Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Baudet wil als grootste winnaar initiatief nemen in formatie

Baudet wil als grootste winnaar initiatief nemen in formatie

DEN HAAG (ANP) - Forum voor Democratie-leider Thierry Baudet wil graag het initiatief nemen in de kabinetsformatie. "Fantastisch", noemt hij de winst van zijn partij. Hij groeit van twee Tweede Kamerzetels naar acht. "We zijn de grootste winnaar. Volgens mij mogen de grootste winnaars altijd initiatief nemen in de formatie. Dus het wordt spannend", zegt Baudet op donderdagmiddag. Het is zijn eerste reactie op de verkiezingsuitslag.

Volgens de meeste andere lijsttrekkers, ligt het initiatief bij D66 en VVD. Beide partijen willen niet in een coalitie met het FVD. Volgens Baudet kunnen de andere partijen niet meer om hem heen. Het is volgens hem een "hele reële mogelijkheid" dat zijn partij gaat meeregeren. Hij pleit voor een zakenkabinet, waarbij er steeds wordt gezocht naar verschillende meerderheden in de beide Kamers. "Dus niet een kartelkabinet met een dichtgetimmerd coalitieakkoord." Anders wil hij een "kabinet over rechts", met de VVD, PVV, SGP en JA21, die bestaat uit oud-FVD'ers.

Baudet had eerder gezegd dat hij de dag na de verkiezingen alle coronaregels zou afschaffen en Nederland zou "bevrijden". Met zijn acht zetels lukt dat niet. "We zijn niet zo groot geworden dat we alle regels kunnen schrappen of aanpassen naar ons welbevinden", zegt het FVD-boegbeeld. Toch is hij blij met het resultaat. "Je hoopt natuurlijk altijd op nóg meer, we hadden op een gegeven moment zelfs het gevoel: we gaan 76 zetels halen. Dat hebben we niet gehaald."

'Dansje gewaagd'

Dat Forum zo fors is gegroeid, ligt er volgens Baudet aan dat zij zich keren tegen de coronaregels. "Mensen zijn er klaar mee." Zelf overtrad Forum de coronamaatregelen meerdere keren bij bijeenkomsten. Ook op beelden van de verkiezingsavond is te zien dat Baudet de winst van zijn partij met veel mensen in een kleine ruimte viert. "Het was een superfeest", zegt hij erover. "Wybren en ik hebben nog een dansje gewaagd", zegt hij over zijn vertrouweling Wybren van Haga. Een eventuele boete betaalt hij "met liefde", maar waar FVD de verkiezingsavond heeft gevierd, wil hij niet zeggen. "Geheimpie!" Baudet was de enige lijsttrekker die woensdagavond niet reageerde op de verkiezingsuitslag.

Eerder twijfelde Baudet openlijk over de eerlijkheid van het verkiezingsproces. Hij maakte zich daarnaast zorgen over briefstemmen voor 70-plussers, waar uiteindelijk ook onduidelijkheid over ontstond. "Ik sta nog steeds volledig achter die waarschuwingen", zegt Baudet. Hij heeft evenwel "geen enkele aanwijzing dat er gefraudeerd zou zijn, maar ik ga gewoon rustig kijken wat er gebeurd is".

Meer uit Politiek

Ministerie onderzoekt systeem rond volmachtstemmen na Gorinchem

DEN HAAG (ANP) - Minister Pieter Heerma van Binnenlandse Zaken laat onderzoek doen naar het systeem van stemmen per volmacht. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft de CDA-minister dat internationale waarnemers kritisch waren op de volmachten en dat nader onderzoek daarom nodig is.

2 uur geleden
Kabinet besluit tot invoering kleiner stembiljet vanaf 2029

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet voert vanaf de Europese parlementsverkiezingen van 2029 een kleiner stembiljet in, meldt minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken, CDA) donderdag aan de Tweede Kamer. Bij de laatste drie verkiezingen zijn er al proeven geweest met zo'n kleiner stembiljet en die zijn overwegend positief verlopen.

3 uur geleden
Van Essen: landbouw moet mogelijk blijven rond natuurgebieden

DEN HAAG (ANP) - Landbouw moet mogelijk blijven in de zones rond natuurgebieden waar de stikstofuitstoot harder omlaag moet dan elders. Dat zei minister Jaimi van Essen (Landbouw, D66) in het debat over zijn stikstofmaatregelen. "We vragen in de zones het maximale wat wij verantwoord vinden om landbouwkundig gebruik mogelijk te houden."

13 uur geleden
Stikstofminister hoopt na verhit debat nog steeds op brede steun

DEN HAAG (ANP) - Stikstofminister Jaimi van Essen (D66) hoopt nog steeds op steun van ongeveer 100 van de 150 zetels in de Tweede Kamer voor zijn stikstofplannen. Eerder sprak premier Rob Jetten ook al die hoop uit. Toch bleken de verschillende opvattingen in de Kamer groot en lijkt brede steun nu nog ver weg.

13 uur geleden
JA21 'steekt hand uit' op stikstof maar wil ook aanpassingen

DEN HAAG (ANP) - JA21 zegt ervoor open te staan de stikstofplannen van het kabinet te steunen. "Wij steken onze hand uit", zei Kamerlid Maarten Goudzwaard in het debat over de maatregelen. "Niet uit enthousiasme voor dit pakket, maar omdat stilstand schadelijker is. Ik vraag het kabinet dan ook die hand aan te pakken en te laten zien dat het echt bereid is zijn plannen aan te passen."

15 uur geleden
VVD: boeren geraakt, maar ook geholpen door stikstofplannen

DEN HAAG (ANP) - De stikstofplannen van het kabinet gaan boeren raken, zei VVD-Kamerlid Renate den Hollander in het debat over die plannen. Tegelijkertijd bestreed ze verwachtingen die partijen op de rechterflank lieten klinken over de gevolgen voor boeren. "Ik ga niet meedoen in het beeld dat er helemaal geen toekomst is. Dat is gewoon een onwaar beeld."

15 uur geleden
Het stikstofpakket is als een Jengatoren, zegt D66

DEN HAAG (ANP) - De stikstofmaatregelen van het kabinet zijn als een Jengatoren, zei D66-Kamerlid Anne-Marijke Podt in het debat over die plannen. "Als je daar random blokjes uit gaat trekken, wordt hij wel heel wankel, en dat wil ik voorkomen."

17 uur geleden