Basisscholen mogen weer helemaal open
DEN HAAG (ANP) - Op 8 juni gaan de basisscholen en de buitenschoolse opvang (bso) weer helemaal open. Dat heeft premier Mark Rutte gezegd. Het is een van de versoepelingen van de coronamaatregelen die het kabinet dinsdag heeft aangekondigd.
De basisscholen gingen op 11 mei weer open. Sindsdien mogen de 1,4 miljoen leerlingen weer de helft van de schoolweek naar het primair onderwijs. Uit onderzoek blijkt dat kinderen in deze leeftijd een geringe rol spelen bij de verspreiding van het coronavirus.
Met de opening van de bso stopt ook de regeling dat de eigen bijdrage wordt vergoed door de overheid, zei Rutte. Er blijft verder tot 1 juli noodopvang beschikbaar voor mensen die in de zorg werken en dus 's avonds, 's nachts en in het weekend moeten werken.
Middelbare school
Vanaf 2 juni gaat ook de middelbare school weer open. Maar niet alle leerlingen kunnen tegelijk op school zijn omdat 1,5 meter afstand moet worden gehouden. Rutte zei verder dat het de bedoeling is dat alle leerlingen van het voortgezet onderwijs fysiek les krijgen. "Niet alleen een mentoruurtje."
Ook het voortgezet speciaal onderwijs gaat op 2 juni weer open voor alle leerlingen. En op 15 juni gaan het middelbaar beroepsonderwijs en het hbo en universiteiten weer beperkt beginnen met toetsing, tentamens, praktijklessen en begeleiding van kwetsbare studenten.
De premier benadrukte dat het belangrijk is dat scholieren met de fiets of lopend naar school gaan. Het is belangrijk het openbaar vervoer te ontlasten, zei hij. Bij het mbo, hbo en universiteiten wordt zo geroosterd dat er buiten de spits toetsen zijn.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Gasleveranciers moeten worden verplicht om gasvoorraden aan te houden voor de winter, vindt het kabinet. Nu is de overheid zelf nog verantwoordelijk voor deze gasvoorraden, maar klimaatminister Stientje van Veldhoven (D66) wil die verantwoordelijkheid bij de markt neerleggen, schrijft ze in een brief aan de Tweede Kamer.
45 minuten geledenKESTEREN (ANP) - De politie heeft donderdagavond zeven personen aangehouden bij een protest tegen een azc in het Gelderse dorp Kesteren. Drie mensen werden gearresteerd voor wederspannigheid, ofwel fysiek verzet bij een aanhouding. Vier aanhoudingen hielden verband met vuurwerk.
8 uur geledenKESTEREN (ANP) - De Mobiele Eenheid heeft in het Gelderse dorp Kesteren ingegrepen tijdens een azc-protest nadat er vuurwerk werd afgestoken. Dat zag een ANP-verslaggever. Een handvol personen is door de ME in busjes meegenomen. Een week eerder waren er rellen in het naburige dorp Opheusden, daarbij werden veertien mensen gearresteerd.
10 uur geledenTERNEUZEN (ANP) - Enkele tientallen mensen zijn naar het gemeentehuis van Terneuzen gekomen om te protesteren tegen het voorstel asielzoekers op te vangen in een voormalig pand van Neckermann in de Zeeuwse stad. In het pand zouden maximaal tweehonderd asielzoekers moeten worden opgevangen, maar de tegenstanders zien dat niet zitten.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Schrijver Sjoerd Kuyper heeft de Gouden Griffel 2026 gewonnen voor zijn boek Maantje verhuist de zee. Dat heeft boekenkoepel CPNB donderdag officieel bekendgemaakt. Kuyper overleed dinsdag op 74-jarige leeftijd, maar ontving daarvoor nog de prijs in het bijzijn van zijn vrouw en uitgever. De schrijver werd op zijn ziekbed verrast met bloemen en taart door zijn kleinkinderen.
12 uur geledenTER APEL (ANP) - Beide nachtopvanglocaties voor asielzoekers die nog niet bij Ter Apel naar binnen kunnen, waren in de nacht van woensdag op donderdag vol. Dat meldt het Rode Kruis, dat de locaties in Warffum en Zuidwolde draaiende houdt. Op beide plekken kunnen honderd personen overnachten. Bij een verdere toename moeten asielzoekers mogelijk buiten op het veldje voor Ter Apel slapen.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag een celstraf van vijftien jaar en negen maanden en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 55-jarige Dennis van E., voor de moord op zijn ongeboren kind en de fatale mishandeling van de moeder daarvan, de 32-jarige Braziliaanse Patricia Oliveira dos Santos. De zaak is bekend geworden als de 'abortusmoord'. Volgens justitie heeft Van E. gedwongen tot een geïmproviseerde abortus, met dodelijk gevolg voor moeder en kind. "Waarom? Omdat hij geen vader van een jongen wilde zijn. Daarvoor moest alles wijken", aldus het OM.
14 uur geleden