Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bank of England weerspreekt claim Britse minister over beurskrach

Bank of England weerspreekt claim Britse minister over beurskrach

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Beweringen van de Britse premier Liz Truss en minister van Financiën Kwasi Karteng kloppen niet. Dat zegt de Bank of England in een brief aan het Britse Lagerhuis. De regering-Truss beweerde dat een neergang van de Britse beurzen onlangs onderdeel was van een wereldwijde daling. Maar De Britse centrale bank wijst als oorzaak nadrukkelijk naar het financiële beleid van Truss en Kwarteng.

De Britse regering kwam vorige maand met een reddingsoperatie om onder andere de koopkracht van de Britten te herstellen van bij elkaar 65 miljard pond. Deze werd gekoppeld aan de begroting. Dat zorgde voor onrust en noopte de Britse centrale bank tot ingrijpen, aldus de Bank of England (BoE).

De problemen op de financiële markten ontstonden op 23 september toen minister Kwasi Kwarteng zijn begrotingsplannen toelichtte. De schatkistbewaarder kondigde forse belastingverlagingen aan in combinatie met extra uitgaven om bedrijven en huishoudens te helpen met hun energierekening. Daarvoor moet het land tientallen miljarden ponden bijlenen, wat de vrees voedde dat de inflatie in weerwil van alle renteverhogingen alsnog blijft stijgen.

Staatsobligaties

Het pakket van Kwarteng zorgde voor een forse daling van het pond. Ook veroorzaakte Kwarteng met zijn plannen een scherpe daling van de koersen van staatsobligaties. De BoE greep in met de aankoop van staatsobligaties. Daarmee werden onder andere pensioenfondsen tegen een gedeeltelijke ineenstorting beschermd.

In een brief aan de parlementscommissie voor financiële zaken zei vicegouverneur Jon Cunliffe dat de BoE geen andere keuze had dan in te grijpen. Daarmee werd voorkomen dat fondsbeheerders 50 miljard pond aan gilts dumpten en een marktcrash veroorzaakten. Toen de obligatiekoersen instortten, moesten fondsen namelijk geld ophalen om aan de vraag naar onderpand te voldoen.

De opmerkingen van Cunliffe staan haaks op het verhaal van de regering over de turbulentie op de markten. Kwarteng deed de paniek af als "een beetje turbulentie" en premier Liz Truss gaf de schuld aan wereldwijde factoren, als onderdeel van een bredere ontwikkelingen op de markten.

Meer uit Financieel

Wall Street hoger, Cisco en AI-chipbedrijf Cerebras uitblinkers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met winsten gesloten. Bij de bedrijven was Cisco Systems een uitblinker dankzij goed ontvangen kwartaalcijfers van de producent van netwerkapparatuur. Daarnaast maakte AI-chipbedrijf Cerebras Systems een zeer succesvol beursdebuut op Wall Street.

2 uur geleden
Succesvolle beursgang AI-chipbedrijf Cerebras in New York

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De beursgang van AI-chipbedrijf Cerebras Systems in New York op donderdag is goed verlopen. Bij opening schoot het aandeel bijna 100 procent omhoog tot meer dan 360 dollar, terwijl de uitgifteprijs op 185 dollar per aandeel lag. Daarmee was dus sprake van bijna een verdubbeling van de koers op de eerste handelsdag van Cerebras.

3 uur geleden
Trump: China koopt 200 vliegtuigen van Boeing

BEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - China gaat tweehonderd vliegtuigen kopen van het Amerikaanse Boeing. Dat heeft president Donald Trump gezegd in een interview met tv-zender Fox News. Trump is momenteel op staatsbezoek in China waar hij heeft gepraat met de Chinese president Xi Jinping.

6 uur geleden
Flinke plus voor AEX-index, ABN AMRO verder omhoog

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag opnieuw met flinke winst gesloten. ABN AMRO ging verder omhoog na de stevige plus een dag eerder dankzij goed ontvangen kwartaalcijfers van de bank. Ook de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML waren in de voorhoede van de AEX te vinden.

6 uur geleden
Merz roemt oud-ECB-president Draghi bij uitreiking Karelsprijs

AKEN (ANP/DPA) - Mario Draghi, de voormalige president van de Europese Centrale Bank (ECB) en oud-premier van Italië, heeft donderdag in het Duitse Aken de prestigieuze Karelsprijs ontvangen. Bij de uitreiking sprak de Duitse bondskanselier Friedrich Merz zijn lof uit voor Draghi en zijn bijdrage aan de Europese eenheid en het redden van de euro tijdens de Europese schuldencrisis.

8 uur geleden
Wall Street hoger terwijl beleggers letten op Trump in China

NEW YORK (ANP) - De beursgraadmeters op Wall Street zijn donderdag verder gestegen, terwijl beleggers de gesprekken tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping in Beijing in de gaten houden. De aanhoudende zorgen over de Iranoorlog zijn wat naar de achtergrond verdwenen.

9 uur geleden
Amerikaanse rechter wil schikking Musk niet zomaar goedkeuren

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse rechter weigert vooralsnog om een schikking van Elon Musk van 1,5 miljoen dollar goed te keuren. Elon Musk wil op die manier een zaak over mogelijke misleiding van beleggers afkopen, maar het bedrag wordt door kenners als erg laag beschouwd. De rechter heeft laten weten nog "rode vlaggen" te zien met betrekking tot de deal.

11 uur geleden