Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

BAM waarschuwt voor onzekerheid bouw tijdens formatieproces

BAM waarschuwt voor onzekerheid bouw tijdens formatieproces

BUNNIK (ANP) - Het proces rond de vorming van een nieuwe Nederlandse regering zorgt voor grotere onzekerheid voor de bouw- en vastgoedsector, vooral als het gaat om de ambitie om meer woningen te bouwen en de wetgeving rond stikstof. Daarvoor waarschuwt bouwconcern BAM bij de presentatie van zijn jaarcijfers.

Volgens het grootste bouwbedrijf van Nederland leiden kostenstijgingen en de gestegen rentes momenteel tot vertragingen bij de gunning van sommige projecten. De woningmarkt staat nog steeds onder druk, ziet BAM ook. Wel zijn er volgens het bedrijf hier "enkele signalen van herstel" omdat de lonen in Nederland flink omhoog zijn gegaan en de hypotheekrente wat meer is gestabiliseerd.

BAM, met hoofdkantoor in Bunnik, wist afgelopen jaar uiteindelijk 1670 huizen te verkopen in Nederland. Dat is een behoorlijke daling ten opzichte van de meer dan 2000 van een jaar eerder. Maar het is wel een verbetering ten opzichte van de circa 1500 woningen waar BAM-topman Ruud Joosten in de loop van vorig jaar op rekende.

Utiliteitsbouw

Joosten spreekt nu dan ook van goede prestaties bij de woningbouwactiviteiten van zijn bedrijf. In de tweede helft van het jaar zag hij ook duidelijke verbetering bij de utiliteitsbouw, oftewel het neerzetten van gebouwen die geen woonbestemming hebben. Verder zette BAM met het werken aan infrastructuur volgens hem "de positieve trend" voort.

"De marktomstandigheden blijven op korte termijn uitdagend als gevolg van hogere rentetarieven, politieke en geopolitieke onzekerheden en de aanhoudende druk om personeel aan te trekken en te behouden", geeft Joosten wel aan. In het Verenigd Koninkrijk stelden activiteiten op het gebied van utiliteitsbouw vorig jaar daarnaast teleur als gevolg van problemen in de toeleveringsketen en kostenoverschrijdingen bij een groot project.

Verbetering

De gecombineerde bedrijfsopbrengsten van de divisies voor Nederland en het Verenigd Koninkrijk en Ierland stegen uiteindelijk met 2 procent naar 6,1 miljard euro. Het bedrijfsbrede orderboek zakte wel licht tot 9,8 miljard euro en de nettowinst daalde van bijna 180 miljoen euro in 2022 naar 175 miljoen euro.

Bij de winstdaling speelt mee dat BAM in het voorgaande jaar nog boekwinsten behaalde op de verkoop van onderdelen. Joosten ziet dus wel verbetering in de operationele prestaties. Hij vindt dat het bedrijf er sterk genoeg voor staat om extra geld te laten terugvloeien naar de aandeelhouders. BAM kondigde donderdag een aandeleninkoopprogramma aan ter waarde van 30 miljoen euro.

Meer uit Financieel

Trump verhoogt importheffingen Zuid-Korea naar 25 procent

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump verhoogt de importheffingen op goederen uit Zuid-Korea, waaronder auto's, hout en farmaceutische producten. De tarieven gaan van 15 naar 25 procent, zo maakte Trump maandag bekend.

2 uur geleden
Wall Street omhoog in aanloop naar Fed-besluit en kwartaalcijfers

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten zijn maandag hoger geëindigd, in aanloop naar het rentebesluit van de Federal Reserve en belangrijke bedrijfscijfers later deze week. De centrale bank begint dinsdag aan zijn tweedaagse rentevergadering. Het is de eerste vergadering dit jaar. Verwacht wordt dat de Fed de leenkosten in de grootste economie ter wereld onveranderd laat. Dat besluit leidt naar verwachting tot kritiek van president Donald Trump, die juist lagere rentetarieven wil voor Amerikanen.

3 uur geleden
Microsoft vermindert afhankelijkheid van Nvidia met eigen AI-chip

REDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse technologieconcern Microsoft heeft een nieuwe, zelfontwikkelde chip voor AI-toepassingen onthuld. Daarmee wil het concern zijn eigen toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie efficiënter laten draaien en minder afhankelijk worden van marktleider Nvidia.

4 uur geleden
Meta blijft tegen wijzigingen tijdlijnen Facebook en Instagram

AMSTERDAM (ANP) - Socialemediaplatform Meta is het nog altijd "fundamenteel oneens" met de aanpassingen die Facebook en Instagram van de Nederlandse rechter moesten ondergaan. Tegen dat besluit van oktober stelde het concern direct hoger beroep in, maar vlak voor de behandeling trok Meta de belangrijkste bezwaren in. Tijdens die zitting bleek maandag dat het bedrijf op andere manieren de gedwongen aanpassingen wil aanvechten.

6 uur geleden
Koerssprong ijsjesmaker Magnum op voorzichtig Damrak

AMSTERDAM (ANP) - Aandelenhandelaren op het Damrak deden het maandag voorzichtig aan bij het begin van de nieuwe drukke beursweek. Naast de geopolitieke spanningen kijken beleggers vooral uit naar het rentebesluit van de Amerikaanse centrale bank op woensdag. In Amsterdam komen onder meer chipmachinemaker ASML en bank ING met resultaten. Ook openen grote Amerikaanse techbedrijven als Microsoft, Apple, Tesla en Meta Platforms de boeken.

7 uur geleden
EU komt met strengere regels voor WhatsApp

BRUSSEL (ANP/AFP/BLOOMBERG) - WhatsApp komt onder strengere controle van de EU te staan. De Europese Commissie heeft de openbare kanalenfunctie van de berichtendienst toegevoegd aan een lijst van socialemedia die vanwege hun grootte moeten voldoen aan strengere regels. Die gelden niet voor privéchats, maar alleen voor WhatsApp-kanalen. Dat zijn de openbare chats waar beheerders eenzijdig berichten, foto's en video's kunnen delen.

8 uur geleden
Wall Street begint hoger aan belangrijke Fed-week

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag hoger begonnen. Beleggers deden het wel rustig aan en letten vooral op de Federal Reserve. De centrale bank begint dinsdag aan zijn tweedaagse rentevergadering. Het is de eerste vergadering dit jaar. Algemeen wordt verwacht dat de Fed de leenkosten in de grootste economie ter wereld onveranderd zal laten. Dat besluit zal naar verwachting leiden tot kritiek van president Donald Trump, die juist lagere rentetarieven wil voor Amerikanen.

9 uur geleden