Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

‘Bas van Wijk slachtoffer van zinloos geweld'

‘Bas van Wijk slachtoffer van zinloos geweld'

AMSTERDAM (ANP) - Bas van Wijk (24), die in augustus vorig jaar werd doodgeschoten in een recreatiegebied aan de Nieuwe Meer in Amsterdam, is het slachtoffer van zinloos geweld. Daar zijn niet alleen de nabestaanden, maar ook de advocaten van de verdachte schutter Samir El Y. (21) het over eens. Dat bleek donderdag tijdens de tweede en laatste zittingsdag van het strafproces in de rechtbank in Amsterdam.

Op de zwemsteiger waar Van Wijk op 8 augustus is doodgeschoten hebben de familie en vrienden van het slachtoffer een bordje bevestigd aan het hek met daarop de tekst: ‘Hier stond onze held op tegen zinloos geweld'. Slachtofferadvocaat Richard Korver, die de nabestaanden bijstaat, vergeleek Bas van Wijk met andere slachtoffers van zinloos geweld, zoals Joes Kloppenburg in 1996.

"Het was zinloos geweld. Bas van Wijk is zonder reden het leven ontnomen, dat vindt ook de verdediging. Er was geen reden om te schieten", reageerde advocaat Veerle Hammerstein aan het einde van de zitting.

Dezelfde fout

Hammerstein vindt dat het OM en Korver dezelfde fout maken. Zij zeggen volgens haar onterecht dat Bas van Wijk is doodgeschoten omdat hij de diefstal van een horloge bij een van zijn vrienden wilde voorkomen. Maar volgens de advocaat was het geen gekwalificeerde doodslag, waarvoor een celstraf van achttien jaar en tbs is geëist. De schutter, die een persoonlijkheidsstoornis heeft, zou volgens zijn advocaat onverwachts in een "hevige gemoedsbeweging" onbedoeld in de borst van het slachtoffer hebben geschoten nadat hij hem in zijn been had geraakt.

"Ik snap heel goed dat het schieten door de familie en vrienden gekoppeld wordt aan de horlogediefstal die daarop volgde. Bas zal altijd een held blijven, maar misschien is hij niet degene die de diefstal heeft geprobeerd tegen te houden", zei Hammerstein. Van Wijk stapte volgens haar naar voren om te bemiddelen, te praten en de boel te sussen. "Dat maakt hem een held."

Laatste woord

Samir El Y. kreeg het laatste woord. "Het had nooit mogen gebeuren. Het is allemaal heel onduidelijk en voor mij ook heel vaag", zei de verdachte. "Het is nooit mijn bedoeling geweest." El Y. vertelde tot slot aan zijn stoornis te willen werken.

De rechtbank doet op 18 mei om 12.00 uur uitspraak.

Meer uit Binnenland

PFAS-pesticiden groeiend risico voor drinkwater en gezondheid

DEN HAAG (ANP) - De toekomst van drinkwater in Nederland wordt bedreigd door pesticiden waar PFAS inzit. Daardoor komt jaarlijks ten minste 21.000 kilo van de PFAS trifluorazijnzuur vrij. Die stof breekt niet af in het milieu en vormt een steeds groter risico voor de bodem, gewassen, grondwater, oppervlaktewater en drinkwater, waarschuwt de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT).

7 uur geleden
Lichtgewonde Nederlanders busongeluk mogen ziekenhuis verlaten

ENTER (ANP) - Nederlanders die donderdag bij het busongeluk in Zwitserland lichtgewond zijn geraakt, met onder andere kneuzingen en breuken, worden vermoedelijk vrijdag uit het ziekenhuis ontslagen. Dat is de verwachting van Eurocross, die de hulpverlening coördineert.

9 uur geleden
Landsadvocaat: stikstofplannen geven zicht op verlichting crisis

DEN HAAG (ANP) - De stikstofmaatregelen die het kabinet wil nemen, geven "perspectief op vergunningverlening" en daarmee op een uitweg uit de stikstofcrisis. Dat schrijft landsadvocaat Pels Rijcken in een advies dat minister Jaimi van Essen (Landbouw, D66) vrijdag met de Tweede Kamer heeft gedeeld. Als er weer meer ruimte voor vergunningen komt, zal dat een kwestie van "gebied voor gebied" worden.

9 uur geleden
Voetbalduels direct gestaakt bij schieten of gooien met vuurwerk

DEN HAAG (ANP) - Voetbalwedstrijden worden meteen definitief gestaakt als er vuurwerk naar het veld of andere tribunes wordt gegooid of geschoten. Het competitiebestuur heeft dat in het protocol opgenomen, meldt het ministerie van Justitie en Veiligheid na een overleg met onder meer de KNVB en de politie.

9 uur geleden
Amsterdamse wijkagent doet aangifte tegen PVV-Kamerlid Faber

AMSTERDAM (ANP) - Een Amsterdamse wijkagent doet aangifte van smaad en laster tegen Marjolein Faber om uitspraken die het PVV-Kamerlid over haar deed tijdens een debat woensdag. De agent van Marokkaanse afkomst zou volgens Faber niet neutraal zijn. Zij haalde tijdens het debat verschillende posts op sociale media van de wijkagent aan waaruit dat zou blijken. "Waar ligt haar loyaliteit?"

10 uur geleden
Kabinet snijdt in procedures voor snellere uitbreiding stroomnet

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de doorlooptijd van uitbreidingen van het stroomnet drastisch inkorten door vergunningsprocedures te schrappen of te vereenvoudigen. Dat is volgens staatssecretaris Jo-Annes de Bat (Klimaat en Groene Groei, CDA) nodig om vaart te maken met de aanpak van het ruimtegebrek op het elektriciteitsnet, ook wel netcongestie genoemd.

10 uur geleden
Buitenlandse Zaken stuurt extra mensen naar Zwitserland

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken stuurt extra mensen naar Zwitserland om te helpen na het busongeluk waarbij vijf Nederlanders het leven verloren. Het gaat om twee medewerkers van een consulair ondersteuningsteam, zei minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) na de ministerraad tegen media.

10 uur geleden