Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Bankrekening bij centrale bank wellicht mogelijk'

'Bankrekening bij centrale bank wellicht mogelijk'

AMSTERDAM (ANP) - Burgers en bedrijven krijgen in de toekomst mogelijk een directe bankrekening bij De Nederlandsche Bank (DNB). De centrale bank zou daarbij, als er ooit in Europa met zo'n stelsel experimenten uitgevoerd gaan worden, een voortrekkersrol willen spelen.

Momenteel hebben burgers en bedrijven toegang tot contant geld uitgegeven door de centrale bank in de vorm van tegoeden bij commerciële banken. Publiek geld wordt uitgegeven door de centrale bank, terwijl privaat geld wordt uitgegeven door commerciële banken. Burgers en bedrijven kunnen momenteel bij de geldautomaat privaat geld inwisselen voor publiek geld.

De invoering van digitaal centralebankgeld zou de goede werking van het betalingsverkeer kunnen bevorderen, zo denkt DNB. Nu het betalingsverkeer in Nederland in rap tempo digitaliseert, wordt de afhankelijkheid van privaat geld steeds groter, wordt daarbij opgemerkt. Zo verzoeken veel winkels op dit moment vanwege de coronamaatregelen klanten om niet contant te betalen. Daardoor wordt feitelijk alleen nog privaat geld geaccepteerd. En dat brengt risico's met zich mee.

Dat doet digitaal geld van een centrale bank overigens ook, zo realiseert DNB zich. Zo zou het tijdens financiële crises een bankrun kunnen versnellen, doordat mensen en bedrijven hun geld bij commerciële banken weghalen en plaatsen bij een centrale bank. Goede controle is daarom cruciaal, aldus DNB.

Meer uit Financieel

FNV-voorzitter Spekman: acties om nullijn tonen dat strijd loont

AMSTERDAM (ANP) - De nieuwe voorzitter van de FNV, Hans Spekman, ziet in de stakingen van rijksambtenaren tegen de nullijn het voorbeeld dat "strijd loont". Dat zei hij vrijdag op het Museumplein in Amsterdam op de Dag van de Arbeid, waar de grootste vakbond van Nederland een protest hield tegen het regeerakkoord. De vakbond spreekt zich sinds de presentatie van het regeerakkoord eind januari uit tegen de kabinetsplannen rond sociale zekerheid.

19 minuten geleden
Apple bij stijgers op hoger Wall Street na cijfers

NEW YORK (ANP) - Apple hoorde vrijdag bij de stijgers op de aandelenbeurzen in New York, nadat het Amerikaanse techbedrijf donderdagavond met zijn kwartaalcijfers kwam. Apple behaalde meer omzet dan kenners hadden verwacht. De opbrengsten uit de verkoop van iPhones vielen wel tegen bij de verwachting van analisten.

20 minuten geleden
Nederland doet niet mee aan defensie-investeringsbank Canada

DEN HAAG/OTTAWA (ANP) - Nederland doet niet mee aan de defensie-investeringsbank die Canada met andere landen opzet. Den Haag geeft de voorkeur aan de kredietinstelling waar het zelf samen met andere landen aan werkt.

21 minuten geleden
OPEC+ verhoogt waarschijnlijk de olieproductie, meldt Bloomberg

WENEN (ANP/BLOOMBERG) - Landen van OPEC+ zullen zondag waarschijnlijk instemmen met een productieverhoging voor juni, melden drie afgevaardigden van het oliekartel aan persbureau Bloomberg. Dat zou de eerste stap van OPEC+ zijn sinds het plotselinge vertrek van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) deze week.

24 minuten geleden
VodafoneZiggo: meer mobiele abonnementen, minder internetklanten

UTRECHT (ANP) - VodafoneZiggo heeft in het eerste kwartaal van 2026 meer mobiele abonnementen verkocht. Het aantal internetklanten nam opnieuw af. Dat meldt het bedrijf in zijn kwartaalupdate.

1 uur geleden
Pensioenfondsen profiteren van stijgende beurskoersen

ROTTERDAM (ANP) - Pensioenfondsen profiteren van de flink gestegen beurskoersen van afgelopen maand. Volgens onderzoeksbureau Aon is hun financiële positie in april daardoor fors verbeterd, waardoor de kans op pensioenverhogingen weer is toegenomen.

2 uur geleden
Cosmeticaconcern Estée Lauder schrapt nog eens 3000 banen

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Cosmeticaconcern Estée Lauder gaat nog eens 3000 banen schrappen. Dat komt bovenop de eerder aangekondigde 7000 geschrapte arbeidsplaatsen, waardoor er in totaal 10.000 banen verdwijnen.

2 uur geleden