Banken en techbedrijven zorgen voor herstel op Aziatische beurzen
TOKIO (ANP) - De Aziatische aandelenbeurzen toonden vrijdag herstel in navolging van de positieve stemming op de markten in Europa en New York. De banken in de regio veerden op na de recente zware koersverliezen in de wereldwijde bankensector. De steun van de Zwitserse centrale bank voor de geplaagde bank Credit Suisse en een steunactie van verschillende grotere Amerikaanse banken voor de regionale bank First Republic Bank zorgden daarbij voor optimisme.
Ook de Chinese techbedrijven lieten stevige winsten zien onder aanvoering van Baidu. De Chinese internetzoekmachine dikte 14 procent aan in Hongkong na de lancering van zijn eigen chatbot Ernie, die gebruikmaakt van kunstmatige intelligentie (AI), als alternatief voor het populaire AI-programma ChatGPT. Het Chinese video- en gamingbedrijf Bilibili steeg 6 procent, webwinkelconcern Alibaba klom 1,7 procent en internet- en gamebedrijf Tencent won 2,2 procent. De Hang Seng-index in Hongkong noteerde mede daardoor 1,7 procent in de plus en de hoofdindex in Shanghai won 1,3 procent.
In Tokio eindigde de Nikkei 1,2 procent hoger. De Japanse bank Mizuho Financial Group klom bijna 2 procent. Mazda zakte daarentegen 1,6 procent. De autofabrikant kondigde aan Masahiro Moro te willen benoemen tot nieuwe topman. Hij zal de huidige topman Akira Marumoto vervangen, die zal aftreden als de aandeelhouders de benoeming van Moro in juni goedkeuren.
Exportbeperkingen opgeheven
Ook de chipbedrijven stonden in de belangstelling. Japan heeft de exportbeperkingen voor belangrijke materialen voor de productie van chips naar Zuid-Korea opgeheven. De beperkingen werden in 2019 opgelegd vanwege een geschil over compensatie voor Koreaanse arbeiders die tijdens de Japanse heerschappij van 1910 tot 1945 gedwongen werden om in Japanse mijnen en fabrieken te werken.
De Japanse chiptester Advantest steeg dik 3 procent en de maker van chipapparatuur Tokyo Electron won 2,7 procent. Ook de Zuid-Koreaanse chipbedrijven Samsung en SK Hynix lieten stevige winsten zien van 2 procent en 6 procent. De Kospi in Seoul ging daardoor 0,7 procent vooruit. De Australische All Ordinaries bleef wat achter met een plus van 0,4 procent.
Meer uit Financieel
ARNHEM (ANP) - President-directeur Frans Everts van Shell Nederland wordt de nieuwe topman van hoogspanningsnetbeheerder TenneT. Hij wordt op 1 november de opvolger van Manon van Beek bij TenneT voor een periode van vier jaar.
51 minuten geledenAMERSFOORT (ANP) - Werkgeversorganisatie AWVN vindt dat er bij cao-onderhandelingen meer aandacht moet zijn voor groei van productiviteit. Dat stelt directeur Lisette van Breugel. Volgens haar staat het Nederlandse verdienmodel onder druk en is productiviteitsgroei nodig voor economische groei.
53 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - ING heeft een eigen AI-model ontwikkeld om hypotheekaanvragen sneller te behandelen. Dit wil de bank op grotere schaal gaan inzetten, bevestigt een woordvoerder van ING na berichtgeving door Het Financieele Dagblad. ING is volgens de krant de eerste Nederlandse bank die AI op grote schaal gebruikt bij besluiten of mensen een hypotheek kunnen afsluiten. Andere banken zullen naar verwachting snel volgen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag flink lager begonnen aan de nieuwe handelsweek. De vergeldingsaanvallen tussen Israƫl en Iran zorgden voor onzekerheid rond de vredesonderhandelingen over de oorlog in het Midden-Oosten. Door het opgelaaide geweld in de regio liepen de olieprijzen hard op, nu een volledige heropening van de Straat van Hormuz voor olietankers weer verder weg lijkt.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verschillende grote partijen in de detailhandel stappen uit ondernemersorganisatie VNO-NCW. Supermarktkoepel CBL heeft het lidmaatschap opgezegd en bijvoorbeeld Jumbo verliest daardoor binnenkort ook zijn aansluiting bij de lobbyclub, bevestigen woordvoerders van die organisaties na berichtgeving van De Telegraaf.
2 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Bij de zuivelfabriek van FrieslandCampina in Leeuwarden gaan ongeveer honderd werknemers maandag een staking houden van zestien uur in het cao-conflict in de zuivelindustrie. Volgens vakbond FNV begint de staking om 14.00 uur en duurt de actie tot dinsdagochtend 06.00 uur.
2 uur geledenMILAAN (ANP/BLOOMBERG) - De Italiaanse bank Intesa Sanpaolo heeft een bod uitgebracht op Banca Monte dei Paschi di Siena, de oudste bank ter wereld. Het bod van 30,6 miljard euro van Intesa op Monte dei Paschi komt een dag na het fusievoorstel van de Italiaanse bank BPM aan Monte dei Paschi.
3 uur geleden