Banken willen soepelere regels voor corona-aanpak
FRANKFURT (ANP) - Europese banken dringen er bij de toezichthouders op aan om de maatregelen die na de financiële crisis ingesteld werden voor geldschieters te versoepelen. Daarmee zouden de kredietverstrekkers de economische impact van het nieuwe coronavirus het hoofd kunnen bieden. Dat staat in een voorstel van de Europese Banken Federatie, een lobbygroep die ongeveer 3500 bedrijven vertegenwoordigt.
De verzoeken variëren van het verlagen van de benodigde kapitaalbuffers tot het versoepelen van regels omtrent slechte leningen. Volgens de banken zijn de maatregelen nodig om de Europese economie door de moeilijke tijd te loodsen, veroorzaakt door het dodelijke virus.
De Bank of England nam woensdag een reeks noodmaatregelen om kredietverstrekkers te helpen, ook om er zeker van te zijn dat het geld blijft stromen. Kenners houden er rekening mee dat de Europese Centrale Bank donderdag dat voorbeeld volgt. Een maatregel die de ECB zou kunnen nemen is onder meer het verbeteren van de voorwaarden voor langlopende leningen aan geldschieters, een instrument dat kan worden gebruikt voor kredietverlening aan kleine en middelgrote ondernemingen.
Vergadering ECB-bestuur
Volgens de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) kijkt de Europese bankensector met belangstelling uit naar de uitkomst van de vergadering van het ECB-bestuur. De Nederlandse bankensector steunt ook de oproep van de ondernemersorganisaties VNO-NCW en MKB Nederland aan de overheid om noodmaatregelen te treffen. Nu het virus zich verder verspreidt, zijn volgens de NVB maatregelen nodig om de nadelige gevolgen voor de groei en werkgelegenheid te beperken.
De banken hebben de afgelopen dagen ook gesprekken gevoerd met het ministerie van Economische Zaken en ondernemersorganisaties om te kijken wat er nog meer gedaan kan worden voor ondernemers die getroffen worden door de economische gevolgen van het virus. Zo wordt onder meer gekeken naar tijdelijke liquiditeitssteun voor in de kern gezonde bedrijven. Banken zullen daardoor op basis van overheidsgaranties over een deel van het krediet meer ruimte hebben om ondernemers te helpen met liquiditeit.
Meer uit Financieel
LJUBLJANA (ANP/BELGA/RTR) - In Slovenië mogen automobilisten voorlopig nog maar 50 liter per dag tanken door tekorten bij pompen. Het land heeft last van Italianen en Oostenrijkers die komen tanken, omdat benzine en diesel er veel goedkoper zijn. Nu de brandstofprijzen overal sterk zijn toegenomen, is een ritje naar Slovenië om te tanken voor hen opeens een stuk interessanter.
6 uur geledenMANILLA (ANP/RTR) - De Filipijnen hebben tijdelijk het gebruik van goedkopere, maar vervuilendere brandstof toegestaan om de brandstofvoorziening te waarborgen te midden van de huidige energiecrisis. Net als andere Aziatische landen zoekt het land naar manieren om te gaan met de gevolgen van de oorlog in het Midden-Oosten. Deze maatregel laat zien dat de noodzaak om brandstofvoorziening op peil te houden soms haaks staat op bestaande milieuregels.
9 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Nederlandse zeevarenden op schepen in de Perzische Golf voelen zich momenteel niet veilig door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft directeur Annet Koster van de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) gezegd in het televisieprogramma WNL Op Zondag.
12 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Chinese premier Li Qiang heeft beloofd de economie van China verder open te stellen voor buitenlandse bedrijven en iets te doen aan de zorgen van handelspartners over het grote handelsoverschot van zijn land. "We nemen de zorgen van onze handelspartners serieus en staan klaar om met alle partijen samen te werken om de gezonde en evenwichtige ontwikkeling van handel te bevorderen", zei Li zondag in een toespraak op het China Development Forum in Beijing.
14 uur geledenAUSTIN (ANP/AFP) - Elon Musk heeft dit weekend plannen aangekondigd om eigen chips te gaan maken voor kunstmatige intelligentie, robotica en datacenters in de ruimte. De zogenoemde Terafab, een fabriek nabij Austin in Texas, zal volgens Musk streven naar de productie van 1 terawatt aan rekenkracht per jaar.
14 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Franse aanklagers vermoeden dat Elon Musk seksueel getinte deepfakes op socialemediaplatform X heeft aangemoedigd om de waarde van zijn bedrijf "kunstmatig" op te drijven. Dat hebben ze laten weten aan Amerikaanse autoriteiten, werd zaterdag bekendgemaakt.
1 dag geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - ChatGPT-moederbedrijf OpenAI heeft plannen om het aantal medewerkers dit jaar bijna te verdubbelen. Op die manier hoopt de Amerikaanse pionier op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI) concurrentie van bedrijven als Anthropic en Google het hoofd te bieden, schrijft zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden.
1 dag geleden