hof niet deelt

DEN HAAG (ANP) - PVV-voorman Geert Wilders heeft op X hard uitgehaald naar partijloos premier Dick Schoof, omdat die geen handtekening heeft gezet onder een kritische brief van regeringsleiders aan het Europees Hof voor de Rechten van de Mens. De leider van de grootste regeringspartij noemt dat "ongelooflijk zwak".

1 dag geleden
PVV en VVD dringen aan op privatisering Nederlandse Loterij

DEN HAAG (ANP) - De regeringspartijen PVV en VVD nemen er geen genoegen mee dat het kabinet de Nederlandse Loterij in overheidshanden wil houden. Staatssecretaris Tjebbe van Oostenbruggen (Financiën, NSC) liet vorige week weten dat privatisering nu niet haalbaar is, een besluit dat volgens deze partijen "veel vragen" oproept.

2 dagen geleden