Banken en techbedrijven zorgen voor herstel op Aziatische beurzen
TOKIO (ANP) - De Aziatische aandelenbeurzen toonden vrijdag herstel in navolging van de positieve stemming op de markten in Europa en New York. De banken in de regio veerden op na de recente zware koersverliezen in de wereldwijde bankensector. De steun van de Zwitserse centrale bank voor de geplaagde bank Credit Suisse en een steunactie van verschillende grotere Amerikaanse banken voor de regionale bank First Republic Bank zorgden daarbij voor optimisme.
Ook de Chinese techbedrijven lieten stevige winsten zien onder aanvoering van Baidu. De Chinese internetzoekmachine dikte 14 procent aan in Hongkong na de lancering van zijn eigen chatbot Ernie, die gebruikmaakt van kunstmatige intelligentie (AI), als alternatief voor het populaire AI-programma ChatGPT. Het Chinese video- en gamingbedrijf Bilibili steeg 6 procent, webwinkelconcern Alibaba klom 1,7 procent en internet- en gamebedrijf Tencent won 2,2 procent. De Hang Seng-index in Hongkong noteerde mede daardoor 1,7 procent in de plus en de hoofdindex in Shanghai won 1,3 procent.
In Tokio eindigde de Nikkei 1,2 procent hoger. De Japanse bank Mizuho Financial Group klom bijna 2 procent. Mazda zakte daarentegen 1,6 procent. De autofabrikant kondigde aan Masahiro Moro te willen benoemen tot nieuwe topman. Hij zal de huidige topman Akira Marumoto vervangen, die zal aftreden als de aandeelhouders de benoeming van Moro in juni goedkeuren.
Exportbeperkingen opgeheven
Ook de chipbedrijven stonden in de belangstelling. Japan heeft de exportbeperkingen voor belangrijke materialen voor de productie van chips naar Zuid-Korea opgeheven. De beperkingen werden in 2019 opgelegd vanwege een geschil over compensatie voor Koreaanse arbeiders die tijdens de Japanse heerschappij van 1910 tot 1945 gedwongen werden om in Japanse mijnen en fabrieken te werken.
De Japanse chiptester Advantest steeg dik 3 procent en de maker van chipapparatuur Tokyo Electron won 2,7 procent. Ook de Zuid-Koreaanse chipbedrijven Samsung en SK Hynix lieten stevige winsten zien van 2 procent en 6 procent. De Kospi in Seoul ging daardoor 0,7 procent vooruit. De Australische All Ordinaries bleef wat achter met een plus van 0,4 procent.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Het Amerikaanse JPMorgan Chase heeft Donald Trump en zijn bedrijf in februari 2021 meegedeeld dat hun rekeningen bij de bank werden gesloten. Dat blijkt uit nieuwe documenten die vrijdag zijn vrijgegeven als onderdeel van een rechtszaak die Trump heeft aangespannen tegen de bank en topman Jamie Dimon. Daarin eist de Amerikaanse president 5 miljard dollar schadevergoeding.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump verhoogt de wereldwijde importheffing die hij vrijdag invoerde van 10 naar 15 procent, meldt hij op zijn Truth Social.
10 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz verwacht dat de tariefdruk op de Duitse economie lager wordt na de uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof. Dat oordeelde vrijdag dat een groot deel van de heffingen die president Donald Trump invoerde illegaal was.
11 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De president van de Europese Centrale Bank Christine Lagarde liep weg bij een toespraak van de Amerikaanse handelsminister Howard Lutnick, omdat ze zijn anti-Europese retoriek ongepast vond in die setting. Dat zei ze zaterdag in een interview met The Wall Street Journal. Lagarde liep vorige maand weg van een diner op het World Economic Forum toen Lutnick zich negatief uitliet over Europa.
13 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP) - Tientallen landen, waaronder de Verenigde Staten en China, hebben opgeroepen tot "veilige, betrouwbare en robuuste" kunstmatige intelligentie. Dat staat in een verklaring die zaterdag werd uitgegeven na een grote top in New Delhi. De verklaring bevatte geen concrete toezeggingen. Wel werden verschillende vrijwillige, niet-bindende initiatieven benadrukt, waaronder het internationaal bundelen van AI-onderzoekscapaciteiten.
13 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof dat een deel van de importheffingen die president Donald Trump heeft opgelegd onwettig is, is volgens de Franse president Emmanuel Macron goed nieuws. Het toont volgens hem aan dat het goed is om in democratieën een tegenwicht te hebben tegen de macht.
15 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG/AFP) - India en Brazilië hebben afgesproken de samenwerking op het gebied van kritieke mineralen en zeldzame aardmetalen te versterken. Dat zei de Indiase premier Narendra Modi na gesprekken in New Delhi met de Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva.
16 uur geleden