
Barnier: nog maar enkele uren over voor brexitdeal
BRUSSEL (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De tijd voor het bereiken van een handelsakkoord tussen het Verenigd Koninkrijk en de Europese Unie is bijna op. De Europese hoofdonderhandelaar Michel Barnier heeft tegen het Europees Parlement gezegd dat "het moment van de waarheid" is aangebroken, maar dat er nog altijd aanzienlijke obstakels zijn.
"We hebben nog maar enkele uren om te onderhandelen als we een verdrag op 1 januari in willen laten gaan", verwees Barnier naar de tijd die nodig is om een verdrag vertaald en aangenomen te krijgen. Desondanks ziet de Fransman nog altijd mogelijkheden. "Het is een smal pad richting een deal, maar het kan nog wel."
Barnier wees erop dat de verschillen op bijvoorbeeld het gebied van toegang tot de Britse visgronden voor vissers uit de EU fundamenteel zijn. "Ik denk niet dat het eerlijk of acceptabel is als Europese vissers niet in die wateren mogen vissen." Daarbij wees Barnier erop dat andere sectoren wel gewoon hun rechten behouden.
Volgens Barnier is het onduidelijk wat er in de laatste onderhandelingsdagen gaat gebeuren. "We moeten op alles voorbereid zijn."
De Britten verlieten eind januari de EU, maar tot het einde van dit jaar geldt een overgangsperiode. Als er voor die tijd geen handelsakkoord ligt, gaan de EU en het Verenigd Koninkrijk verder volgens de regels van wereldhandelsorganisatie WTO. Dat betekent dat er onder meer importheffingen over en weer komen. De Britse premier Boris Johnson liet eerder al weten zo'n 'no deal' als meest waarschijnlijke uitkomst te zien. Hij belt later vrijdag met voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie over de voortgang.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Donald Trump hoopt dat China zijn aankopen van Amerikaanse sojabonen flink opvoert. Met die opmerking heeft de Amerikaanse president opnieuw druk gezet op het handelsoverleg tussen beide landen. Dinsdag loopt een wapenstilstand in de handelsoorlog af en dreigen de importheffingen tussen de Verenigde Staten en China flink op te lopen.
48 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Twee grote Amerikaanse chipfabrikanten, Nvidia en Advanced Micro Devices (AMD), hebben toegezegd een deel van hun inkomsten uit chipverkopen in China af te staan aan de Amerikaanse regering. Daarover berichten verschillende media, waaronder Financial Times, The Wall Street Journal en Bloomberg. Dit zou onderdeel zijn van een ongebruikelijke regeling met de regering-Trump om exportvergunningen voor de halfgeleiders te krijgen.
1 uur geledenGUANGZHOU (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van lithium is maandag flink gestegen, nadat het Chinese batterijconcern Contemporary Amperex Technology (CATL) de activiteiten in een grote mijn had stilgelegd. Het lijkt erop dat de Chinese overheid heeft ingegrepen om overcapaciteit in de economie aan te pakken.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De opkomst van kunstmatige intelligentie jaagt niet alleen de beurskoers van een AI-bedrijf als Nvidia flink op. Beleggers zijn ook begonnen met het dumpen van aandelen waarvan kenners denken dat de vraag naar hun diensten zal afnemen naarmate AI-toepassingen wijder verspreid raken, staat in een analyse van financieel persbureau Bloomberg.
16 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse regering van bondskanselier Friedrich Merz is bijna honderd dagen aan de macht, maar laat nog na belangrijke hervormingen door te voeren. Dat heeft een vooraanstaand economisch adviseur van de regering, Veronika Grimm, dit weekend gezegd.
18 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/BLOOMBERG) - Mexico heeft minimumprijzen vastgesteld voor de export van verse tomaten naar de Verenigde Staten. Met die maatregel probeert het land Washington te overtuigen weer volledige toegang tot de Amerikaanse markt te krijgen nadat de regering-Trump een antidumpingheffing had opgelegd.
19 uur geledenISTANBUL (ANP/DPA) - Producten met hazelnoten worden komende tijd mogelijk flink duurder. De groothandelsprijzen voor hazelnoten zijn dit oogstseizoen fors gestegen door vorstschade in Turkije, 's werelds grootste producent. Volgens het in Amsterdam gevestigde grondstoffenplatform Vesper kost een ton Turkse hazelnoten nu ongeveer 9400 euro. Dat is ruim een derde meer dan begin dit jaar.
21 uur geleden