Bankgouverneur België: energiecrisis kost eurozone 300 miljard
BRUSSEL (BELGA/ANP) - De forse stijging van de energieprijzen kost de economie van de eurozone zo'n 300 miljard euro. Dat komt neer op 2,5 procent van het bruto binnenlands product. Dat zei Pierre Wunsch, gouverneur van de Belgische centrale bank in de Belgische krant De Tijd. Wunsch wees daarbij op een niet-gepubliceerde studie van de Europese Centrale Bank (ECB), waarvan hij ook bestuurder is.
De energiecrisis kost België volgens de bankbestuurder zo'n 10 miljard euro. Hij zegt zich daarbij schrap te zetten voor hevig schommelende energieprijzen en bijbehorende inflatie. Wunsch legt in het artikel de link met de transitie naar duurzame energie de komende decennia. "De energieschok van nu heeft evenveel impact als die van de energietransitie, met het verschil dat die laatste over 30 jaar wordt uitgespreid in plaats van over drie maanden', aldus Wunsch.
De Russische inval in buurland Oekraïne joeg de gas- en olieprijzen donderdag de hoogte in. Op vrijdag was er wel sprake van een daling, maar de energieprijzen blijven op een hoog niveau.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Steeds meer Nederlanders gebruiken AI-tools bij het plannen van hun vakantie, zo blijkt uit de zogenoemde vakantiemonitor van de ANWB. Kunstmatige hulpmiddelen zoals ChatGPT en Gemini worden niet alleen ingezet om inspiratie op te doen, maar ook om reisschema's samen te stellen, een passende bestemming te vinden en activiteiten te plannen. Zowel vooraf als tijdens de reis. Van alle Nederlanders gebruikt ruim 34 procent zo'n tool daarvoor.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met verliezen de handelsdag uitgegaan. Onder meer JPMorgan Chase ging omlaag, ondanks dat de grootste bank van de Verenigde Staten het beste vierde kwartaal ooit kende en beter presteerde dan verwacht. Het aandeel zakte 4,2 procent.
8 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - Rusland heeft de controle overgenomen van de lokale dochteronderneming van Rockwool, meldt de Deense isolatiefabrikant. Het gaat om vier fabrieken in Rusland. Het bedrijf noemt de stap in een verklaring "onmiskenbaar illegaal".
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt binnen "enkele weken" zijn kandidaat voor de opvolging van Federal Reserve-voorzitter Jerome Powell bekend te maken. Dat is ondanks de ontstane ophef over een onderzoek van het Amerikaanse ministerie van Justitie naar de huidige Fed-baas.
11 uur geledenARLINGTON (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Boeing heeft voor het eerst in zeven jaar meer vliegtuigorders binnengekregen dan de Europese concurrent Airbus. De Amerikaanse vliegtuigbouwer kreeg vorig jaar in totaal 1175 bestellingen voor verkeersvliegtuigen, terwijl dat er 1000 waren voor Airbus.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is dinsdag hoger geëindigd en heeft daarmee de opmars voortgezet richting het historische niveau van 1000 punten. De Amsterdamse hoofdindex was maandag ook al geëindigd op een nieuw slotrecord, onder aanvoering van chiptoeleverancier Besi.
13 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York lieten dinsdag weinig beweging zien na het bereiken van nieuwe recordstanden een dag eerder. Beleggers verwerkten nieuwe inflatiegegevens van de Verenigde Staten. In december stegen de consumentenprijzen in de grootste economie ter wereld minder dan verwacht. Het meevallende inflatiecijfer versterkte de hoop op een verdere renteverlaging door de Federal Reserve.
15 uur geleden