
Banken onderzoeken vaker betalingen niet-westerse Nederlanders
AMSTERDAM (ANP) - Banken onderzoeken vaker betalingen van en aan mensen met een niet-westerse achtergrond dan aan mensen met een Nederlandse achtergrond, bevestigt de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) na berichtgeving van Trouw. Dat komt volgens de brancheorganisatie omdat banken verplicht zijn om transacties vanuit of naar hoogrisicolanden uitgebreid te onderzoeken. Onder meer Afghanistan, Irak en Syrië staan op de lijst van hoogrisicolanden.
Banken doen per jaar veel van deze extra controles, zegt een woordvoerder van de NVB. Daarbij meldt hij dat de transacties worden onderzocht en dus niet de personen zelf. "Nederlanders met een niet-westerse achtergrond doen vaker transacties met risicolanden want ze hebben daar vaak familie wonen."
De extra onderzoeken moeten ze doen volgens de Wet ter voorkoming van Witwassen en Terrorismefinanciering (Wwft). Die wet moet voorkomen dat mensen geld witwassen of terrorisme financieren. In totaal staan 22 landen op de lijst met hoogrisicolanden.
Nauwelijks meldingen
De NVB zegt dat banken met de extra klantonderzoeken nauwelijks meldingen van discriminatie of racisme ontvangen. Maar volgens de koepel horen banken wel via andere kanalen dat sommige mensen de controles als negatief ervaren. De Nationaal Coördinator tegen Discriminatie en Racisme (NCDR) constateerde vorig jaar april dat banken en andere financiële instellingen moslims structureel discrimineren.
Daarom willen banken onderzoeken hoe ze bewuste en onbewuste discriminatie kunnen voorkomen zonder de wet te overtreden. Zo gaan de brancheorganisatie en haar leden in gesprek met islamitische organisaties en andere vertegenwoordigers van moslims in Nederland, om meer ervaringen te horen en het probleem beter te begrijpen. Voormalig Tweede Kamerlid Farid Azarkan leidt deze gesprekken. Verder wil de NVB regelen dat banken de signalen binnenkrijgen van klanten die een melding doen bij het landelijk meldpunt discriminatie.nl.
Meer uit Financieel
PARAMARIBO (ANP/RTR) - Het Maleisische oliebedrijf Petronas begint zondag met het boren naar olie voor de kust van Suriname. De proefboringen zijn bedoeld om extra oliereserves op te sporen, maakte het Surinaamse staatsoliebedrijf Staatsolie zaterdag bekend.
13 uur geledenPARIJS (ANP) - Vanaf 2028 kan Europa het zonder Russisch gas stellen, doordat er in de Verenigde Staten en Qatar volop nieuwe exportinstallaties voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng) worden gebouwd. Dat zei Patrick Pouyanné, topman van het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies.
14 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - Rusland heeft zijn exportheffing op tarwe voor het eerst naar nul verlaagd sinds de invoering in juni 2021, om de stagnerende graanverkoop aan te jagen. De maatregel volgt op een sterke daling van de Russische export van tarwe. Het land is wereldwijd de grootste exporteur van deze graansoort, maar voerde in juni slechts 1,12 miljoen ton uit. Dat is een kwart van de hoeveelheid van een jaar geleden.
14 uur geledenSJANGHAI (ANP/AFP) - China heeft zaterdag zijn eerste Legoland geopend, het grootste attractiepark van de Legoketen ter wereld. Duizenden bezoekers trokken naar het nieuwe park in Shanghai, dat het toerisme in China moet aanjagen.
15 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het oliekartel OPEC+ gaat de olieproductie volgende maand aanzienlijk sterker verhogen dan eerder voorzien. Onder leiding van Saudi-Arabië en Rusland verhoogt de alliantie de productie met 548.000 vaten per dag. In de voorgaande maanden werd de productie telkens met 411.000 vaten per dag opgevoerd. Dit was al drie keer zo veel als oorspronkelijk gepland.
15 uur geledenHANOI (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Vietnam is in de eerste helft van dit jaar met ruim 7,5 procent gegroeid, de hoogste groei in meer dan tien jaar. Dat komt vooral door een sterke export. De Vietnamese economie profiteert ook in toenemende mate van het toerisme.
16 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG) - Het oliekartel OPEC+ zal in augustus de olieproductie fors sterker opvoeren dan aanvankelijk verwacht. Onder leiding van Saudi-Arabië en Rusland verhoogt de alliantie de productie met 550.000 vaten per dag, aldus afgevaardigden. In de voorgaande maanden werd de productie telkens met 411.000 vaten per dag opgevoerd.
18 uur geleden