Bart De Wever aangesteld als formateur voor Belgische regering
BRUSSEL (ANP/Belga) - Bart De Wever (N-VA) is woensdagochtend door de Belgische koning Filip aangesteld als formateur voor de federale regering. De Wever moet op 24 juli verslag uitbrengen aan de koning.
De Wever was al informateur. Op basis van zijn eindverslag heeft koning Filip De Wever hem als formateur aangesteld. De Wever gaat proberen een federale regering te vormen met N-VA, CD&V, Vooruit, MR en Les Engagés.
De Wever is burgemeester van Antwerpen en boegbeeld van de centrum-conservatieve N-VA, de Nieuw-Vlaamse Alliantie. N-VA is bij de verkiezingen van begin juni de grootste partij in Vlaanderen geworden. Het is ook de grootste partij van het land. De Wever is een van de mogelijke premierskandidaten.
Complexe formatie
Het vormen van een regeringscoalitie op nationaal niveau is een lastig karwei. In de Belgische gewesten Vlaanderen, Brussel en Wallonië is heel verschillend gestemd. De nieuwe nationale regering moet al deze uitkomsten weerspiegelen.
Het is voor Belgische begrippen snel dat er een maand na de verkiezingen een federale formateur is, zegt de Belgische politicoloog Dave Sinardet op X. Volgens hem is dat in de afgelopen 21 jaar niet voorgekomen.
Meer uit Buitenland
NICOSIA (ANP/RTR) - Het internationale recht geldt ook voor Groenland, onderstreept voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen na dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump het eiland te annexeren. Dat deed ze in een toespraak tijdens de ceremonie waarbij het voorzitterschap van de EU werd overgedragen aan Cyprus.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio heeft aangekondigd dat hij volgende week met Denemarken praat over Groenland. President Donald Trump heeft de afgelopen dagen herhaald dat hij Groenland, onderdeel van het Deense koninkrijk, bij zijn land wil voegen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De VS hebben een plan voor Venezuela. Dat zei buitenlandminister Marco Rubio na afloop van een briefing met leden van de Amerikaanse Senaat. Volgens de bewindsman is van "improvisatie" geen sprake en willen de VS niet dat Venezuela "in chaos verzeild raakt".
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Republikeinse voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden zegt dat naar diplomatieke manieren wordt gekeken voor een Amerikaanse overname van Groenland. "Ik denk niet dat iemand het heeft over het gebruik van militaire kracht", aldus voorzitter Mike Johnson.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Moskou heeft de inbeslagname door de VS van een olietanker die nabij IJsland voer onder Russische vlag sterk veroordeeld. Volgens het Kremlin heeft onder het maritiem recht "geen enkele staat het recht" zich te bemoeien met "vaartuigen die rechtmatig geregistreerd staan onder jurisdictie van andere staten". De Russische parlementariër Andrej Klisjas noemde de inbeslagname woensdag "regelrecht piraterij", aldus staatspersbureau Tass.
6 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Rusland heeft een onderzeeër en andere marineschepen ingezet om een lege olietanker te beschermen tegen de Amerikaanse krijgsmacht. Amerikaanse media en persbureau Reuters melden dat de VS bezig zijn om het schip in beslag te nemen.
9 uur geledenALEPPO (ANP/AFP) - Het Syrische leger is begonnen met het bombarderen van Koerdische wijken in Aleppo. De regering had die gebieden eerder op de ochtend al tot 'militaire zones' verklaard, waarna duizenden burgers de wijken verlieten.
9 uur geleden