Banken heropenen honderden geldstortautomaten voor ondernemers
AMSTERDAM (ANP) - Banken heropenen eind maart weer honderden geldstortautomaten voor ondernemers. Volgens de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) is er een oplossing gevonden waardoor deze zogeheten sealbagautomaten beter beveiligd zijn tegen plofkraken.
Op 31 maart gaan er direct al 250 sealbagautomaten weer in gebruik. Vanaf dat moment komen er iedere week tien tot vijftien automaten bij. Hoe de betere beveiliging precies in elkaar steekt, kunnen de banken niet zeggen. Dan zouden criminelen wijzer worden gemaakt dan nodig. Maar onderdeel van de oplossing is dat ondernemers die gebruik willen maken van deze automaten hun storting voortaan altijd vooraf moeten aankondigen bij de bank. Doen ze dit niet, dat gaat de automaat niet open.
Vorige maand hadden de banken nog besloten om alle sealbagautomaten uit te zetten. Dat leverde voor ondernemers veel problemen op omdat zij hun geld op veel minder plekken konden afstorten. Daarop besloten de banken later in januari al om tijdelijk veertig automaten te heropenen, met zeer beperkte openingstijden en bewakers. Dat laatste is straks niet meer nodig. De nieuwe automaten zullen elke dag van 07.00 tot 23.00 uur geopend zijn.
Nieuwe vorm van plofkraken
Plofkraken vormen al langer een probleem. Criminelen richtten zich daarbij steeds meer op de geldstortautomaten omdat de beveiliging van pinautomaten de afgelopen tijd is verbeterd. In april vorig jaar zagen de banken zich daarom al gedwongen om honderden sealbagautomaten te sluiten.
Later kwamen criminelen met een nieuwe vorm van plofkraken en dat was voor banken de reden om tijdelijk helemaal te stoppen met de sealbagmachines, ook wel stortkluizen genoemd. Bij die nieuwe vorm konden er niet ontplofte explosieven achterblijven. Dat is gevaarlijk omdat de explosieven later nog wel kunnen ontploffen, bijvoorbeeld als er net mensen langslopen of ondernemers geld aan het storten zijn.
Niet alle gesloten automaten zullen terugkomen. Het is de bedoeling dat Nederland straks zo'n 620 sealbagautomaten telt. Maar doordat ze uitgebaat worden door Geldmaat kunnen hier wel klanten van verschillende banken terecht. Geldmaat beheert automaten voor meerdere banken in Nederland.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag iets lager gesloten. De grootste dalers in de hoofdindex waren onder meer chiptoeleverancier Besi, uitzender Randstad en postkluisjesbedrijf InPost. Zwaargewicht Shell stond wel bij de winnaars, wat voor tegenwicht zorgde.
9 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De ondernemingskamer beslist uiterlijk op 11 februari of er een onderzoek komt naar de gang van zaken bij de Nijmeegse chipmaker Nexperia. Als zo'n onderzoek er komt, blijven ook voorlopige ingrepen bij het bedrijf in stand.
33 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft woensdag nog geen uitspraak gedaan in een zaak over de wettigheid van de wereldwijde importheffingen van president Donald Trump. Het hof maakte ook niet bekend wanneer er wel een uitspraak in de zaak komt.
47 minuten geledenWILLEMSTAD (ANP) - Een olietanker met Venezolaanse olie is woensdagochtend (lokale tijd) aangemeerd op Curaçao. Dit maakt onderdeel uit van een plan van twee van 's werelds grootste grondstoffenhandelaren om Venezolaanse olie te verplaatsen naar opslagfaciliteiten in het Caribisch gebied.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag lager geopend, na de minnen een dag eerder. Beleggers op Wall Street hadden onder meer aandacht voor de grote Amerikaanse banken Bank of America, Citigroup en Wells Fargo die met kwartaalresultaten kwamen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft met zijn nieuwe uitspraken over Groenland de druk nog eens opgevoerd, zeggen Deense media. Trump zei vlak voor een overleg tussen de Amerikanen en de Denen en de Groenlanders dat de NAVO zou moeten helpen om het eiland in Amerikaanse handen te krijgen.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) krijgt gelijk in het beboeten van gameontwikkelaar Epic Games International. Dat heeft de rechtbank in Rotterdam bepaald nadat het bedrijf achter de populaire game Fortnite bezwaar had aangetekend. In 2024 legde ACM het bedrijf een boete van 1,1 miljoen euro op omdat het zich schuldig zou hebben gemaakt aan oneerlijke handel, vooral gericht op kinderen.
2 uur geleden