BBB bereidt zich voor op gemeenteraadsverkiezingen in 2026
DEN HAAG (ANP) - De BoerBurgerBeweging (BBB) gaat meedoen aan de gemeenteraadsverkiezingen in 2026. Het BBB-bestuur heeft dat besloten tijdens een digitale ledenvergadering waarin veel interesse naar voren kwam over deelname aan lokale verkiezingen, meldt voorzitter Erik Stegink van de partij van Caroline van der Plas.
Het partijbestuur gaat nu verschillende scenario's uitwerken over de manier waarop zij wil meedoen op lokaal niveau. Het kan zijn dat de partij in de tussentijd gaat samenwerken met "bondgenoten", die er op zeventien plekken al zijn. Daarnaast zijn er volgens Stegink allerlei fracties of fractieleden die nu al in gemeenteraden zitten en aangeven dat zij onder de vlag van BBB willen verdergaan. Het gaat om lokale onafhankelijke partijen, maar ook om fracties of fractieleden van landelijke partijen. Volgens Stegink zijn er zeker tientallen lokale fracties in het land waar deze vraag speelt.
BBB is nu met één zetel vertegenwoordigd in de Tweede Kamer, maar werd in het voorjaar bij de provinciale verkiezingen als nieuwkomer in een klap de grootste. BBB heeft daarom het voortouw in alle provincies, behalve in Utrecht, bij de vorming van coalities. In Limburg was er deze week als eerste een akkoord. Volgens Stegink zullen er deze maand, dus nog voor de zomer, elf coalitieakkoorden liggen met BBB.
Professionaliseringsslag
Door de getrapte verkiezingen treedt dinsdag in de Eerste Kamer BBB als grootste fractie aan met zestien zetels. Ook op Europees niveau timmert de partij aan de weg. "We zijn die al twee jaar aan het voorbereiden. Leden kunnen zich vanaf nu aanmelden als kandidaat", aldus Stegink. In het najaar, als BBB een openbaar congres houdt, zal een lijsttrekker voor de verkiezingen voor de Europese Unie worden gekozen. Die zijn voorzien in juni 2024.
Volgens Stegink is er nu nog geen openbaar congres gehouden, omdat de partij in de opbouwfase zit en beschikt over weinig financiële middelen. "We zijn nu wel een professionaliseringsslag aan het maken. Er zijn mensen in dienst genomen op het partijbureau. Voorheen deed het bestuur alles zelf." BBB heeft inmiddels 14.000 leden, dus dat geeft de partij meer financiële armslag, verwacht Stegink.
De deelname bij het digitale congres op de snikhete zaterdag was volgens Stegink met 750 leden goed. Leden konden ook hun stem uitbrengen op voorstellen van het bestuur, vooral over financiën. Ruim 1400 mensen deden dat en de uitslagen waren bijna unaniem, tot genoegen van de voorzitter.
Meer uit Politiek
EDE (ANP) - JA21-leider Joost Eerdmans stelt het kabinet voor de keuze: verdere samenwerking met zijn eigen partij of met het linkse PRO. "Met beide blijven samenwerken gaat niet", zei Eerdmans op het congres van zijn partij in Ede.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft op Veteranendag in Den Haag het "zo erg" genoemd dat veteranen elkaar zaterdag niet als vanouds kunnen ontmoeten. Het programma van de traditionele dag is in verband met de hitte flink uitgekleed: het defilé en de bijbehorende manifestatie op het Malieveld zijn afgelast.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Volgende week verschijnen onder anderen oud-justitieminister Ferd Grapperhaus, oud-RIVM-directeur Jaap van Dissel en de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema voor de parlementaire enquêtecommissie corona. Van Dissel is er voor de tweede keer. Ook Grapperhaus wordt later nog een tweede keer verhoord.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De stikstofuitstoot van industrie en vervoer moet in 2035 de helft lager zijn dan in 2019, zo staat in het stikstofplan van het kabinet. De stikstofuitstoot van de twee sectoren is de afgelopen jaren al hard gedaald, maar ze moeten nog een "extra stap zetten". Daarvoor trekt het kabinet eenmalig 250 miljoen euro uit.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het meeste geld uit de pot van 20 miljard euro voor de stikstofaanpak gaat naar de aanpak rondom natuurgebieden. Daar legt landbouwminister Jaimi van Essen (D66) 9 miljard euro voor klaar. Er is 2,2 miljard euro voor het herstellen van natuur. Van Essen trekt 2,75 miljard euro uit voor boeren die vrijwillig stoppen.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Uiterlijk eind volgend jaar moet het weer mogelijk zijn om bij projecten kleine hoeveelheden stikstof uit te stoten, aldus het kabinet. Nu ligt de grens vanaf wanneer een stikstofvergunning nodig is zo laag, dat in de praktijk altijd een vergunning nodig is voor uitstoot. Omdat daar geen ruimte voor is, kunnen ook projecten of evenementen met lage uitstoot nu niet doorgaan.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De landbouw moet in 2030 23 tot 25 procent minder stikstof in de vorm van ammoniak uitstoten. Als dat doel niet gehaald wordt, komt er strenger beleid. Rondom natuurgebieden moet de stikstofuitstoot nog verder omlaag. Dat staat in de Kamerbrief van landbouwminister Jaimi van Essen (D66) over de stikstofaanpak.
23 uur geleden