Bardella vraagt Franse kiezer om absolute meerderheid voor RN
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Partijleider Jordan Bardella heeft de Franse kiezers opgeroepen om massaal op zijn uiterst rechtse Rassemblement National (RN) te stemmen. Hij zegt dat hij een absolute meerderheid nodig heeft om de ideeën van de partij uit te kunnen voeren en echt te kunnen regeren.
Bardella is niet alleen de partijleider, maar ook de premierskandidaat van RN. De partij van Marine Le Pen maakt goede kans om de grootste te worden bij de verkiezingen van 30 juni en 7 juli. Maar de peilingen laten niet zien dat de partij in de buurt kan komen van een absolute meerderheid.
"Om te regeren heb ik een absolute meerderheid nodig", zegt de 28-jarige Bardella tegen de krant Le Parisien. "Wie gelooft dat we in staat zijn om het dagelijks leven van de Fransen te veranderen met een relatieve meerderheid en terwijl we moeten samenwerken met Macron? Niemand. Ik zeg tegen het Franse volk: om ons uit te proberen, hebben we een absolute meerderheid nodig."
Samenwerken
De Franse president Emmanuel Macron en een blok met linkse partijen proberen hun kiezers te mobiliseren door te wijzen op de mogelijkheid dat RN de grootste wordt. Ze hopen kiezers te trekken die dat willen voorkomen.
Als geen partij een absolute meerderheid weet te behalen in het parlement, moeten de parlementariërs van verschillende partijen met elkaar samenwerken om wetgeving aan te nemen. Doordat de meeste partijen niet met RN willen samenwerken kan besturen dan lastig worden. Macron is normaal gesproken nog tot 2027 de president van Frankrijk.
Meer uit Buitenland
KINSHASA (ANP/AFP) - De Democratische Republiek Congo "accepteert het principe van een staakt-het-vuren" in het oosten, aldus het kantoor van de president. Bemiddelaar Angola had bij de regering en rebellengroep M23 een bestand vanaf 18 februari voorgesteld, waarbij de posities in het conflict worden bevroren.
1 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - Duitsland en Frankrijk zijn in overleg over de bescherming van Europa met kernwapens, zegt bondskanselier Friedrich Merz. Frankrijk, de enige kernmacht in de Europese Unie, heeft de afgelopen tijd meermaals gezegd dat het wel wil praten over het uitbreiden van zijn 'nucleaire paraplu' buiten Frankrijk zelf.
1 uur geledenTAMPA/BAGDAD (ANP/RTR) - De strijdkrachten van de VS hebben naar eigen zeggen in een operatie die 23 dagen duurde 5700 gevangen genomen strijders van de terreurgroep Islamitische Staat (IS) overgebracht van Syrië naar Irak. Ze werden vastgehouden in plaatsen in Syrië die door Koerdische milities werden gedomineerd. Toen de Koerden zich terugtrokken, omdat het Syrische leger van president Ahmed al-Sharaa begin dit jaar succesvol in het offensief ging, vreesden de VS dat de strijders zouden ontsnappen en zich zouden hergroeperen.
1 uur geledenEL-FASHER (ANP) - Volker Türk, de mensenrechtenchef van de Verenigde Naties, heeft de Soedanese paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) beschuldigd van oorlogsmisdaden in El-Fasher. Zijn kantoor spreekt van een "golf van intens geweld, schokkend qua schaal en wreedheid" tijdens de inname van de stad in oktober. Daarbij zouden mogelijk ook misdaden tegen de menselijkheid zijn gepleegd.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Denon-vleugel van het Louvre heeft door een waterlek schade opgelopen, meldt een vakbondsvertegenwoordiger. De wereldberoemde Mona Lisa hangt in dit deel van het Parijse museum, maar is gespaard gebleven.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - De volgende ronde van onderhandelingen over vrede in Oekraïne wordt 17 en 18 februari in Genève gehouden, volgens het Kremlin. Oekraïne en Rusland onderhandelen onder begeleiding van de VS over een einde aan de strijd en een vredesregeling. Eerdere onderhandelingen in deze reeks waren in Abu Dhabi.
3 uur geledenOSLO (ANP) - Marius Borg Høiby had niet door dat de vrouw die hem beschuldigt van verkrachting in haar huis in Oslo in slaap was gevallen. "Ik heb dat op geen enkel moment gemerkt", verklaarde de zoon van kroonprinses Mette-Marit volgens Noorse media vrijdag in de rechtbank in Oslo.
3 uur geleden