Banken en verzekeraars in kopgroep positieve AEX
AMSTERDAM (ANP) - De banken en verzekeraars behoorden dinsdag tot de sterkste stijgers op de Amsterdamse beurs. De financiële bedrijven profiteerden van het vooruitzicht van hogere rentetarieven na opmerkingen van de Amerikaanse centralebankpresident Jerome Powell. Volgens Powell is de inflatie namelijk veel te hoog en zal hij het beleid van de Federal Reserve aanscherpen om deze te beteugelen. Dat betekent dat de rentes in de Verenigde Staten waarschijnlijker sneller en sterker zullen worden verhoogd.
Beleggers hielden daarnaast de ontwikkelingen rond de oorlog in Oekraïne nauwlettend in de gaten. Het uitblijven van vooruitgang in de vredesonderhandelingen tussen Oekraïne en Rusland zorgde daarbij voor terughoudendheid.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,8 procent in de plus op 724,19 punten. De MidKap klom 1,3 procent tot 1054,66 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 0,8 procent.
McDonald's
Naast Aegon (plus 5,4 procent) en ING (plus 3,3 procent) stond staalconcern ArcelorMittal bij de sterkste stijgers in de AEX, met een winst van 3,6 procent. Verzekeraar NN Group, chipmachinemaker ASML en winkelvastgoedconcern Unibail-Rodamco-Westfield wonnen meer dan 2 procent. Fintechbedrijf Adyen sloot de rij met een min van 2,1 procent.
Prosus steeg 1,9 procent. De techinvesteerder, die een groot belang heeft in het Chinese Tencent, lijkt te profiteren van de belofte van de Chinese premier Li Keqiang om minder streng te zijn voor de techsector in China. Just Eat Takeaway klom 1,5 procent. De eigenaar van Thuisbezorgd.nl heeft de samenwerking op het gebied van bezorgingen met de Amerikaanse fastfoodketen McDonald's verstrekt.
Shell
Shell won 1,1 procent. Het olie- en gasconcern heeft definitief beroep aangetekend tegen de uitspraak van een rechter in een door Milieudefensie aangespannen zaak om zijn uitstoot te verminderen. Shell maakt vooral bezwaar tegen de eis dat het de uitstoot van de gebruikers van zijn brandstoffen moet compenseren.
Bij de middelgrote fondsen was metalenspecialist AMG de sterkste stijger met een winst van 4,5 procent. Biotechnologiebedrijf Galapagos stond onderaan met een verlies van 0,6 procent.
De euro was 1,099 dollar waard, tegen 1,1104 dollar een dag eerder. De olieprijzen gingen wat omlaag na de recente opmars. Een vat Amerikaanse olie werd 0,6 procent goedkoper op 111,45 dollar. Brentolie kostte 0,5 procent minder op 115,05 dollar.
Meer uit Financieel
STRAATSBURG (ANP) - Nederlandse Europarlementariërs moeten nog bezien wat de gevolgen zijn van het afzwakken van het verbod op verbrandingsmotoren voor auto's. Oorspronkelijk moesten autofabrikanten per 2035 auto's produceren die geen CO2 uitstoten. De Europese Commissie heeft voorgesteld dat terug te brengen naar 90 procent minder uitstoot, waarmee productie van hybride auto's mogelijk blijft. CDA'er Tom Berendsen ziet "plussen en minnen" in dat plan van de Commissie.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) heeft de boete van 2 miljoen euro geschrapt die PostNL in 2021 kreeg. Toezichthouder Autoriteit Consument & Markt (ACM) legde PostNL de boete op. Het bedrijf stelde echter dat er sprake was van overmacht, omdat na de overname van concurrent Sandd problemen ontstonden op het netwerk van dat bedrijf.
1 uur geledenWOLFSBURG (ANP/AFP) - Volkswagen, Europa's grootste autofabrikant, is verheugd dat er geen volledig verbod meer komt op nieuw geproduceerde auto's met een verbrandingsmotor in de EU per 2035. Het concern bestempelde de stap van de Europese Unie als "pragmatisch" en "economisch verantwoord".
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenmarkten gingen dinsdag omlaag, vooral door zorgen over de Amerikaanse economie. Die zorgen werden vooral aangewakkerd door zwakke banencijfers in de Verenigde Staten.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er komt geen volledig verbod meer op nieuw geproduceerde auto's met een verbrandingsmotor in de EU per 2035. De Europese Commissie presenteert dinsdag een herziening, waarin nieuw geproduceerde auto's niet volledig emissieloos moeten zijn, maar 90 procent minder CO2 moeten uitstoten vergeleken met 2021. Daardoor blijft er ruimte voor autofabrikanten om hybride auto's op de Europese markt te brengen.
2 uur geledenARNHEM (ANP) - Nexperia mocht kort na de schorsing van de topman door de ondernemingskamer een werknemer op non-actief stellen. Dit heeft de rechtbank in Arnhem bepaald in het kort geding dat de hoge hr-medewerker tegen de chipfabrikant had aangespannen.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-landen moeten makkelijker staatssteun kunnen verlenen voor meer betaalbare huisvesting, ook voor het middensegment. Dat stelt de Europese Commissie dinsdag in een speciaal woonplan.
4 uur geleden