Banken en techbedrijven zorgen voor herstel op Aziatische beurzen
TOKIO (ANP) - De Aziatische aandelenbeurzen toonden vrijdag herstel in navolging van de positieve stemming op de markten in Europa en New York. De banken in de regio veerden op na de recente zware koersverliezen in de wereldwijde bankensector. De steun van de Zwitserse centrale bank voor de geplaagde bank Credit Suisse en een steunactie van verschillende grotere Amerikaanse banken voor de regionale bank First Republic Bank zorgden daarbij voor optimisme.
Ook de Chinese techbedrijven lieten stevige winsten zien onder aanvoering van Baidu. De Chinese internetzoekmachine dikte 14 procent aan in Hongkong na de lancering van zijn eigen chatbot Ernie, die gebruikmaakt van kunstmatige intelligentie (AI), als alternatief voor het populaire AI-programma ChatGPT. Het Chinese video- en gamingbedrijf Bilibili steeg 6 procent, webwinkelconcern Alibaba klom 1,7 procent en internet- en gamebedrijf Tencent won 2,2 procent. De Hang Seng-index in Hongkong noteerde mede daardoor 1,7 procent in de plus en de hoofdindex in Shanghai won 1,3 procent.
In Tokio eindigde de Nikkei 1,2 procent hoger. De Japanse bank Mizuho Financial Group klom bijna 2 procent. Mazda zakte daarentegen 1,6 procent. De autofabrikant kondigde aan Masahiro Moro te willen benoemen tot nieuwe topman. Hij zal de huidige topman Akira Marumoto vervangen, die zal aftreden als de aandeelhouders de benoeming van Moro in juni goedkeuren.
Exportbeperkingen opgeheven
Ook de chipbedrijven stonden in de belangstelling. Japan heeft de exportbeperkingen voor belangrijke materialen voor de productie van chips naar Zuid-Korea opgeheven. De beperkingen werden in 2019 opgelegd vanwege een geschil over compensatie voor Koreaanse arbeiders die tijdens de Japanse heerschappij van 1910 tot 1945 gedwongen werden om in Japanse mijnen en fabrieken te werken.
De Japanse chiptester Advantest steeg dik 3 procent en de maker van chipapparatuur Tokyo Electron won 2,7 procent. Ook de Zuid-Koreaanse chipbedrijven Samsung en SK Hynix lieten stevige winsten zien van 2 procent en 6 procent. De Kospi in Seoul ging daardoor 0,7 procent vooruit. De Australische All Ordinaries bleef wat achter met een plus van 0,4 procent.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO verlaagt de groeiverwachtingen voor de Nederlandse economie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens de bank zorgen de oorlog en de sterk gestegen energieprijzen voor pessimisme bij consumenten en terughoudendheid om geld uit te geven. Ook het vertrouwen van bedrijven wordt geraakt door het conflict.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag overwegend met winsten gesloten, waarbij de Dow-Jonesindex een recordniveau bereikte. Beleggers reageerden aanvankelijk teleurgesteld op het kwartaalbericht van de grote chipfabrikant Broadcom, maar de aandelenkoersen van andere chipbedrijven herstelden gedurende de sessie enigszins.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Belgische financieel dienstverlener Euroclear krijgt toegang tot het AI-model Mythos van Anthropic. Dat bevestigt de grote afhandelaar van effectentransacties tegenover persbureau Belga. Mythos kan zwakke plekken in softwarebeveiliging razendsnel opsporen. Dat heeft tot grote zorgen geleid over de gevolgen als het systeem in verkeerde handen valt.
6 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG/AFP) - HSBC wordt in Frankrijk verdacht van hulp aan de voormalige gouverneur van de Libanese centrale bank bij het wegsluizen van geld, meldden Franse financieel aanklagers. Ze beschuldigen de Zwitserse divisie van de bank van witwassen en betrokkenheid bij omkoping en verduistering.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam legt een aantal technische diensten in handen van het Nederlandse KPN, om zo minder afhankelijk te zijn van niet-Europese techbedrijven. KPN werkt momenteel met een Duits bedrijf aan een Europese soevereine cloud, als lokaal alternatief voor het opslaan van data.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een bescheiden winst de handel uitgegaan. Daarmee werkte hoofdgraadmeter AEX verliezen van eerder op de dag weg. De beurskoers van chipbedrijven stond aanvankelijk onder druk door tegenvallende prognoses van de Amerikaanse chipmaker Broadcom, maar de koers van zwaargewicht ASML herstelde op het Damrak.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Commissie grijpt in om Europese banken te behoeden voor een concurrentienadeel door de invoering van strengere toezichtsnormen. Het dagelijks EU-bestuur stelde invoering van die nieuwe regels rondom kapitaalbuffers al twee keer uit door zorgen over het verschil met lossere Amerikaanse en Britse regels.
10 uur geleden