Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Baudet wil als grootste winnaar initiatief nemen in formatie

Baudet wil als grootste winnaar initiatief nemen in formatie

DEN HAAG (ANP) - Forum voor Democratie-leider Thierry Baudet wil graag het initiatief nemen in de kabinetsformatie. "Fantastisch", noemt hij de winst van zijn partij. Hij groeit van twee Tweede Kamerzetels naar acht. "We zijn de grootste winnaar. Volgens mij mogen de grootste winnaars altijd initiatief nemen in de formatie. Dus het wordt spannend", zegt Baudet op donderdagmiddag. Het is zijn eerste reactie op de verkiezingsuitslag.

Volgens de meeste andere lijsttrekkers, ligt het initiatief bij D66 en VVD. Beide partijen willen niet in een coalitie met het FVD. Volgens Baudet kunnen de andere partijen niet meer om hem heen. Het is volgens hem een "hele reële mogelijkheid" dat zijn partij gaat meeregeren. Hij pleit voor een zakenkabinet, waarbij er steeds wordt gezocht naar verschillende meerderheden in de beide Kamers. "Dus niet een kartelkabinet met een dichtgetimmerd coalitieakkoord." Anders wil hij een "kabinet over rechts", met de VVD, PVV, SGP en JA21, die bestaat uit oud-FVD'ers.

Baudet had eerder gezegd dat hij de dag na de verkiezingen alle coronaregels zou afschaffen en Nederland zou "bevrijden". Met zijn acht zetels lukt dat niet. "We zijn niet zo groot geworden dat we alle regels kunnen schrappen of aanpassen naar ons welbevinden", zegt het FVD-boegbeeld. Toch is hij blij met het resultaat. "Je hoopt natuurlijk altijd op nóg meer, we hadden op een gegeven moment zelfs het gevoel: we gaan 76 zetels halen. Dat hebben we niet gehaald."

'Dansje gewaagd'

Dat Forum zo fors is gegroeid, ligt er volgens Baudet aan dat zij zich keren tegen de coronaregels. "Mensen zijn er klaar mee." Zelf overtrad Forum de coronamaatregelen meerdere keren bij bijeenkomsten. Ook op beelden van de verkiezingsavond is te zien dat Baudet de winst van zijn partij met veel mensen in een kleine ruimte viert. "Het was een superfeest", zegt hij erover. "Wybren en ik hebben nog een dansje gewaagd", zegt hij over zijn vertrouweling Wybren van Haga. Een eventuele boete betaalt hij "met liefde", maar waar FVD de verkiezingsavond heeft gevierd, wil hij niet zeggen. "Geheimpie!" Baudet was de enige lijsttrekker die woensdagavond niet reageerde op de verkiezingsuitslag.

Eerder twijfelde Baudet openlijk over de eerlijkheid van het verkiezingsproces. Hij maakte zich daarnaast zorgen over briefstemmen voor 70-plussers, waar uiteindelijk ook onduidelijkheid over ontstond. "Ik sta nog steeds volledig achter die waarschuwingen", zegt Baudet. Hij heeft evenwel "geen enkele aanwijzing dat er gefraudeerd zou zijn, maar ik ga gewoon rustig kijken wat er gebeurd is".

Meer uit Politiek

Oppositie praat donderdag waarschijnlijk niet meer over begroting

DEN HAAG (ANP) - Het ziet er niet naar uit dat oppositiepartijen donderdagavond nog met de coalitie en de kabinetstop praten over de begroting. Eerst moet er overeenstemming komen tussen de coalitiepartijen D66, CDA en VVD en de top van het kabinet. Volgens ingewijden staan D66 en het CDA tegenover de VVD.

36 minuten geleden
Mona Keijzer: andere rechtse partijen hebben het laten liggen

DEN HAAG (ANP) - Mona Keijzer wil een nieuwe sociaal-conservatieve partij oprichten. Bij de aankondiging donderdag bleek dat haar ideeën weinig verschillen van andere partijen op de rechterflank. Maar die voeren hun plannen niet uit en "blijven denken dat de overheid het gaat oplossen", aldus Keijzer die eerder bij het CDA en de BBB zat.

2 uur geleden
Jetten overlegt met coalitieleiders en kabinetstop bij Financiën

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten (D66) is in gesprek met de partijleiders van de coalitie en kopstukken van het kabinet over de begroting voor volgend jaar. Vicepremier en VVD-leider Dilan Yeşilgöz, minister Eelco Heinen (Financiën, VVD), CDA-leider Henri Bontenbal en zijn partijgenoot vicepremier Bart van den Brink (CDA) zijn aangeschoven op het ministerie van Financiën.

4 uur geleden
Kabinet belooft beterschap na kritiek op dataverzameling diensten

DEN HAAG (ANP) - Veiligheidsdiensten AIVD en MIVD voeren verbeteringen door in de manier waarop ze omgaan met grote onderscheppingen van data, belooft het kabinet. Ministers Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) en Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken, CDA) hebben in een Kamerbrief gereageerd op een kritisch advies van toezichthouder CTIVD.

6 uur geleden
Mona Keijzer start politieke 'beweging', nog geen partij

AMSTERDAM (ANP) - Mona Keijzer werkt aan een 'sociaal-conservatieve beweging', maar het is volgens de oud-staatssecretaris nog te vroeg om te spreken van een politieke partij. Dat zegt ze in een interview met De Telegraaf.

15 uur geleden
Top coalitie overlegt op Financiën over begroting

DEN HAAG (ANP) - De leiders van de drie coalitiepartijen spreken woensdagavond op het ministerie van Financiën over de begroting van volgend jaar. Bij het gesprek van Rob Jetten (D66), Dilan Yeşilgöz (VVD) en Henri Bontenbal (CDA) is ook minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) aanwezig. Over het verloop van het overleg op het ministerie hebben de partijen niets naar buiten gebracht.

19 uur geleden
Coronacommissie verhoort De Jonge en Grapperhaus voor tweede keer

DEN HAAG (ANP) - Oud-ministers Hugo de Jonge (Volksgezondheid) en Ferd Grapperhaus (Justitie) worden volgende week voor de tweede keer verhoord door de parlementaire enquêtecommissie corona. Ook de voormalige ministers en vicepremiers Carola Schouten (Landbouw) en Kajsa Ollongren (Binnenlandse Zaken) moeten voor de commissie verschijnen, net als toenmalig SCP-directeur Kim Putters.

1 dag geleden