Bank of Japan verhoogt rente naar hoogste niveau in 30 jaar
TOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De Bank of Japan heeft het belangrijkste rentetarief in het land verhoogd naar het hoogste niveau in dertig jaar. Met de hogere leenkosten wil de centrale bank de inflatie bestrijden. Ook geeft de Bank of Japan aan dat er meer verhogingen in het verschiet liggen als de omstandigheden dit toelaten.
De Japanse centrale bank begon in maart vorig jaar met het verhogen van de rente. Dat was de eerste verhoging sinds 2007. De centrale bank maakte daarmee een einde aan een decennialange periode waarin Japan met lage rentes en het opkopen van obligaties de inflatie juist wilde aanjagen.
De rente bedraagt nu 0,75 procent, tegen een eerder tarief van 0,50 procent. Dat is het hoogste niveau sinds 1995. Het besluit om de rente te verhogen was unaniem. Alle beleidsmakers stemden voor een verhoging. Ook economen hadden gerekend op een renteverhoging met een kwart procentpunt.
Importtarieven
Het was het eerste unanieme besluit tot een renteverhoging onder gouverneur Kazuo Ueda, wat wijst op een eensgezind front binnen het bestuur. De leenkosten gingen voor het eerst sinds januari dit jaar omhoog. De verhoging volgde op economische cijfers die erop wijzen dat de importtarieven van de Amerikaanse president Donald Trump de Japanse economie geen grote klap hebben toegebracht.
Een verhoging van de rente zal leningen duurder maken voor consumenten en bedrijven. De Bank of Japan hoopt daarmee de inflatie af te remmen. Vrijdag werd ook bekendgemaakt dat de Japanse inflatie in november is uitgekomen op 3 procent. De inflatie ligt al sinds april 2022 boven de doelstelling van 2 procent van de centrale bank.
ECB
Om de inflatie aan te pakken verwachten economen dat de Bank of Japan de rente ongeveer eens in de zes maanden gaat verhogen.
De Japanse centrale bank is de enige grote centrale bank die dit jaar de rente heeft verhoogd. Vorige week verlaagde de Amerikaanse Federal Reserve de rente voor de derde keer dit jaar. De Bank of England verlaagde deze week de leenkosten voor de vierde keer dit jaar om de economie te ondersteunen. De Europese Centrale Bank (ECB) hield donderdag opnieuw een rentepauze, na een reeks van verlagingen sinds vorig jaar.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak liet vrijdag weinig beweging zien. Beleggers deden het rustig aan na de stevige winstbeurt een dag eerder en kauwden nog na op het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB). Die hield donderdag de leenkosten onveranderd en verhoogde de groeiverwachtingen voor de economie van het eurogebied.
8 minuten geledenHOUTEN (ANP) - Bouwmarktketen Hornbach heeft de afgelopen maanden opnieuw minder winst geboekt door hogere kosten aan onder meer personeel. Klanten gaven wel weer meer geld uit bij de van oorsprong Duitse doe-het-zelver, onder meer dankzij de opening van nieuwe vestigingen en meer onlinebestedingen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van consumenten is in december onveranderd gebleven ten opzichte van een maand eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De index voor het vertrouwen blijft staan op min 21. In november liet het vertrouwen nog de grootste verbetering zien in bijna 4,5 jaar.
2 uur geledenBEAVERTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Sportkledingfabrikant Nike profiteert van een aanhoudende vraag naar zijn hardloopschoenen. Daarmee lijkt het herstelplan van topman Elliott Hill vruchten af te werpen. Nike voert onder meer een grote marketingcampagne om de felle concurrentie van opkomende merken in Noord-Amerika af te weren.
10 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Trump Media & Technology was donderdag een grote winnaar op de beurs in New York. Beleggers zetten het bedrijf achter Donald Trumps socialemediabedrijf Truth Social zo'n 42 procent hoger na aankondiging van een miljardenfusie met TAE Technologies. Dat bedrijf is bezig met de ontwikkeling van kernfusietechnologie.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voor Park Residence Tergouw in het Gelderse Oosterhout dreigt een forse boete. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft een last onder dwangsom opgelegd van 300.000 euro om de gebrekkige administratie van het voormalige vakantiepark waar tegenwoordig mensen wonen. De waakhond wil ook dat Tergouw gaat voldoen aan alle andere eisen die gelden voor netbeheerders en energieleveranciers. Wanneer Tergouw geen orde op zaken stelt, kan de ACM een boete opleggen van maximaal 900.000 euro.
12 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie neemt nog een maand extra de tijd om een omstreden vrijhandelsakkoord met Zuid-Amerikaanse landen te sluiten. De Mercosur-overeenkomst wordt niet zaterdag, maar in januari pas getekend, zeggen EU-diplomaten. De Mercosur-landen zouden hebben laten weten dat geduld nog te kunnen opbrengen.
12 uur geleden