Banken: baseer beleid niet op enkele kwartaalwinsten
AMSTERDAM (ANP) - Nederlandse banken dringen er bij politici op aan om zich niet te veel door de huidige hoge winsten te laten leiden bij het maken van nieuw beleid voor de financiƫle sector. De Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) vindt dat de lasten voor banken niet verder kunnen stijgen.
"De recente kwartaalwinsten zijn geen goede grond voor verdere lastenverzwaring. Dan komt de financiering van zeer noodzakelijke investeringen van consumenten en bedrijven onder druk te staan", schrijft de NVB naar aanleiding van Prinsjesdag en in de aanloop naar de Algemeen Politieke Beschouwingen. De belangenorganisatie voor banken noemt onder andere de energietransitie, verduurzaming van de landbouw en de bouw van extra woningen als opgaven waarbij de bankensector van belang is.
De laatste tijd zijn de hoge winsten voor banken een politiek thema geworden, zowel in Nederland als andere Europese landen. Zo is er kritiek op de relatief lage rente voor spaarrekeningen, terwijl banken na de tien opeenvolgende renteverhogingen van de Europese Centrale Bank hun winsten wel sterk wisten op te voeren.
Extra belastingen
Demissionair minister van Financiƫn Sigrid Kaag vroeg eerder deze maand aan de Autoriteit Consument & Markt of een onderzoek nodig is naar de ontwikkeling van de Nederlandse spaartarieven. Regeringen van andere lidstaten van de Europese Unie kondigden al extra belastingen aan op "overwinsten" voor banken.
De NVB lijkt dit nu voor te willen zijn, door bijvoorbeeld te wijzen op de gemiddelde belastingdruk voor banken. Gemiddeld zou die fiscale druk op 35 procent liggen, terwijl de gewone vennootschapsbelasting op 25,8 procent ligt. Dat komt ook door een aparte bankenbelasting.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Kiesraad meldt dat bij hen bekend is dat er ongeldige stemmen zijn geconstateerd in de gemeenten Stein en Westerwolde. "In het algemeen geldt dat dergelijke bijzonderheden terechtkomen in het proces-verbaal van het gemeentelijk stembureau", schrijft de Kiesraad op X. "De komende week onderzoekt de Kiesraad de processen-verbaal uit de gemeenten."
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - D66 heeft de verkiezingen gewonnen. De partij kan niet meer worden ingehaald door de PVV. Dat blijkt uit een analyse van de ANP Verkiezingsdienst, op basis van de uitslagen van de gemeenten. De kans is volgens de Verkiezingsdienst aanwezig dat de partij van lijsttrekker Rob Jetten ook een restzetel krijgt en daarmee op zetels groter wordt dan de partij van Geert Wilders.
2 dagen geledenVENRAY (ANP) - In Venray zijn medewerkers van de Limburgse gemeente vrijdagochtend nog druk bezig met het tellen van de stemmen. Bij het tellen is gebleken dat de stemmen van een van de grotere stembureaus herteld moeten worden. "Dat gaat naar verwachting twee tot drie uur duren", zegt een woordvoerder van de gemeente.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het is het demissionaire kabinet niet gelukt een bedrijf te vinden dat zonder subsidie een groot windmolenpark voor de kust van Texel wil bouwen. Dat komt doordat de marktomstandigheden de afgelopen jaren sterk zijn verslechterd. Die situatie is "niet uniek voor Nederland", benadrukte klimaat- en energieminister Sophie Hermans voor aanvang van de ministerraad.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Justitieminister Foort van Oosten (VVD) is van plan om binnenkort af te reizen naar West-Afrika, onder andere om druk uit te oefenen op Sierra Leone en omliggende landen om Jos Leijdekkers te helpen uitleveren. Nederland heeft Sierra Leone gevraagd om uitlevering van de voortvluchtige drugscrimineel die beter bekend is als Bolle Jos, maar krijgt tot nu toe geen gehoor.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten wacht een "ingewikkelde klus" om na zijn waarschijnlijke overwinning bij de Tweede Kamerverkiezingen een nieuwe regeringscoalitie te smeden. Dat heeft demissionair minister-president Dick Schoof gezegd voor aanvang van de ministerraad. "Ik verwacht dat ik met kerst nog gewoon premier ben", zei hij.
2 dagen geledenVENRAY (ANP) - Venray verwacht na de brand in het gemeentehuis de uitgebrachte stemmen voor de Tweede Kamerverkiezingen vrijdag geteld te hebben. In de middag wordt de uitslag doorgegeven, zei burgemeester Michiel Uitdehaag donderdagmiddag tijdens een persmoment.
3 dagen geleden