Banken willen meer investeren in defensie, maar weten niet hoe
UTRECHT (ANP) - Nederlandse banken willen graag meer geld investeren in wapens en ander defensiematerieel, maar weten nog niet hoe. "De discussie is gekanteld nu de dreiging ineens in onze eigen achtertuin is", zegt Vincent Maagdenberg, risico-directeur bij Rabobank, tegen het ANP. "Wij willen een rol spelen in die financiering, maar dan moeten we wel zekerheden krijgen dat de defensie-attributen niet in verkeerde handen terechtkomen. Want anders heb je precies bereikt wat je niet zou willen."
Maagdenberg ziet vanuit zijn rol als veiligheidsvoorzitter bij de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) dat branchegenoten precies hetzelfde in de discussie staan. "Bij banken en ook pensioenfondsen is die financiering van defensie de afgelopen decennia naar nagenoeg nul gebracht, ook omdat er allerlei druk vanuit maatschappelijke organisaties is om erbij weg te blijven. Die discussie is nu gekanteld, maar we zijn ons nog steeds bewust van alle druk. Aan al die hobbels moeten we nu een mouw passen."
Maarten Schurink, de hoogste ambtenaar van het ministerie van Defensie, stelde de banken tijdens een symposium over weerbaarheid in Utrecht voor om het zogeheten ABDO-keurmerk van de Militaire Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (MIVD) aan te houden als leidraad.
Maagdenberg: "Dat is een mogelijkheid, alleen dat zullen we verder moeten bestuderen. We hebben meerdere wetten waar we aan moeten voldoen, bijvoorbeeld ook rond het financiële toezicht, en het wil niet zeggen dat dat allemaal in elkaar past."
Meer uit Financieel
DÜSSELDORF (ANP) - Ceconomy, het Duitse moederbedrijf van de elektronicaketens MediaMarkt en Saturn, heeft het twaalfde kwartaal op rij winstgevende groei laten zien. Volgens topman Kai-Ulrich Deissner steeg het onlinemarktaandeel van zijn bedrijf in de feestdagenperiode daarbij tot een recordniveau. Hij heeft de indruk dat eerdere investeringen zich uitbetalen en dat zijn meer dan duizend winkels en websites goed op elkaar aansluiten.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het moet mogelijk worden voor Europese ondernemers om binnen 48 uur hun bedrijf in elke EU-lidstaat te registreren. Dat voornemen staat in een plan van de Europese Commissie om obstakels binnen de interne markt van de EU te verwijderen, aldus voorzitter Ursula von der Leyen in het Europees Parlement.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag met winst geopend, waarmee werd voortgeborduurd op de plus van een dag eerder. Supermarktconcern Ahold Delhaize en bierbrouwer Heineken kwamen met cijfers en gingen daarop flink omhoog. Uitzender Randstad en ABN AMRO openden eveneens de boeken en werden juist lager gezet.
1 uur geledenZAANDAM (ANP) - Ahold Delhaize, eigenaar van onder meer Albert Heijn, Etos, Gall & Gall en bol, heeft in het vierde kwartaal van vorig jaar flink last gehad van de gedaalde waarde van de dollar. De omzet groeide met minder dan 1 procent door nadelige valutaeffecten.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO was in 2025 op dreef met de grote reorganisatie bij de bank, waarmee topvrouw Marguerite Bérard het concern winstgevender wil maken. Per saldo zijn al zo'n 1500 voltijdsmedewerkers vertrokken. Dat komt neer op circa 30 procent van de 5200 banen die tot en met 2028 worden geschrapt.
3 uur geledenDIEMEN (ANP) - Uitzendconcern Randstad heeft in het laatste kwartaal van vorig jaar een lagere omzet geboekt. Daarbij had het bedrijf het vooral lastig op de Europese markt, waar de opbrengsten in onder andere Nederland en Duitsland aanzienlijk daalden. Op de Noord-Amerikaanse markt groeide Randstad juist weer licht.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse goederenexport is in december met 7,1 procent toegenomen in vergelijking met een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Volgens het bureau voerden bedrijven vooral meer machines en aardolieproducten uit naar het buitenland. In november steeg de export met 5 procent op jaarbasis.
3 uur geleden