Basel opent Eurovisie Songfestival met parade door stad
BASEL (ANP) - In Basel is zondagmiddag het Eurovisie Songfestival officieel begonnen. In de Zwitserse stad vindt een openingsceremonie plaats met de 'langste loper' in de geschiedenis van het evenement.
De turquoise loper is liefst 1,3 kilometer lang en loopt van het stadhuis naar de zogeheten Eurovision Village, waar later zondag een feest plaatsheeft. De 37 delegaties hoeven het hele stuk niet helemaal te lopen: nadat ze zijn voorgesteld aan het publiek bij het stadhuis, stappen de deelnemers in historische trams en worden ze in paradevorm de stad doorgereden. Aan het einde wacht de internationale pers om ze nog tal van vragen te stellen.
De autoriteiten volgen de feestelijkheden op de voet voor eventuele ongeregeldheden. Vorige week riep een actiegroep op om de openingsceremonie te verstoren door de loper te betreden met Palestijnse vlaggen, sjaaltjes en spandoeken om op die manier te protesteren tegen de deelname van Israël aan het songfestival.
'Brede discussie'
De Israëlische deelneemster Yuval Raphael was er ook bij tijdens de ceremonie. Vorig jaar sloeg Israël de loper over, naar verluidt mede vanwege de spanningen rondom de Gaza-oorlog. Sinds het begin van de oorlog klinkt er internationaal kritiek op de aanwezigheid van Israël op het songfestival.
Organisator European Broadcasting Union (EBU) beloofde eerder al een "brede discussie" over de deelname van Israël, maar zegt ook dat het songfestival een "niet-politiek muziekevenement" is.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Een 38-jarige Amsterdammer is in de nacht van zondag op maandag gewond geraakt bij een steekpartij aan de Maria Austriastraat in zijn woonplaats. Dat maakte de politie bekend.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Schrijfster en columniste Marjan Berk is zondag in Amsterdam overleden. Dat heeft haar familie bekendgemaakt. Berk, die op 11 juli 94 jaar zou zijn geworden, schreef tientallen boeken en was jarenlang columnist. In 1994 won zij een Gouden Televizier-Ring voor de televisieserie Vrouwenvleugel.
14 uur geledenHEIBLOEM (ANP) - In het Limburgse Heibloem zijn vier inzittenden van een personenauto overleden door een eenzijdig verkeersongeval. Dat meldt de politie. Twee andere inzittenden raakten gewond en zijn naar een ziekenhuis gebracht. De politie zegt nog geen informatie over de identiteit van de slachtoffers te kunnen delen.
14 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Het zoek- en reddingsteam van USAR is weer terug in Nederland. Het vliegtuig met daarin de 64 leden en acht hulphonden landde rond 13.25 uur op vliegbasis Eindhoven.
14 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Directeur Stabiliteit en Humanitaire Hulp bij het ministerie van Buitenlandse Zaken, Nathalie Olijslager, heeft het Nederlandse reddingsteam USAR bedankt voor de inzet in Venezuela, na de zware aardbevingen daar. "Jullie hebben een fantastische prestatie geleverd", zei ze tegen het team dat vlak daarvoor was geland op vliegbasis Eindhoven.
14 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Door "verschillende tegenvallers" bij de herstelwerkzaamheden na een brand kunnen ook maandag nog geen treinen rijden van Rotterdam naar het zuiden, meldt ProRail. "We vinden het ontzettend vervelend dat we de prognose opnieuw moeten bijstellen."
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Van de 29 mensen die zaterdagavond in de Haagse Schilderswijk werden aangehouden tijdens ongeregeldheden na de WK-wedstrijd tussen Marokko en Canada, zijn er 25 in de nacht vrijgelaten met een boete. Dat laat een woordvoerster van de politie weten.
19 uur geleden