Bank KfW helpt met financiering waterstofnetwerk in Duitsland
FRANKFURT (ANP) - De Duitse bank KfW ondersteunt namens de Duitse overheid met een lening van 24 miljard euro de bouw van het waterstofnetwerk in het land. De Duitse regering kondigde in oktober al het miljardenproject aan, dat in 2032 klaar moet zijn en diverse industriële gebieden in het land met elkaar zal verbinden. Met het netwerk wil Duitsland het grootste deel van zijn fossiele energiebehoefte vervangen door waterstof om in 2045 klimaatneutraal te zijn.
Het netwerk wordt over het algemeen gefinancierd met privaat geld. Met de financiering van een nieuw instrument, een zogeheten afschrijvingsrekening, levert KfW naar eigen zeggen een belangrijke bijdrage aan de levensvatbaarheid van het netwerk.
De Duitse toezichthouder voor de energievoorziening Bundesnetzagentur zal ervoor zorgen dat de kosten van het netwerk voor gebruikers vanaf het begin betaalbaar zijn. Een compensatiemechanisme zal daarbij het verschil financieren tussen de hoge investeringskosten van de netwerkbeheerders en de lage inkomsten in de beginfase. KfW zal via de afschrijvingsrekening de compensatiebetalingen verstrekken. Zodra de inkomsten van de netwerkbeheerders de kosten overtreffen, worden de extra inkomsten teruggestort op de afschrijvingsrekening.
Het netwerk beslaat in totaal 9040 kilometer. Ongeveer 60 procent van het netwerk wordt omgebouwd vanuit bestaande gaspijpleidingen, de rest wordt nieuw aangelegd. Ook een toekomstig Nederlands waterstofnetwerk moet hieraan gekoppeld worden. Onlangs waarschuwden de topbestuurders van de Nederlandse takken van de Duitse energieconcerns RWE en Uniper echter dat Nederland meer moet doen om de energietransitie te versnellen en de klimaatdoelen te halen. Ook moet het kabinet snel werk maken van nieuwe regelgeving en infrastructuur om van groene waterstof een succes te maken.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met verliezen gesloten. Beleggers maken zich zorgen over de oplaaiende gevechten tussen Iran en de Verenigde Staten en stijgende energieprijzen. De prijs voor een vat Brentolie kwam voor het eerst sinds juli boven de 100 dollar uit.
49 minuten geledenCUPERTINO (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Apple heeft woensdag zijn langverwachte, eerste opvouwbare iPhone onthuld. Daarmee betreedt het Amerikaanse techconcern een nichesegment van toestellen waar Aziatische concurrenten zich al langer op richten.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbonden spreken van een geslaagde stakingsdag in het openbaar vervoer, waarmee leden protesteerden tegen bezuinigingen op sociale zekerheid. Duizenden vakbondsleden legden op het spoor en in het stads- en streekvervoer het werk neer.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het bedrijf achter autoruithersteller Carglass, Belron, gaat mogelijk naar de beurs. Grootaandeelhouder D'Ieteren meldt dat kleinere aandeelhouders verschillende opties rond het bedrijf onderzoeken, waaronder een beursgang.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een fors verlies gesloten. Bij beleggers namen de zorgen toe over oplopende energieprijzen en het effect op de inflatie. Brentolie kostte na een opleving van spanningen tussen Iran en de Verenigde Staten meer dan 100 dollar per vat.
5 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse minister van Transport heeft opdracht gegeven tot een onderzoek naar de storing waardoor honderden vluchten in het Verenigd Koninkrijk niet doorgingen. Bewindsvrouw Heidi Alexander wil dat de nationale luchtvaartautoriteit de oorzaak achterhaalt van de problemen met een systeem van de luchtverkeersleiding.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs is woensdagmiddag korte tijd boven de 80 euro per megawattuur uitgekomen. Dat was sinds januari 2023 niet meer voorgekomen.
5 uur geleden