Banken: schade helpdeskfraude in jaar bijna verdubbeld
AMSTERDAM (ANP) - De schade bij klanten van banken door criminelen die zich voordoen als een medewerker van de bank is vorig jaar bijna verdubbeld. De Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) zegt dat zogenoemde bankhelpdeskfraude in tegenstelling tot phishing en het stelen van bankpassen nog in opmars is. Volgens de branchevereniging is deze relatief nieuwe vorm van oplichting, waarbij criminelen namens de bank aan consumenten vragen geld naar hen over te maken, moeilijker te voorkomen.
De schade door bankhelpdeskfraude kwam vorig jaar uit op bijna 48 miljoen euro, tegenover ruim 26 miljoen euro een jaar eerder. De totale schade door fraude in het betalingsverkeer nam in 2021 met bijna 14 miljoen euro toe tot ruim 62 miljoen euro, meldt de NVB. En dat terwijl schade door andere fraudevormen als phishing en gestolen passen in omvang verminderde. "De maatregelen die banken nemen om schade door traditionele fraudevormen te voorkomen werken steeds beter", aldus de NVB.
"Maar als klanten worden overgehaald om zelf geld over te maken is het voor de bank moeilijker om fraude te herkennen", zegt adjunct-directeur Aleid van der Zwan in een toelichting. "We lanceren daarom later dit jaar een nieuwe publiekscampagne om klanten te helpen fraude eerder te herkennen." Volgens de NVB vragen banken nooit telefonisch of via een tekstbericht aan klanten om geld over te maken naar een andere rekening.
Banken zeggen niet aansprakelijk te zijn voor de schade, maar toch vergoedden zij vorig jaar "uit coulance" 92 procent van de schade door bankhelpdeskfraude. "Het is daarbij wel belangrijk dat slachtoffers aangifte doen van fraude bij de politie", aldus de NVB.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP) - De markt voor dure bourgognes, bordeaux en andere topwijnen stevent af op het derde jaar op rij met verliezen. Dat komt doordat de importheffingen van de regering-Trump Amerikaanse kopers afschrikten en beleggers hun geld liever steken in andere beleggingen, zoals aandelen en goud.
6 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - Duitsers zullen naar verwachting tot minstens halverwege 2026 zien dat hun spaargeld in waarde daalt, omdat de inflatie hoger ligt dan de spaarrente. In Nederland speelt hetzelfde probleem.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - China beperkt nog steeds de levering van zeldzame aardmetalen die de Verenigde Staten nodig hebben om onder meer eigen magneten te maken. Dit gebeurt zelfs nadat president Donald Trump in oktober een deal sloot met Beijing om de beperkingen op de leveringen op te heffen, zeggen ingewijden tegen persbureau Bloomberg.
9 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China hoopt dat Amerikaanse bedrijven bij de TikTok-deal de Chinese regels naleven en naar evenwichtige oplossingen streven. "We hopen dat de Amerikaanse kant samenwerkt met China, zijn afspraken nakomt en een eerlijk en open klimaat biedt voor Chinese bedrijven in de Verenigde Staten", zei een woordvoerder van het Chinese ministerie van Handel.
10 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse Groenen willen dat consumenten supermarktprijzen van levensmiddelen kunnen vergelijken via een app. Hiervoor worden grote retailers verplicht prijzen in realtime door te geven, zei fractievoorzitter Katharina Dröge.
13 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winst gesloten, waarbij werd voortgeborduurd op de plussen van een dag eerder. De brede S&P 500 en Dow-Jonesindex gingen daarbij naar nieuwe recordniveaus. Op Wall Street werd een halve dag gehandeld in aanloop naar kerstavond. Op eerste kerstdag blijven de Amerikaanse beurzen dicht, maar op tweede kerstdag wordt wel gehandeld. De volumes zullen dan waarschijnlijk veel lager liggen dan normaal omdat veel handelaren vrij hebben.
1 dag geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israël gaat de komende tien jaar een bedrag van 110 miljard dollar investeren in de ontwikkeling van zijn eigen wapenindustrie. Dat heeft de Israëlische premier Benjamin Netanyahu woensdag gezegd.
1 dag geleden