Bank of England verhoogt rente opnieuw vanwege hoge inflatie
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Bank of England heeft het belangrijkste rentetarief in het Verenigd Koninkrijk opnieuw verhoogd. De Britse centrale bank wil daarmee de hoge inflatie bestrijden. Het levensonderhoud van de Britten is al flink duurder geworden en de centrale bank verwacht dat de inflatie door de oorlog in Oekraïne in het tweede kwartaal een piek van ruim 8 procent zal bereiken.
Het was de derde keer op rij dat de Bank of England het rentetarief opschroefde met 25 basispunten. Het huidige rentetarief bedraagt nu 0,75 procent, waarmee de Britse rente weer op het niveau staat van voor de coronacrisis. Toen werd de rente juist verlaagd om de economie te ondersteunen. Door de rente te verhogen wordt geld lenen nu weer duurder en is er minder geld beschikbaar, wat de prijzen moet drukken.
De rentestap was conform de verwachting van economen. De beleidsbepalers van de Britse centrale bank waren niet unaniem over het rentebesluit. Acht van de negen bestuurders stemden voor en een stemde tegen een renteverhoging.
Verdere rentestappen
De verwachte piek in de inflatie van ruim 8 procent betekent volgens de centrale bank dat de druk op de inkomens van huishoudens in het Verenigd Koninkrijk "veel groter" zal zijn dan in februari werd voorzien. Toen werd nog uitgegaan van een inflatiepiek van 7,25 procent. De centrale bank waarschuwde ook dat de oorlog in Oekraïne de problemen in de wereldwijde toeleveringsketens zal verergeren. De druk op de inkomens zal daarnaast leiden tot zwakkere groeivooruitzichten en een stijging van de werkloosheid.
De beleidsmakers van de Britse centrale bank lijken ook iets voorzichtiger te zijn geworden over verdere rentestappen. Een verdere verkrapping van het monetaire beleid, ofwel een verdere verhoging van de rente, in de komende maanden is volgens de Bank of England nu "misschien" gepast, terwijl vorige maand nog werd vermeld dat een dergelijke stap "waarschijnlijk" is.
De centrale bank zal daarbij in de komende maanden een lastige afweging moeten maken tussen inflatiebestrijding en de toenemende bedreigingen voor de economische groei als gevolg van de oorlog in Oekraïne. De Bank of England is wel de eerste grote centrale bank die de rente weer heeft teruggebracht tot het niveau van voor de coronacrisis. De Amerikaanse centrale bank schroefde woensdag voor het eerst sinds 2018 de rente op. De Europese Centrale Bank lijkt ondanks de hard oplopende inflatie in de eurozone nog geen plannen te hebben om de rente te verhogen.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - Brussel wil meer ruimte geven aan grote fusies binnen de Europese Unie. Dat staat in een herziene richtlijn voor fusies die de Europese Commissie donderdag naar buiten brengt.
32 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal patentaanvragen in Nederland is vorig jaar toegenomen. Volgens Octrooicentrum Nederland is de hoeveelheid Nederlandse verzoeken voor het eerst vier jaar gestegen, terwijl buitenlandse aanvragen terugliepen.
41 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag flink hoger geëindigd. Beleggers hadden aandacht voor de kwartaalresultaten van verschillende bedrijven op het Damrak en het besluit van de Europese Centrale Bank (ECB) om de rente in de eurozone onveranderd te laten. De olieprijzen daalden, nadat ze de afgelopen dagen waren opgelopen naar het hoogste niveau in vier jaar door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten.
49 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De economie van de Verenigde Staten heeft in het eerste kwartaal nog weinig te lijden gehad onder de oorlog in Iran. Het bruto binnenlands product (bbp) steeg harder dan in de laatste drie maanden van 2025, meldt het Bureau of Economic Analysis op basis van een eerste raming. Nu veel bedrijven geld steken in de ontwikkeling of inzet van kunstmatige intelligentie, stijgen de investeringen hard.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een Nederlandse claimstichting sleept Netflix voor de rechter om prijsverhogingen die de streamingdienst de afgelopen jaren heeft doorgevoerd voor lopende abonnementen. Stichting Bescherming Consumentenbelang stelt dat die onrechtmatig zijn en wil dat het bedrijf gedupeerde consumenten terugbetaalt.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Nederlandse en Poolse landbouworganisaties willen dat de Europese Commissie snel ingrijpt vanwege de kunstmestcrisis die is ontstaan door de blokkade van de Straat van Hormuz. Aanhoudende geopolitieke spanningen, zoals de verstoringen in de zeestraat, hebben de beschikbaarheid van grondstoffen voor minerale meststoffen volgens de organisaties "aanzienlijk" beperkt, wat leidde tot een snelle prijsstijging.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP) - Beleidsmakers van de Europese Centrale Bank (ECB) hebben bij de rentevergadering ook besproken of ze de leenkosten moesten verhogen. Dat zei Christine Lagarde in een persconferentie over het rentebesluit, waarbij de centrale bank voor de eurozone de rentetarieven onveranderd liet.
2 uur geleden