Banengroei VS veel zwakker dan verwacht in september
WASHINGTON (ANP) - De werkgelegenheid in de Verenigde Staten is in september veel minder toegenomen dan verwacht. Volgens het Amerikaanse ministerie van Arbeid nam de werkgelegenheid met 194.000 arbeidsplaatsen toe. Economen hadden in doorsnee op een groei van 500.000 nieuwe banen in 's werelds grootste economie gerekend. Het cijfer van augustus werd wel opwaarts bijgesteld naar een aanwas van 366.000 arbeidsplaatsen, van een eerder gemelde 235.000 nieuwe banen.
Het banenrapport speelt een belangrijke rol bij het monetaire beleid van de Federal Reserve, de koepel van centrale banken in de VS. Bij afzwakkend herstel van de arbeidsmarkt van de coronacrisis kan de Fed zijn steunmaatregelen langer in stand houden. De Fed heeft aangekondigd dit jaar te willen beginnen met de afbouw van zijn maandelijkse opkoopprogramma van obligaties.
Maar door dit slechte cijfer kan dat besluit moeilijker worden gemaakt voor de centrale bank. Fed-voorzitter Jerome Powell heeft gezegd dat er een "redelijk goed" banenrapport moet komen voor september om over te gaan tot het afbouwen van de coronasteunmaatregelen dit jaar.
Krapte op arbeidsmarkt
De tegenvallende banengroei kan erop duiden dat werkgevers moeite hebben om vacatures in te vullen vanwege de krapte op de arbeidsmarkt. Mogelijk kunnen mensen ook afgeschrikt worden door de vaccinatieregels bij veel bedrijven, terwijl ook de verspreiding van de Delta-variant van het coronavirus in de VS zorgt voor voorzichtigheid bij het aannemen van nieuw personeel.
De Amerikaanse werkloosheid daalde in september wel verder naar 4,8 procent, van 5,2 procent in augustus. In april vorig jaar tijdens de coronapandemie piekte de werkloosheid in de VS nog op bijna 15 procent.
Meer uit Financieel
ZOETERMEER (ANP) - De ondernemersorganisatie voor de Nederlandse technologische industrie FME is verontrust over de nieuwe heffingen die de Verenigde Staten Nederland en zeven andere Europese landen wil opleggen. Dat zegt voorzitter Theo Henrar in reactie op de aankondiging van president Donald Trump.
23 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten spelen met de aangekondigde heffingen voor Europese landen vooral China en Rusland in de kaart, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Volgens haar dreigen zowel de VS als Europa hierdoor armer te worden en hebben alleen hun tegenstanders daar baat bij.
24 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De ambassadeurs van alle lidstaten van de Europese Unie komen zondag samen om te praten over de nieuwe Amerikaanse heffingen, meldt voorzitter Cyprus. Een aantal getroffen landen zei eerder al dat ze met een gezamenlijke Europese reactie wilden komen op de tarieven.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werkgeversorganisatie VNO-NCW kan zich vinden in de EU-reactie op de extra importtarieven die Donald Trump wil opleggen aan Nederland en andere EU-landen die Denemarken en Groenland steunen in hun verzet tegen inlijving door de Verenigde Staten. "We staan achter de boodschap van de Europese Commissie en de Europese Raad", laat een woordvoerster van de werkgeversclub weten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De aangekondigde heffingen van de Amerikaanse president Donald Trump tegen Europese landen vanwege hun steun aan Groenland, hebben in de Verenigde Staten zelf tot kritische reacties geleid. Niet alleen Democraten, maar ook enkele Republikeinse Congresleden spreken zich openlijk uit tegen Trumps plannen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het handelsakkoord dat de Verenigde Staten en de Europese Unie afgelopen zomer sloten om hun dreigende handelsoorlog af te wenden, wordt voorlopig niet goedgekeurd. Het Europees Parlement kan er niet mee instemmen zolang de VS dreigen Groenland in te lijven, zegt de leider van de grootste en cruciale EP-fractie.
1 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer veroordeelt het Amerikaanse dreigement om zijn land en andere Europese landen een heffing op te leggen en noemt het "helemaal verkeerd". President Donald Trump wil met een importheffing van 10 procent bereiken dat ze akkoord gaan met de Amerikaanse inlijving van Groenland.
1 uur geleden