Bank of England weerspreekt claim Britse minister over beurskrach
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Beweringen van de Britse premier Liz Truss en minister van Financiën Kwasi Karteng kloppen niet. Dat zegt de Bank of England in een brief aan het Britse Lagerhuis. De regering-Truss beweerde dat een neergang van de Britse beurzen onlangs onderdeel was van een wereldwijde daling. Maar De Britse centrale bank wijst als oorzaak nadrukkelijk naar het financiële beleid van Truss en Kwarteng.
De Britse regering kwam vorige maand met een reddingsoperatie om onder andere de koopkracht van de Britten te herstellen van bij elkaar 65 miljard pond. Deze werd gekoppeld aan de begroting. Dat zorgde voor onrust en noopte de Britse centrale bank tot ingrijpen, aldus de Bank of England (BoE).
De problemen op de financiële markten ontstonden op 23 september toen minister Kwasi Kwarteng zijn begrotingsplannen toelichtte. De schatkistbewaarder kondigde forse belastingverlagingen aan in combinatie met extra uitgaven om bedrijven en huishoudens te helpen met hun energierekening. Daarvoor moet het land tientallen miljarden ponden bijlenen, wat de vrees voedde dat de inflatie in weerwil van alle renteverhogingen alsnog blijft stijgen.
Staatsobligaties
Het pakket van Kwarteng zorgde voor een forse daling van het pond. Ook veroorzaakte Kwarteng met zijn plannen een scherpe daling van de koersen van staatsobligaties. De BoE greep in met de aankoop van staatsobligaties. Daarmee werden onder andere pensioenfondsen tegen een gedeeltelijke ineenstorting beschermd.
In een brief aan de parlementscommissie voor financiële zaken zei vicegouverneur Jon Cunliffe dat de BoE geen andere keuze had dan in te grijpen. Daarmee werd voorkomen dat fondsbeheerders 50 miljard pond aan gilts dumpten en een marktcrash veroorzaakten. Toen de obligatiekoersen instortten, moesten fondsen namelijk geld ophalen om aan de vraag naar onderpand te voldoen.
De opmerkingen van Cunliffe staan haaks op het verhaal van de regering over de turbulentie op de markten. Kwarteng deed de paniek af als "een beetje turbulentie" en premier Liz Truss gaf de schuld aan wereldwijde factoren, als onderdeel van een bredere ontwikkelingen op de markten.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben een ontheffing van Russische oliesancties laten verlopen. De regering-Trump maakte het eerder mogelijk voor landen als India om tijdelijk gesanctioneerde Russische olie die al op tankers op zee is te kopen. Die stap was bedoeld om de impact van de flink gestegen olieprijzen door de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz te verlichten.
7 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - ASML gaat het Indiase Tata Electronics helpen bij het opzetten van een chipfabriek, een van de eerste in het Aziatische land. Dat hebben de bedrijven bekendgemaakt tijdens het tweedaagse bezoek van de Indiase premier Narendra Modi aan Nederland.
14 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - Een Japans farmaciebedrijf heeft artsen gewaarschuwd om een medicijn voor zeldzame auto-immuunziekten niet meer aan nieuwe patiënten voor te schrijven, nadat twintig mensen die het middel gebruikten zijn overleden. Volgens Kissei Pharmaceutical zou Tavneos ernstige leverproblemen kunnen veroorzaken.
16 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China en de Verenigde Staten zijn overeengekomen om de heffingen op sommige producten te verlagen om de onderlinge handel te bevorderen. Dat heeft het Chinese ministerie van Handel naar buiten gebracht. Het ministerie publiceerde de verklaring op zaterdag na de tweedaagse top in Beijing tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese leider Xi Jinping.
17 uur geledenBIEL (ANP/BLOOMBERG) - Het Zwitserse horlogeconcern Swatch heeft zijn winkels zaterdag in meerdere landen tijdelijk gesloten. Het bedrijf zag zich daartoe gedwongen door een overweldigende drukte om het in de verkoop gaan van een nieuw horloge. Niet alleen in Nederland, maar bijvoorbeeld ook in het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Dubai en Singapore bleven vestigingen dicht.
19 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - NAVO-topman Mark Rutte gaat Europese wapenfabrikanten volgende week oproepen om hun investeringen te verhogen en de productie op te voeren. Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden.
21 uur geledenOAKLAND (ANP/BLOOMBERG) - YouTube, Snap en TikTok hebben in de Verenigde Staten een zaak geschikt rond beschuldigingen over de verslavende werking van de socialmedia en hogere zorgkosten bij scholen als gevolg daarvan. Als de zaak voor de rechter was gekomen, riskeerden de bedrijven op te draaien voor allerlei kosten die scholen maken.
21 uur geleden