Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Baudet maakte in korte tijd furore binnen de politiek

Baudet maakte in korte tijd furore binnen de politiek

DEN HAAG (ANP) - Thierry Baudet zit nog geen vier jaar in de Tweede Kamer voor zijn zelf opgerichte partij Forum voor Democratie, die in 2015 begon als politieke denktank. Een periode die op z'n minst als onstuimig omschreven kan worden. Nu vijf jaar later kondigde de 37-jarige Baudet aan geen lijsttrekker meer te zijn bij de komende verkiezingen in maart, nadat er ophef is ontstaan over antisemitische en homofobe uitlatingen door leden van de jongerenbeweging van Forum.

Baudet maakte naam in de Nederlandse politiek als een van de initiatiefnemers van het Oekraïne-referendum over een associatieverdrag tussen de EU en Oekraïne. Hij was tegen dat verdrag en vond dat het Nederlandse volk zich daarover moest uitspreken. Het niet-bindende referendum werd uiteindelijk een overwinning voor het neekamp van Baudet.

Vanwege het negeren van de referendumuitslag door het kabinet kondigde de liberaal-conservatieve Baudet in september 2016 aan dat hij met FVD zou gaan meedoen aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Daarop behaalde de partij twee zetels, waardoor naast Baudet ook advocaat Theo Hiddema de Kamer in ging.

Opzienbarende speech

Sindsdien is Forum hard gegroeid. Bij de Provinciale Statenverkiezingen van 2019 werd de partij zelfs de grootste. Baudet baarde opzien met zijn overwinningsspeech, waarin hij onder meer zei dat de samenleving al jaren "ondermijnd" wordt door politici, wetenschappers, kunstenaars en journalisten.

Binnen Forum brak daarna een periode aan van interne conflicten. Medeoprichter Henk Otten, die namens FVD in de Eerste Kamer zat, werd na een felle strijd tussen hem en Baudet in juli 2019 uit de partij gezet.

Volgens Baudet kon de partij niet verder met Otten omdat die met de kas zou hebben gerommeld. Otten zei dat er sprake was van een afrekening, omdat hij niet op één lijn zat met de partijleider. Uiteindelijk sloot ook een aantal andere FVD-senatoren zich bij Otten aan en vertrok.

De rust leek daarna weer enigszins teruggekeerd bij Forum. Totdat in de afgelopen dagen berichten in de media verschenen over antisemitische en homofobe uitlatingen in appgroepen van JFVD, de jongerenbeweging van de partij. In het voorjaar was dat ook al gebeurd.

Prominente FVD'ers riepen op tot een grote schoonmaak binnen de JFVD en drongen aan op het vertrek van JFVD-voorzitter Freek Jansen, een vertrouweling van Baudet. Maandag kondigde de partijleider aan zijn politieke verantwoordelijkheid te nemen. Baudet zal geen lijsttrekker meer zijn, maar blijft wel partijvoorzitter.

Meer uit Binnenland

Een listeriabesmetting in Nederland gemeld na reeks in Frankrijk

SOLNA (ANP) - In Nederland is zeker één persoon besmet geraakt met de listeriabacterie na het eten van een zachte kaas. Een overzicht van de Europese gezondheidsdienst (ECDC) maakt dat duidelijk. In Frankrijk zijn de afgelopen maanden 21 mensen ziek geworden en twee mensen overleden door de bacterie. Ze hadden kaas gegeten van een specifieke leverancier die problemen bleek te hebben met de bacterie.

1 uur geleden
Nederland deed zondag en maandag mee aan droppings boven Gaza

DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft zondag en maandag weer meegedaan aan het droppen van hulpgoederen boven de Gazastrook, meldt de coördinerende organisatie COGAT. Zondag werden 161 pallets met hulpgoederen uit vliegtuigen gegooid en maandag 180.

1 uur geleden
Ook Art Rooijakkers per direct weg bij Nieuws van de Dag

HILVERSUM (ANP) - Ook presentator Art Rooijakkers stopt per direct bij het programma Nieuws van de Dag. Dat heeft Talpa Network maandag bekendgemaakt. Een week geleden stapte de andere vaste presentator, Malou Petter, al op. Zij stelde dat de "inhoudelijke koers" van het programma toch niet bij haar paste.

1 uur geleden
Stemacteur Hein Boele (Elmo uit Sesamstraat) overleden

ALMERE (ANP) - Acteur Hein Boele is op 85-jarige leeftijd overleden. Dat bevestigt zijn familie aan het ANP na berichtgeving van HP/De Tijd. Boele was vooral bekend als stemacteur. Zo was hij decennialang de stem van de populaire roodharige pop Elmo uit Sesamstraat en verzorgde hij stemmen in talloze Disneyfilms. Boele overleed op 28 juli in zijn woonplaats Almere, na een kort ziekbed.

4 uur geleden
Man aangehouden voor brandstichting in stadskantoor Leiden

LEIDEN (ANP) - De politie heeft maandagochtend een man aangehouden voor brandstichting in het stadskantoor van de gemeente Leiden. Volgens een woordvoerder van de brandweer werd er een "brandbare vloeistof" over beeldschermen en toetsenborden gegooid en aangestoken. Er raakte niemand gewond.

4 uur geleden
Zomers weer op eerste dag SAIL, daarna frisser

HOUTEN (ANP) - Op de eerste dag van SAIL in Amsterdam wordt zomers weer verwacht, maar volgens Weeronline wordt het daarna wat frisser. Vanaf donderdag daalt de temperatuur een paar graden en in combinatie met de noordenwind kan het - zeker aan het water - wat kouder aanvoelen.

5 uur geleden
Chauffeur wordt onwel, raakt busjes die tankstation in rijden

MUIDEN (ANP) - Twee bestelbusjes zijn maandagochtend de kiosk van een tankstation langs de A1 bij Muiden binnengereden nadat ze werden aangetikt door een vrachtwagen. De vrachtwagenchauffeur was vermoedelijk buiten bewustzijn geraakt, meldt de politie. De schade is groot.

6 uur geleden