Baudet wil partij 'zonder verraders'
DEN HAAG (ANP) - Partijleider Thierry Baudet van Forum voor Democratie (FVD) ziet een partij voor zich "zonder verraders en mensen die buigen onder de absurde aantijgingen van de media" als hij het bindend referendum over zijn leiderschap wint, zegt hij tegen ANP. Hij voelt zich "strijdlustig".
Vorige week werd de partij verlaten door een aanzienlijk deel van de leden, onder wie partijprominenten als Annabel Nanninga en Joost Eerdmans. De afsplitsende leden vinden dat hij onvoldoende afstand neemt van racisme en antisemitisme. Baudet werd uit het partijbestuur gezet, maar wilde toch terugkeren. Daarop stelde het partijbestuur zondag een bindend referendum voor onder de leden met de vraag "Wilt u dat Thierry Baudet de partijleider blijft van FVD?".
Hoe het daarmee staat weet Baudet niet, zegt hij. Bovendien zou hij een week geleden al een referendum hebben voorgesteld. "Ik hoop van harte dat de leden mij volop steunen en dat we gewoon door kunnen."
Brandbrief
Aanleiding voor het vertrek van sommige leden was een brandbrief van FVD-senator Nicki Pouw-Verweij, waarin zij een etentje beschreef waarbij Baudet onder meer zou hebben gezegd dat bijna iedereen die hij kende antisemiet was. Die brief noemt Baudet "echt onzin".
Hij herinnert zich de citaten niet en neemt er afstand van, zegt hij. Wel denkt hij dat als iemand dat gezegd zou hebben, dat het dan in een ironische en plagerige context zou zijn bedoeld.
Van Haga
De partij verwelkomt ook een nieuw fractielid: oud-VVD’er Wybren van Haga. Vorig jaar werd Van Haga uit de VVD-fractie gezet, maar besloot zijn zetel te behouden. Toen zei Baudet dat Van Haga als "zetelrover" niet welkom was bij de partij. "Wij moeten niets hebben van zetelrovers", zei hij toen. Daar "gaan we ook niet op de een of andere manier in marchanderen".
Dat Van Haga nu welkom is, noemt Baudet "voortschrijdend inzicht". Baudet: "Met iedereen valt te praten. Ik heb meer gehoord over hoe het er allemaal aan toe is gegaan bij de VVD. Er is Wybren zo een onrecht aangedaan, dat ik zijn move veel beter begrijp dan eerst. We hebben een fijne samenwerking ontwikkeld en dat je daar op een gegeven moment gestalte aan geeft, vind ik wel te billijken".
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Er zijn volgens het demissionaire kabinet geen aanwijzingen dat Aruba, Bonaire en Curaçao meegesleept worden in een mogelijk gewapend conflict in de Cariben. De spanning is in de regio hoog opgelopen door Amerikaanse acties tegen vermeende drugsbootjes uit Venezuela.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ministerraad heeft vrijdag ingestemd met het besluit van landbouwminister Femke Wiersma om stroomstootapparatuur in de veehouderij te verbieden. Voordat het besluit formeel van kracht kan worden, moet de Koning het voorstel ondertekenen, een formaliteit.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) is optimistisch dat er een oplossing wordt gevonden voor het gebruik van Russische tegoeden die op rekeningen in België staan. De Europese Commissie wil 90 miljard euro van die tegoeden gebruiken om Oekraïne te helpen.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is goed dat experts aanraden om minder vlees te eten, vindt demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Preventie, VVD). Stappen om dat advies kracht bij te zetten laat ze aan een volgend kabinet.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het verhogen van de stikstofgrens is voor demissionair landbouwminister Femke Wiersma "een hele klus". Dat erkende de BBB-minister naar aanleiding van berichten dat invoering hoogst onzeker is. Deze maand moet daar een besluit over vallen. "In de tussentijd ben ik in overleg met de provincies."
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het nieuwe kabinet moet een minister van Digitale Zaken krijgen. Deze minister moet de "doorzettingsmacht" hebben om een nieuw digitaal systeem binnen de overheid van de grond te krijgen. Dat zei demissionair staatssecretaris Eddie van Marum na afloop van de ministerraad tegen het ANP. Behalve Binnenlandse Zaken gaat hij ook over digitalisering.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair onderwijsminister Gouke Moes maakte na afloop van de ministerraad in eerste instantie grappen over doodsbedreigingen aan het adres van Niels van der Laan, de acteur die de Hoofdpiet speelt in het Sinterklaasjournaal. De mensen die dat doen, krijgen volgens de BBB-bewindsman op pakjesavond "gewoon een zakje zout".
14 uur geleden