'Bankrekening bij centrale bank wellicht mogelijk'
AMSTERDAM (ANP) - Burgers en bedrijven krijgen in de toekomst mogelijk een directe bankrekening bij De Nederlandsche Bank (DNB). De centrale bank zou daarbij, als er ooit in Europa met zo'n stelsel experimenten uitgevoerd gaan worden, een voortrekkersrol willen spelen.
Momenteel hebben burgers en bedrijven toegang tot contant geld uitgegeven door de centrale bank in de vorm van tegoeden bij commerciële banken. Publiek geld wordt uitgegeven door de centrale bank, terwijl privaat geld wordt uitgegeven door commerciële banken. Burgers en bedrijven kunnen momenteel bij de geldautomaat privaat geld inwisselen voor publiek geld.
De invoering van digitaal centralebankgeld zou de goede werking van het betalingsverkeer kunnen bevorderen, zo denkt DNB. Nu het betalingsverkeer in Nederland in rap tempo digitaliseert, wordt de afhankelijkheid van privaat geld steeds groter, wordt daarbij opgemerkt. Zo verzoeken veel winkels op dit moment vanwege de coronamaatregelen klanten om niet contant te betalen. Daardoor wordt feitelijk alleen nog privaat geld geaccepteerd. En dat brengt risico's met zich mee.
Dat doet digitaal geld van een centrale bank overigens ook, zo realiseert DNB zich. Zo zou het tijdens financiële crises een bankrun kunnen versnellen, doordat mensen en bedrijven hun geld bij commerciële banken weghalen en plaatsen bij een centrale bank. Goede controle is daarom cruciaal, aldus DNB.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse economie zal door de Iranoorlog minder hard groeien, maar "kan tegen een stootje". Dat schrijven economen van ABN AMRO in een nieuw rapport, waarin ze ook waarschuwen voor hogere inflatie.
4 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI is van plan te stoppen met zijn app Sora, die gebruikers met behulp van kunstmatige intelligentie korte video's liet maken. Het bedrijf wil de benodigde rekenkracht liever voor andere doeleinden inzetten, meldt een woordvoerder.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond FNV pleit voor een ruimere belastingvrije reiskostenvergoeding en het invoeren van maximumprijzen voor benzine en diesel aan de pomp. Het zijn enkele punten die de grootste vakbond van Nederland aandraagt in de aanloop naar een Kamerdebat over de economische gevolgen van de Iranoorlog.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met verliezen gesloten. Beleggers zochten naar aanwijzingen over de mogelijke duur van de gevechten in Iran en de Golfregio, maar de onzekerheid overheerste.
6 uur geledenHOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - Europa krijgt binnenkort te maken met dezelfde verstoring in de aanvoer van brandstoffen die landen in Azië al raakt, meent Shell-topman Wael Sawan. Door de oorlog in het Midden-Oosten en de afsluiting van de Straat van Hormuz kunnen Golfstaten veel moeilijker hun olie en gas exporteren. Dit leidde onder andere in de Filipijnen, India, Cambodja en Myanmar al tot schaarste aan olie of gas.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenmarkten gingen dinsdag verder omhoog, ondanks opnieuw fors oplopende olieprijzen. De aanhoudende onrust rond de oorlog in het Midden-Oosten drukte wel op het sentiment, omdat beleggers vrezen dat het conflict het wereldwijde energieprobleem zal verergeren.
10 uur geledenAMSTELVEEN (ANP/BLOOMBERG) - Cacao- en katoenboeren in West-Afrika zullen kampen met mesttekorten door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten, waarschuwt ETG, een van de belangrijkste handelaren in landbouwgrondstoffen in de regio. Met de sluiting van de Straat van Hormuz worden de leveringen van meststoffen uit het Midden-Oosten verhinderd, waardoor de mestprijs stijgt.
10 uur geleden