Banken trekken de kar op Europese beurzen
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen lieten vrijdag kleine winsten zien na een wispelturig begin van de handel. Vooral de banken waren in trek, mede dankzij fusienieuws in de Spaanse bankensector. Beleggers verwerkten verder de zware koersverliezen onder de Amerikaanse technologiebedrijven. Daarnaast werd nog gewacht op het belangrijke Amerikaanse banenrapport, dat later op de dag naar buiten komt.
De AEX-index op Beursplein 5 boekte rond het middaguur een plusje van 0,2 procent op 550,57 punten. De MidKap won 0,6 procent tot 807,20 punten. De beursgraadmeters in Parijs, Londen en Frankfurt stegen tot 0,8 procent.
De banken ABN AMRO en ING stonden bovenaan in de AEX met winsten van 2,8 procent. De Spaanse banken deden het nog beter. Caixabank en Bankia stegen 13 procent en 26 procent in Madrid. De twee grote Spaanse banken voeren gesprekken over een mogelijke samensmelting. Concurrenten Santander en BBVA wonnen tot 3 procent. In Parijs klommen de Franse banken BNP Paribas en Crédit Agricole rond 3 procent.
Adyen
Betaalbedrijf Adyen klom 2,2 procent dankzij een koopadvies van analisten van HSBC. Telecomconcern KPN sloot de rij met een verlies van 2 procent. Chipmachinemaker ASML en biotechnoloog Galapagos volgden met minnen van rond 1,5 procent.
Just Eat Takeaway won 0,6 procent. Het maaltijdbestelbedrijf heeft alle goedkeuringen gekregen van de toezichthouders voor de overname van de Amerikaanse branchegenoot Grubhub. Met de deal, die volledig in aandelen wordt afgehandeld, is 7,3 miljard dollar gemoeid.
GrandVision
GrandVision verloor 1,7 procent. Brillenreus EssilorLuxottica (plus 0,2 procent) wil nog altijd inzage in bedrijfsgevoelige informatie van Pearle en Eyewish-moeder GrandVision en diens eigenaar HAL (plus 0,4 procent). De Frans-Italiaanse onderneming gaat in beroep tegen de beslissing van de rechter in Rotterdam. Die vond het eerder niet noodzakelijk dat EssilorLuxottica, die aan een overname van GrandVision werkt, inzage kreeg.
Op de lokale markt steeg Marel 2,1 procent. De IJslandse maker van vlees- en visverwerkende machines neemt de Duitse snijspecialist Treif Maschinenbau over. In Dublin klom Ryanair 3 procent. De budgetmaatschappij haalde zo'n 400 miljoen euro op met de uitgifte van aandelen om aan zijn schuldverplichtingen te voldoen.
De euro noteerde op 1,1847 dollar tegen 1,1827 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,4 procent duurder op 41,54 dollar. Brentolie klom 0,3 procent in prijs tot 44,19 dollar per vat.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft een groot deel van de importheffingen die president Donald Trump heeft opgelegd onwettelijk verklaard. Trump gebruikte daarvoor een noodwet. Volgens de rechters heeft Trump zijn bevoegdheden overschreden door deze wet uit 1977 toe te passen.
27 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen verder omlaag na de verliesbeurt een dag eerder. Beleggers reageerden op een belangrijk inflatiecijfer, de zogeheten prijsindex voor persoonlijke consumptieve bestedingen. Dat cijfer meet de veranderingen in de prijzen van goederen en diensten die door consumenten worden gekocht en heeft de voorkeur van de Amerikaanse centrale bank boven de gewone inflatie. Volgens het cijfer stegen de consumentenprijzen in december met 0,4 procent op maandbasis, wat iets sterker is dan verwacht.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De economie van de Verenigde Staten is in 2025 met 2,2 procent gegroeid. Dat meldde de Amerikaanse overheid op basis van voorlopige schattingen. De groei van 's werelds grootste economie in 2024 bedroeg 2,8 procent.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het strafrechtelijk onderzoek naar de miljoenenfraude door notaris Frank Oranje bij landsadvocaat Pels Rijcken is afgerond. Het Openbaar Ministerie legt boetes van 400.000 euro op aan twee vennootschappen van de in 2020 overleden voormalige notaris. Het onderzoek naar zijn weduwe wordt niet voortgezet.
2 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - X gaat in beroep tegen een boete van 120 miljoen euro die de Europese Commissie het socialemediabedrijf in december oplegde. Volgens het bedrijf van miljardair Elon Musk heeft de Commissie fouten gemaakt bij het onderzoek naar overtredingen van Europese digitale regels.
2 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Dsm-firmenich is van een Amerikaans onderzoek naar mogelijke kartelvorming af. Het ministerie van Justitie van de Verenigde Staten heeft het gezondheids- en voedingsbedrijf onlangs gemeld dit onderzoek te sluiten, schrijft het Zwitsers-Nederlandse bedrijf in zijn jaarverslag.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De verhoogde importheffingen raken de staalindustrie in de Europese Unie hard. De export van staal vanuit de EU naar de Verenigde Staten is in de tweede helft van vorig jaar met 30 procent gedaald ten opzichte van een jaar eerder. Dat meldt Europese belangenvereniging voor de staalindustrie Eurofer op basis van gegevens van Eurostat.
3 uur geleden