Bart De Wever aangesteld als formateur voor Belgische regering
BRUSSEL (ANP/Belga) - Bart De Wever (N-VA) is woensdagochtend door de Belgische koning Filip aangesteld als formateur voor de federale regering. De Wever moet op 24 juli verslag uitbrengen aan de koning.
De Wever was al informateur. Op basis van zijn eindverslag heeft koning Filip De Wever hem als formateur aangesteld. De Wever gaat proberen een federale regering te vormen met N-VA, CD&V, Vooruit, MR en Les Engagés.
De Wever is burgemeester van Antwerpen en boegbeeld van de centrum-conservatieve N-VA, de Nieuw-Vlaamse Alliantie. N-VA is bij de verkiezingen van begin juni de grootste partij in Vlaanderen geworden. Het is ook de grootste partij van het land. De Wever is een van de mogelijke premierskandidaten.
Complexe formatie
Het vormen van een regeringscoalitie op nationaal niveau is een lastig karwei. In de Belgische gewesten Vlaanderen, Brussel en Wallonië is heel verschillend gestemd. De nieuwe nationale regering moet al deze uitkomsten weerspiegelen.
Het is voor Belgische begrippen snel dat er een maand na de verkiezingen een federale formateur is, zegt de Belgische politicoloog Dave Sinardet op X. Volgens hem is dat in de afgelopen 21 jaar niet voorgekomen.
Meer uit Buitenland
TAN TAN (ANP) - Het lichaam van de tweede Amerikaanse militair die begin mei vermist raakte in Marokko tijdens een militaire oefening, is gevonden. Dat melden de Marokkaanse strijdkrachten.
1 uur geledenABU DHABI (ANP) - De Verenigde Arabische Emiraten (VAE) ontkennen de berichten dat de Israëlische premier Benjamin Netanyahu onlangs het land heeft bezocht. Het kantoor van de Israëlische premier zei woensdag dat Netanyahu in het geheim een ontmoeting had gehad met de president van de VAE.
1 uur geledenSANTIAGO (ANP/BLOOMBERG) - Chileense wetenschappers waren dicht bij een vaccin tegen het hantavirus, maar moesten hun onderzoek staken omdat het geld op was. Dat schrijft persbureau Bloomberg. Voordat het vaccin getest kon worden op mensen, kwam het project stil te liggen tijdens de coronapandemie.
4 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - De Amerikaanse filmregisseur Erik Fleming is woensdag veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf voor het leveren van ketamine aan acteur Matthew Perry, meldden Amerikaanse media. Perry verdronk in 2023 in zijn jacuzzi door de gevolgen van de ketaminedosis. Fleming pleitte schuldig in augustus 2024.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - Gezondheidsminister Wes Streeting gaat zichzelf donderdag opwerpen als mogelijke opvolger van premier Keir Starmer, verwachten Britse media. De Labour-leider staat onder grote druk om af te treden, maar wil daar vooralsnog niets van weten. Volgens onder meer The Times heeft hij tegen partijgenoten gezegd de strijd met Streeting niet uit de weg te gaan.
6 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft sinds het begin van het bestand vorige maand nog duizenden huizen in Libanon verwoest, meldt het Libanese nationale onderzoeksinstituut. De overheidsorganisatie telde sinds 17 april al 5386 huizen die totaal vernietigd zijn en nog eens 5246 die schade hebben opgelopen.
6 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - Hongarije heeft de Russische ambassadeur ontboden vanwege een droneaanval op het westen van Oekraïne, dicht bij de grens met Hongarije. Dat deelde premier Péter Magyar mee na het eerste kabinetsoverleg sinds hij afgelopen weekend werd geïnstalleerd als leider van het land.
6 uur geleden