Baudet ook geen partijvoorzitter Forum voor Democratie meer
DEN HAAG (ANP) - Thierry Baudet stopt als partijvoorzitter van Forum voor Democratie. Dat laat een woordvoerder van de partij dinsdag weten namens het partijbestuur. Vicevoorzitter Lennart van der Linden neemt het voorzitterschap voorlopig over.
Maandag trad Baudet ook terug als lijsttrekker voor FVD. Hij blijft wel in de Tweede Kamer tot aan de verkiezingen in maart, meldde hij zelf op Twitter. Dat gebeurde na overleg met FVD-kopstukken over de jongerenclub JFVD, die in opspraak raakte vanwege antisemitische en homofobe uitlatingen in appgroepen.
Het partijbestuur laat in een verklaring weten de terugtrekking van Baudet "zeer te betreuren. Het tekent hoezeer Baudet zich deze aantijgingen persoonlijk heeft aangetrokken". Volgens de woordvoerder heeft Baudet zijn besluit genomen nadat Freek Jansen eerder die dag had gemeld af te zien van zijn plek op de kandidatenlijst. Hij stond op zeven. Het partijbestuur heeft dat geaccepteerd.
Nieuwe lijsttrekker
Daarnaast neemt het partijbestuur "tot nader order" afstand van de jongerenvereniging. Het onderzoek naar de perikelen met de JFVD gaat door.
"De gebeurtenissen rondom JFVD, waarbij uitingen van antisemitisme, nazisme en andere verwerpelijke ideologieën zijn geconstateerd, zijn onacceptabel en onwenselijk. Wij nemen daar ondubbelzinnig afstand van. Enerzijds is dat niet iets waar we duizenden goedwillende en hardwerkende jongeren op willen afrekenen. Anderzijds hebben de gebeurtenissen een zodanig negatief effect op FVD, dat door het partijbestuur besloten is om jongerenvereniging JFVD tot nader order niet langer te erkennen als officiële neveninstelling van FVD. De jongerenvereniging staat daarmee officieel op afstand", aldus de verklaring.
De komende tijd zal volgens de woordvoerder gewerkt worden aan "een goede en zorgvuldige transitie". Zo wordt gezocht naar een nieuwe lijsttrekker en wordt de kandidatenlijst gewijzigd. Het partijbestuur gaat ervan uit dat het beoogde verkiezingsprogramma de komende maanden wordt gepresenteerd en de verkiezingscampagne doorgaat.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA wil dat het demissionaire kabinet 2 miljard euro extra vrijmaakt om een gat in de militaire hulp aan Oekraïne voor volgend jaar te dichten. In 2026 krijgt de regering in Kyiv 3,5 miljard euro steun, maar daar is dit jaar al 2 miljard van uitgegeven. Dat gat moet worden aangevuld, zegt fractieleider Jesse Klaver. Zijn partij dient donderdag bij een debat over Oekraïne een voorstel in om het ontstane tekort aan te vullen. D66 en CDA hebben al laten weten de motie te steunen.
49 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Een nieuw kabinet moet geen eigen bijdrage invoeren voor de jeugdzorg, zeggen meerdere organisaties rond de zorg. De inmiddels gevallen coalitie had wel voorgesteld om cliënten te laten meebetalen. De Tweede Kamer wees dat plan in oktober af, maar demissionair zorgstaatssecretaris Judith Tielen wil toch doorgaan met voorbereidingen.
55 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - D66 en het CDA stoppen nu met het binnenhalen van nog meer experts en beginnen met het schrijven van een conceptdocument. Dit document moet aantrekkelijk genoeg zijn voor andere partijen om mee te willen doen aan een nieuwe regering. Dat vertelden partijleiders Rob Jetten (D66) en Henri Bontenbal (CDA) voorafgaand aan een nieuwe ontmoeting met informateur Sybrand Buma (CDA).
5 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Een verplicht kleiner Oekraïens leger betekent niet dat Oekraïnes bondgenoten een grotere beschermingsmacht moeten leveren, zegt premier Dick Schoof. Die twee onderdelen van een mogelijk toekomstig vredesakkoord staan volgens Schoof los van elkaar.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is de "ambitie" van formateur Sybrand Buma (CDA) om zijn opvolger een "richting" mee te geven welke partijen samen een coalitie kunnen vormen. De formateur zei na een nieuwe formatiedag, waarin D66 en CDA opnieuw spraken met financiële en economische experts, dat dit onder meer door de blokkade van de VVD in de richting van GroenLinks-PvdA ingewikkeld is.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer gaat met demissionair woonminister Mona Keijzer in debat over versoepelingen in huurregels die zij wil doorvoeren. De vorige Kamer had de BBB-minister met een motie gevraagd haar plannen te schrappen, maar de minister wil er toch mee door en vroeg om een gesprek. Nu de Kamer op haar verzoek is ingegaan, lijkt toch weer een opening te ontstaan voor de kabinetsplannen.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat het kabinet snel duidelijkheid geeft over de mogelijke verdwijning van het dorp Moerdijk om plaats te maken voor uitbreiding van de industrie op die plek. Een verzoek voor een debat over de kwestie van FVD kreeg dinsdag ruime steun van de partijen.
22 uur geleden