Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Banken onderuit op beurzen na nieuwe sancties tegen Rusland

Banken onderuit op beurzen na nieuwe sancties tegen Rusland

AMSTERDAM (ANP) - De Europese banken gingen maandag onderuit op de aandelenbeurzen na de strengere sancties tegen de Russische banken. Beleggers trachten een inschatting te maken van de impact van de nieuwe sancties van het Westen tegen Rusland. Daarnaast verhoogde de Russische president Vladimir Poetin de staat van paraatheid van 'afschrikkingseenheden', waaronder die van de kernwapens. Berichten over mogelijke onderhandelingen tussen Oekraïne en Rusland zorgden voor een sprankje hoop.

De Europese Unie, de Verenigde Staten en bondgenoten kondigden aan de tegoeden van de Russische centrale bank te bevriezen. Het doel van de sanctie is voorkomen dat Poetin de oorlog in Oekraïne verder kan financieren. Ook worden enkele Russische banken uitgesloten van het internationale betalingssysteem SWIFT. Rusland heeft in een reactie op de sancties de verkoop van Russische aandelen door buitenlanders verboden.

ING zakte 8 procent in Amsterdam. In Frankfurt verloor Deutsche Bank bijna 7 procent en de Franse bank BNP Paribas daalde 6 procent in Parijs. De Europese dochteronderneming Sberbank Europe van de Russische staatsbank Sberbank staat volgens de Europese Centrale Bank (ECB) op omvallen. Sberbank is een van de Russische banken die is afgesloten van SWIFT.

Russische beurs

De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 1,3 procent in het rood op 718,42 punten, na het stevige herstel op vrijdag. De MidKap daalde 1,5 procent tot 1013,27 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen verloren tot 2,2 procent.

Op de Russische beurs werd nog niet gehandeld. De Russische munt roebel kelderde 18 procent in waarde ten opzichte van de Amerikaanse dollar als gevolg van de nieuwste financiële sancties tegen Rusland. De Russische centrale bank verhoogde daarop de rente tot 20 procent.

Olieprijzen

Brentolie werd 4 procent duurder op 102 dollar per vat en de prijs van Amerikaanse olie steeg dik 4 procent tot 95,44 dollar. Afgelopen donderdag stegen de olieprijzen al voor het eerst sinds 2014 tot boven de 100 dollar per vat in een reactie op de Russische invasie in Oekraïne, maar vrijdag leken de olieprijzen wat te stabiliseren.

In Londen zakte BP 5 procent. Het Britse oliebedrijf lieten weten zijn belang in het Russische olieconcern Rosneft te beëindigen vanwege de inval in Oekraïne. Het besluit kost BP mogelijk 25 miljard dollar. In Amsterdam won concurrent Shell 0,2 procent. Het is nog niet bekend wat Shell gaat doen met activiteiten in Rusland, waaronder een deelneming in een groot project voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng).

Thyssenkrupp

In Frankfurt steeg Thyssenkrupp 6 procent. Het staalconcern profiteerde van het nieuws dat Duitsland vanwege de Russische inval in Oekraïne 100 miljard euro extra uittrekt om het Duitse leger te moderniseren. Thyssenkrupp is onder meer actief met de bouw van duikboten. De Duitse bouwer van tanks en pantservoertuigen Rheinmetall won meer dan 43 procent.

De euro was 1,1175 dollar waard, tegen 1,1258 dollar op vrijdag.

Meer uit Financieel

VNO-NCW-voorzitter Thijssen vertrekt volgend jaar naar TU Delft

DEN HAAG (ANP) - Ingrid Thijssen vertrekt per 1 maart na zo'n zes jaar als voorzitter van werkgeversvereniging VNO-NCW. Thijssen gaat dan aan de slag als bestuursvoorzitter van de TU Delft.

1 uur geleden
Ultimatum aan Nederlandse rederijen om beloning zeevaarders

DEN HAAG (ANP) - De Stichting Equal Justice Equal Pay stelt een ultimatum aan Nederlandse rederijen over de ongelijke beloning van zeevaarders uit Indonesië en de Filipijnen op Nederlandse schepen. De stichting wil dat rederijen gehoor geven aan een uitspraak van het College voor de Rechten van de Mens uit augustus. Daarin oordeelde het college dat Filipijnse en Indonesische zeevaarders worden gediscrimineerd als het gaat om hun beloning. Zij ontvangen aanzienlijk minder loon dan hun Europese collega's aan boord.

2 uur geleden
Duitse minister wil meer lithium uit Bolivia halen

LA PAZ (ANP/DPA) - De Duitse minister van Buitenlandse Zaken Johann Wadephul is op bezoek in Bolivia, om daar onder meer te praten over de winning van lithium. Dat is een belangrijke grondstof voor batterijen van elektrische auto's. Hij praat onder anderen met de nieuwe president Rodrigo Paz, die vorige maand de presidentsverkiezingen van het Zuid-Amerikaanse land won.

3 uur geleden
Groep FNV'ers wil dat Asscher en Heerts praten met Ledenparlement

UTRECHT (ANP) - Het verzoek om meer macht door de tijdelijke toezichthouders van FNV is bij een groep vakbondsleden in het verkeerde keelgat geschoten. Ze zijn een petitie begonnen, waarin ze toezichthouders Lodewijk Asscher en Ton Heerts oproepen om niet hervormingen door te drukken, maar het gesprek aan te gaan met het Ledenparlement.

5 uur geleden
Hoop bij beleggers op einde shutdown overheid VS

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is maandag hoger geopend, net als de beurzen elders in Europa. Beleggers hopen op een einde van de shutdown van de Amerikaanse federale overheid die nu al veertig dagen duurt. Het is daarmee de langste shutdown in de Verenigde Staten ooit.

5 uur geleden
Productie Nederlandse industrie groeit sterkst sinds maart 2023

DEN HAAG (ANP) - De productie van de Nederlandse industrie is in september beduidend aangetrokken. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) was sprake van de sterkste toename sinds maart 2023.

6 uur geleden
Onderzoek: bijna 1 op de 6 werknemers heeft stressvolle baan

DEN HAAG (ANP) - Bijna een op de zes werknemers had vorig jaar een stressvolle baan met hoge taakeisen en weinig vrijheid om het werk te doen zoals ze dat graag zelf willen. Dat melden onderzoeksinstituut TNO en het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in de Nationale Enquête Arbeidsomstandigheden.

6 uur geleden