Baudet vindt uitsluiten partijen 'oude kartelpolitiek'
DEN HAAG (ANP) - FVD-leider Thierry Baudet vindt het uitsluiten van partijen om in een kabinet mee samen te werken "oude kartelpolitiek". Hij doelt daarmee op NSC en VVD die vooralsnog niet met de winnaar van de verkiezingen PVV in een kabinet willen. PVV-leider Geert Wilders ziet een kabinet met NSC, VVD en BBB voor zich.
"Ik vind dat je de kiezer moet honoreren en niet met dit soort spelletjes mee moet doen", zei Baudet. "Ik vind dat geen enkele partij dat moet doen. Wij gaan altijd met iedereen in gesprek, ook met onze grootste politieke tegenstanders", aldus de partijleider van Forum.
Volgens de Forum-leider heeft zijn partij een "constructieve houding" om te helpen bij het vormen van een coalitie, waarbij hij meeregeren niet uitsluit. Als mogelijke optie oppert hij dat zijn partij samen met BBB, SGP, JA21 de PVV kan versterken, zodat ze op die manier ook de VVD nog mee kunnen krijgen. Wat hem betreft kan het CDA daar ook bij aanschuiven. Dat het om veel kleine partijen gaat, maakt voor Baudet niet uit. "Eendracht maakt macht", aldus de FVD-voorman.
Intern managementspel
"Het is toch ook mooi om het land eindelijk de goede kant op te trekken", zei Baudet na afloop van het gesprek met Plasterk, waarin hij nogmaals aangaf aan een coalitie te willen deelnemen. Een linkse coalitie lijkt hem onmogelijk. Volgens Baudet zijn vooral NSC en VVD een "intern managementspel aan het spelen om hun eigen achterban rijp te krijgen voor een coalitie met de PVV en BBB en misschien met FVD."
Baudet wil "best even wachten" tot over twee weken het spelletje is uitgespeeld. Het lijkt hem echter constructiever om "met al die centrumrechtse partijen om tafel te gaan en alle onderwerpen af te kaarten en kijken hoe ver we komen. Dan kan je altijd nog zeggen, het lukt niet."
Hij vindt dat recht moet worden gedaan aan deze verkiezingsuitslag en wil niet dat er over drie maanden weer verkiezingen zijn. "We hebben de dure plicht om de kiezers serieus te nemen."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De drone-incidenten bij vliegbases Volkel en Eindhoven roepen in de Kamer veel vragen op. Maar in een debat woensdag waarschuwde demissionair minister Ruben Brekelmans (Defensie, VVD) dat mogelijk veel onopgehelderd blijft.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Slechts drie Kamerleden willen de parlementaire enquête over de coronacrisis uitvoeren. Naast voorzitter Daan de Kort (VVD) hebben Songül Mutluer (GroenLinks-PvdA) en Henk-Jan Oosterhuis (D66) zich gemeld, bevestigen bronnen na berichtgeving door het AD.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Om de Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo) in de toekomst werkbaar en effectief te houden, zijn stevige politieke keuzes nodig. Dat staat in een onderzoek hiernaar. Demissionair zorgstaatssecretaris Nicki Pouw-Verweij (BBB) zei in een reactie direct dat zij die keuzes niet wil maken, maar dat dit aan een nieuw kabinet en aan de gemeenten is.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 en CDA laten in deze fase van de formatie nog veel punten open. Die moeten in een later stadium worden beantwoord als met andere partijen wordt gesproken. Rob Jetten (D66) en Henri Bontenbal (CDA) schrijven de komende dagen nog aan het eindverslag onder leiding van informateur Sybrand Buma.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Onderzoek de kwetsbaarheden van het spoor tussen de Noordzee en de Baltische Staten, schrijft demissionair staatssecretaris Thierry Aartsen (Openbaar Vervoer, VVD) in een brief aan acht andere Europese landen. Daarmee wil hij belemmeringen wegnemen voor militair transport over het spoor naar het oosten.
9 uur geledenBREMEN (ANP) - Het demissionaire kabinet heeft besloten extra geld in de ruimtevaart te steken. De bijdrage voor de komende drie jaar gaat omhoog naar 453 miljoen euro. Dat is ruim 100 miljoen euro meer dan in oktober was aangekondigd. Het extra geld moet voorkomen dat ESTEC, een belangrijk testcentrum voor satellieten in Noordwijk, wordt overgeplaatst naar een ander land dat meer geld aan ruimtevaart uitgeeft.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA wil dat het demissionaire kabinet 2 miljard euro extra vrijmaakt om een gat in de militaire hulp aan Oekraïne voor volgend jaar te dichten. In 2026 krijgt de regering in Kyiv 3,5 miljard euro steun, maar daar is dit jaar al 2 miljard van uitgegeven. Dat gat moet worden aangevuld, zegt fractieleider Jesse Klaver. Zijn partij dient donderdag bij een debat over Oekraïne een voorstel in om het ontstane tekort aan te vullen. D66 en CDA hebben al laten weten de motie te steunen.
11 uur geleden