Banken bij verliezers op rood Damrak
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is dinsdag met verliezen gesloten. Ook elders in Europa eindigden de belangrijkste graadmeters lager. Optimisme over economisch herstel maakte plaats voor voorzichtigheid op de financiële markten. Daarbij waren financieel dienstverleners op het Damrak de grootste verliezers.
De AEX-index op Beursplein 5 eindigde 0,8 procent lager op 561,75 punten. De MidKap raakte 2,4 procent kwijt tot 774,72 punten. De beurzen in Parijs, Londen en Frankfurt zakten tot ruim 2 procent
Berichten uit onder andere Frankrijk en Duitsland wezen beleggers nog eens op de grote impact van de coronapandemie. De Duitse fabrieksorders kenden in april de sterkste krimp ooit gemeten, terwijl de Franse centrale bank er niet op rekent dat de economie van het land voor 2022 is hersteld van de crisis.
Banken
De banken en verzekeraars ING, ABN AMRO, NN en ASR stonden onderaan in de AEX met verliezen tot 5,5 procent. Mogelijk speelt daarbij de waarschuwing van de European Systemic Risk Board een rol. De adviesraad voor de financiële sector vindt dat banken zeker tot het einde van dit jaar moeten afzien van dividendbetalingen of aandeleninkoopprogramma's. Ook andere grote Europese banken gaven terrein prijs.
In de MidKap staakte luchtvaartcombinatie Air France-KLM de recente sterke opmars en zakte 8,3 procent, ondanks het nieuws dat Frankrijk in totaal 15 miljard euro heeft gereserveerd voor steun aan de luchtvaartindustrie die hard wordt geraakt door de coronacrisis. Luchtvaartfondsen stegen de voorbije dagen nog hard dankzij een positieve stemming rond de heropening van de economieën.
Basic-Fit
Basic-Fit daalde 3,9 procent in de MidKap. De sportscholenuitbater heeft ruim 133 miljoen euro opgehaald met de uitgifte van nieuwe aandelen. Met het geld wil het bedrijf de balans versterken en zijn groeistrategie doorzetten.
BP verloor 3,4 procent in Londen. De Britse oliereus gaat 10.000 banen schrappen als gevolg van de daling van de vraag naar olie vanwege de virusuitbraak. In Frankfurt daalde Lufthansa 0,8 procent. Lufthansa-dochter Austrian Airlines krijgt voor 450 miljoen euro steun van Oostenrijk.
De euro was 1,1360 dollar waard, tegen 1,1299 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,2 procent minder op 38,11 dollar. Brentolie zakte 0,4 procent in prijs tot 40,64 dollar.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Franse start-up voor kunstmatige intelligentie Mistral heeft 830 miljoen dollar (725 miljoen euro) aan schuldfinanciering opgehaald voor een nieuw datacenterproject net buiten Parijs. Het AI-bedrijf wil een Europees alternatief ontwikkelen voor Amerikaanse AI-bedrijven, zoals de eigenaar van ChatGPT, OpenAI.
28 minuten geledenBREDA (ANP) - Nederlandse bedrijven kunnen helpen om Oekraïne weer op te bouwen. Dat zei minister van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking Sjoerd Sjoerdsma op het bedrijvenforum voor Nederlandse en Oekraïense bedrijven voorafgaand aan de Lviv-conferentie.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ASML, ASMI en Besi hoorden maandag bij de verliezers op het Damrak. De chipbedrijven staan onder druk na een doorbraak die Google vorige week meldde. Analisten hebben tegen persbureau Bloomberg gezegd dat de vraag naar bepaalde soorten opslagruimte en daarmee chips daardoor kan afnemen.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De financiële leiders van G7-landen zeggen bereid te zijn "alle noodzakelijke maatregelen" te nemen om de stabiliteit van de energiemarkt te waarborgen. De ministers van Financiën en de leiders van de centrale banken van de economische grootmachten spraken elkaar maandag tijdens een onlineconferentie over een gezamenlijke aanpak tegen de verstoorde energiemarkt. De centrale banken zeggen zich in te zetten voor het handhaven van prijsstabiliteit en willen de volatiliteit beperken.
1 uur geledenBREDA (ANP) - Bij een datalek zijn gevoelige gegevens van klanten van vakantieaanbieder Roan buitgemaakt. Het gaat om onder meer namen, telefoonnummers, e-mailadressen, de bestemmingen en aankomst- en vertrekdata. Het in Breda gevestigde Roan, dat ruim honderd campings aanbiedt in zeven Europese landen, zegt dat "verschillende andere bedrijven in de vakantiesector helaas ook zijn getroffen door dit beveiligingslek".
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York krabbelden maandag wat op na de zware koersverliezen op vrijdag. De stemming bleef terughoudend door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten, die de vijfde week is ingegaan. Beleggers lijken wel enige moed te putten uit opmerkingen van president Donald Trump dat de Verenigde Staten en Iran "direct en indirect" overleg hebben gevoerd en dat Pakistan, als tussenpersoon, heeft aangegeven dat er de komende dagen "betekenisvolle gesprekken" zouden kunnen plaatsvinden.
4 uur geledenWIESBADEN (ANP) - De inflatie in Duitsland is in maart sterk gestegen als gevolg van de fors hogere brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens voorlopige cijfers van het Duitse federale statistiekbureau Destatis steeg de inflatie naar 2,7 procent op jaarbasis. In februari was dat nog 1,9 procent. Op maandbasis namen de consumentenprijzen met 1,1 procent toe.
5 uur geleden