Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

‘Bas van Wijk slachtoffer van zinloos geweld'

‘Bas van Wijk slachtoffer van zinloos geweld'

AMSTERDAM (ANP) - Bas van Wijk (24), die in augustus vorig jaar werd doodgeschoten in een recreatiegebied aan de Nieuwe Meer in Amsterdam, is het slachtoffer van zinloos geweld. Daar zijn niet alleen de nabestaanden, maar ook de advocaten van de verdachte schutter Samir El Y. (21) het over eens. Dat bleek donderdag tijdens de tweede en laatste zittingsdag van het strafproces in de rechtbank in Amsterdam.

Op de zwemsteiger waar Van Wijk op 8 augustus is doodgeschoten hebben de familie en vrienden van het slachtoffer een bordje bevestigd aan het hek met daarop de tekst: ‘Hier stond onze held op tegen zinloos geweld'. Slachtofferadvocaat Richard Korver, die de nabestaanden bijstaat, vergeleek Bas van Wijk met andere slachtoffers van zinloos geweld, zoals Joes Kloppenburg in 1996.

"Het was zinloos geweld. Bas van Wijk is zonder reden het leven ontnomen, dat vindt ook de verdediging. Er was geen reden om te schieten", reageerde advocaat Veerle Hammerstein aan het einde van de zitting.

Dezelfde fout

Hammerstein vindt dat het OM en Korver dezelfde fout maken. Zij zeggen volgens haar onterecht dat Bas van Wijk is doodgeschoten omdat hij de diefstal van een horloge bij een van zijn vrienden wilde voorkomen. Maar volgens de advocaat was het geen gekwalificeerde doodslag, waarvoor een celstraf van achttien jaar en tbs is geëist. De schutter, die een persoonlijkheidsstoornis heeft, zou volgens zijn advocaat onverwachts in een "hevige gemoedsbeweging" onbedoeld in de borst van het slachtoffer hebben geschoten nadat hij hem in zijn been had geraakt.

"Ik snap heel goed dat het schieten door de familie en vrienden gekoppeld wordt aan de horlogediefstal die daarop volgde. Bas zal altijd een held blijven, maar misschien is hij niet degene die de diefstal heeft geprobeerd tegen te houden", zei Hammerstein. Van Wijk stapte volgens haar naar voren om te bemiddelen, te praten en de boel te sussen. "Dat maakt hem een held."

Laatste woord

Samir El Y. kreeg het laatste woord. "Het had nooit mogen gebeuren. Het is allemaal heel onduidelijk en voor mij ook heel vaag", zei de verdachte. "Het is nooit mijn bedoeling geweest." El Y. vertelde tot slot aan zijn stoornis te willen werken.

De rechtbank doet op 18 mei om 12.00 uur uitspraak.

Meer uit Binnenland

Zo'n vijfhonderd mensen rouwen in Utrecht om Palestijnse kinderen

UTRECHT (ANP) - Onder begeleiding van één trom is een 'rouwstoet' met zo'n vijfhonderd mensen zondag door Utrecht getrokken. De aanwezigen herdachten de ruim 21.630 gedode Palestijnse kinderen. 'Ieder kind heeft een naam', was te lezen op een spandoek van Getuigen van Gaza.

14 minuten geleden
Oorzaak onwelwordingen bij rondleiding Grolsch nog onduidelijk

ENSCHEDE (ANP) - Het onderzoek naar enkele onwelwordingen zaterdagmiddag tijdens een rondleiding in de Grolsch-fabriek in Enschede loopt nog. Mogelijk is er pas na het weekend iets te zeggen over de oorzaak, meldt de politie zondag.

5 uur geleden
Twaalf aanhoudingen voor poging havenspoor onklaar te maken

ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft zaterdag twaalf actievoerders van Kappen met Kolen aangehouden die een kolenspoor in de Rotterdamse haven onklaar wilden maken. De activisten wilden steentjes onder het spoor weghalen, maar werden tegengehouden door de politie.

17 uur geleden
Man (27) aangehouden voor explosie bij kapperszaak in Vlaardingen

VLAARDINGEN (ANP) - Een 27-jarige man uit Vlaardingen is vrijdag aangehouden voor betrokkenheid bij een explosie bij een kapperszaak in de Zuid-Hollandse stad, meldt de politie zaterdag. De ontploffing vond plaats bij een zaak aan het Liesveld op 6 augustus. De laatste tijd zijn er vaker gewelddadige incidenten geweest bij verschillende kapsalons in Vlaardingen.

20 uur geleden
Actie 'Vote Early' op Museumplein voor Amerikaanse verkiezingen

AMSTERDAM (ANP) - Op het Museumplein hebben zaterdagmiddag enkele tientallen mensen Amerikaanse kiezers in Nederland aangespoord te gaan stemmen voor de tussentijdse verkiezingen in hun geboorteland. Die vinden volgende maand plaats. Deze bijeenkomst 'No Tyrants: Vote Early' vindt zaterdag niet alleen plaats in Amsterdam, maar over de hele wereld.

23 uur geleden
Bedroefde reacties op heengaan Maarten Spanjer

OUDERKERK AAN DE AMSTEL (ANP) - KRO-NCRV heeft zaterdag met verdriet kennisgenomen van het overlijden van Maarten Spanjer. De acteur en schrijver was onder meer te zien in het televisieprogramma Taxi. Ook anderen hebben bedroefd gereageerd. Zaterdag overleed Spanjer op 73-jarige leeftijd aan de gevolgen van kanker.

23 uur geleden
Telegraaf wil niet-uitgebrachte columns Spanjer nog publiceren

AMSTERDAM (ANP) - De Telegraaf is van plan om de columns die Maarten Spanjer schreef voor zijn dood alsnog te publiceren. Dat zegt Evert Santegoeds, hoofdredacteur van het blad Privé. De op 73-jarige leeftijd overleden Amsterdammer schreef ongeveer 25 columns, waarvan er pas zeven gepubliceerd zijn.

1 dag geleden