Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Basketbalster Griner krijgt 9 jaar voor drugssmokkel en -bezit

Basketbalster Griner krijgt 9 jaar voor drugssmokkel en -bezit

MOSKOU (ANP/RTR) - Een rechtbank in Moskou heeft de Amerikaanse topbasketbalster Brittney Griner tot negen jaar celstraf veroordeeld voor het opzettelijk bezitten en smokkelen van in Rusland verboden drugs. De 31-jarige atlete kreeg ook een boete van 1 miljoen roebel (ongeveer 16.000 euro). Griners advocaten hebben al laten weten tegen de uitspraak in beroep te gaan.

De Russische aanklager had 9,5 jaar celstraf geëist tegen Griner. Ze werd in februari opgepakt op het vliegveld van Moskou, omdat ze cannabisolie had in vullingen voor een e-sigaret. Haar advocaat had om vrijspraak gevraagd. Griner zei donderdag zelf dat ze fout zat, maar zei er nadrukkelijk bij dat ze haar fout niet opzettelijk had gemaakt. Daar denkt de Russische rechtbank dus anders over.

De basketbalster was naar Moskou gevlogen omdat ze tussen de Amerikaanse basketbalseizoenen door zou gaan spelen voor het Russische team UMMC Jekaterinenburg. Griner is een van de beste basketbalsters van de wereld. Ze won twee keer goud op de Olympische Spelen en is ook in de WNBA een belangrijke speler voor Phoenix Mercury.

Oproep vrijlating

De aanklager zei tijdens de zitting dat Griner de cannabisolie bewust had meegenomen. De Amerikaanse gebruikt de olie in de Verenigde Staten om medicinale redenen, maar in Rusland is het verboden. Griner ontkent dat ze bewust de wet heeft overtreden. "Het was een fout van mij, maar ik heb deze misdaad niet gepland. Ik heb nooit iemand kwaad willen doen of de wet willen overtreden. Ik hoop niet dat jullie mijn leven hier beëindigen met een veroordeling."

De Amerikaanse president Joe Biden noemde de lange celstraf voor Griner in een verklaring "onaanvaardbaar" en riep Rusland op haar onmiddellijk vrij te laten, "zodat ze bij haar vrouw, geliefden, vrienden en teamgenoten kan zijn". Ook gaf Biden aan alles in het werk te stellen om zowel Griner als Paul Whelan "zo snel mogelijk veilig thuis te brengen." Whelan is een Amerikaanse ex-marinier die in Rusland veroordeeld is om spionage

Nu Griner tot een celstraf is veroordeeld, bestaat de kans dat ze onderdeel wordt van een gevangenenruil tussen de Verenigde Staten en Rusland. Griner en Whelan zouden dan kunnen worden geruild voor wapenhandelaar Viktor Bout, die vastzit in de VS. De basketbalster hoopt dat alle politiek rond de zaak "ver buiten de rechtbank" blijft. "Iedereen heeft het over politiek, maar ik hoop dat dat geen rol speelt in deze zaak."

Meer uit Buitenland

Zelensky biedt ook Bahrein dronedeal aan

MANAMA (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft ook Bahrein een dronedeal aangeboden. Zelensky meldde op X dat hij de Golfstaat bezoekt en daar een "productief gesprek" heeft gehad met de koning, Hamad bin Isa Al Khalifa.

13 minuten geleden
VS: weer rustiger in Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP) - De situatie in de Straat van Hormuz is volgens de VS na de beschietingen van maandag niet verder geëscaleerd. "Tot nu toe is het vandaag rustiger", zei de hoogste Amerikaanse militair, generaal Dan Caine. Hij sprak de verwachting uit dat de VS de komende dagen meer schepen kunnen assisteren die door de oorlog zijn gestrand in het Midden-Oosten.

28 minuten geleden
Parlement stemt Roemeense regering weg na motie van wantrouwen

BOEKAREST (ANP/AFP) - Het Roemeense parlement heeft de regering weggestemd. De sociaaldemocratische PSD trok zich vorige maand al terug uit de coalitie omdat de regering van minister-president Ilie Bolojan van plan was om impopulaire bezuinigingen door te voeren. De partij kwam daarna met de radicaal-rechtse AUR met een motie van wantrouwen.

1 uur geleden
Starmer waarschuwt Iran na incidenten rond Joodse gemeenschap

LONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Britse premier Keir Starmer waarschuwt dat het niet zonder gevolgen blijft als duidelijk wordt dat een ander land achter het belagen van de Britse Joodse gemeenschap zit. "Onze boodschap aan Iran of aan elk ander land dat geweld, haat of verdeeldheid in de samenleving zou willen aanwakkeren, is dat dit niet getolereerd zal worden", verklaarde hij op een bijeenkomst met vertegenwoordigers van allerlei sectoren.

1 uur geleden
Zweden komt met nieuwe buitenlandse inlichtingendienst

STOCKHOLM (ANP/RTR/AFP) - Zweden gaat een nieuwe inlichtingendienst oprichten die zich bezighoudt met buitenlandse kwesties. De dienst krijgt de naam Zweedse buitenlandse inlichtingendienst ('Sveriges utrikes underrättelsetjänst'), afgekort UND.

1 uur geleden
Oekraïne meldt aanval met eigen raketten op industrie Rusland

KYIV (ANP) - Oekraïne heeft diep in Rusland doelen bestookt met de eigen Flamingo-kruisraketten. Die legden een afstand af van meer dan 1500 kilometer, meldt president Volodymyr Zelensky.

2 uur geleden
Opnieuw brandincident in Londen, nu bij voormalige synagoge

LONDEN (ANP) - De Britse antiterreurpolitie stelt een onderzoek in naar brandstichting bij een voormalige synagoge in Londen. "Dit incident volgt op een aantal brandstichtingen en pogingen tot brandstichting gericht tegen Joodse Londenaren in het noordwesten van de stad, en we zullen mogelijke verbanden onderzoeken zodra het onderzoek van start gaat", meldt een hoge politiemedewerker.

2 uur geleden