BAM waarschuwt voor onzekerheid bouw tijdens formatieproces
BUNNIK (ANP) - Het proces rond de vorming van een nieuwe Nederlandse regering zorgt voor grotere onzekerheid voor de bouw- en vastgoedsector, vooral als het gaat om de ambitie om meer woningen te bouwen en de wetgeving rond stikstof. Daarvoor waarschuwt bouwconcern BAM bij de presentatie van zijn jaarcijfers.
Volgens het grootste bouwbedrijf van Nederland leiden kostenstijgingen en de gestegen rentes momenteel tot vertragingen bij de gunning van sommige projecten. De woningmarkt staat nog steeds onder druk, ziet BAM ook. Wel zijn er volgens het bedrijf hier "enkele signalen van herstel" omdat de lonen in Nederland flink omhoog zijn gegaan en de hypotheekrente wat meer is gestabiliseerd.
BAM, met hoofdkantoor in Bunnik, wist afgelopen jaar uiteindelijk 1670 huizen te verkopen in Nederland. Dat is een behoorlijke daling ten opzichte van de meer dan 2000 van een jaar eerder. Maar het is wel een verbetering ten opzichte van de circa 1500 woningen waar BAM-topman Ruud Joosten in de loop van vorig jaar op rekende.
Utiliteitsbouw
Joosten spreekt nu dan ook van goede prestaties bij de woningbouwactiviteiten van zijn bedrijf. In de tweede helft van het jaar zag hij ook duidelijke verbetering bij de utiliteitsbouw, oftewel het neerzetten van gebouwen die geen woonbestemming hebben. Verder zette BAM met het werken aan infrastructuur volgens hem "de positieve trend" voort.
"De marktomstandigheden blijven op korte termijn uitdagend als gevolg van hogere rentetarieven, politieke en geopolitieke onzekerheden en de aanhoudende druk om personeel aan te trekken en te behouden", geeft Joosten wel aan. In het Verenigd Koninkrijk stelden activiteiten op het gebied van utiliteitsbouw vorig jaar daarnaast teleur als gevolg van problemen in de toeleveringsketen en kostenoverschrijdingen bij een groot project.
Verbetering
De gecombineerde bedrijfsopbrengsten van de divisies voor Nederland en het Verenigd Koninkrijk en Ierland stegen uiteindelijk met 2 procent naar 6,1 miljard euro. Het bedrijfsbrede orderboek zakte wel licht tot 9,8 miljard euro en de nettowinst daalde van bijna 180 miljoen euro in 2022 naar 175 miljoen euro.
Bij de winstdaling speelt mee dat BAM in het voorgaande jaar nog boekwinsten behaalde op de verkoop van onderdelen. Joosten ziet dus wel verbetering in de operationele prestaties. Hij vindt dat het bedrijf er sterk genoeg voor staat om extra geld te laten terugvloeien naar de aandeelhouders. BAM kondigde donderdag een aandeleninkoopprogramma aan ter waarde van 30 miljoen euro.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De zilverprijs is vrijdag voor het eerst gestegen tot meer dan 100 dollar per troy ounce (31,1 gram). Omgerekend is dat bijna 85 euro. Het record werd ingegeven door de stijgende vraag naar veilige beleggingen zoals zilver maar ook goud. De goudprijs zit inmiddels dicht tegen de mijlpaal van 5000 dollar.
23 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensieconcern Czechoslovak Group (CSG) heeft bij zijn debuut aan de Amsterdamse beurs vrijdag ruim 31 procent aan beurswaarde gewonnen. Daarmee kijkt het bedrijf, dat onder meer pantservoertuigen en munitie maakt en levert aan NAVO-landen, naar eigen zeggen terug op een succesvolle beursgang. "We hopen dat het een eerste stap is om te laten zien waar de prijs kan liggen op de lange termijn", liet financieel topman Zdenek Jurak vrijdag weten aan het ANP.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie zal haar vergeldingsheffingen op 93 miljard euro aan Amerikaanse goederen nog eens zes maanden opschorten. Dat doet Brussel nadat de Amerikaanse president Donald Trump zijn dreigement heeft ingetrokken om heffingen op te leggen aan enkele EU-landen die tegen zijn poging waren om Groenland te annexeren.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond FNV vreest voor de toekomst van de koffiefabriek van Douwe Egberts in Utrecht. Medewerkers klagen dat de productie al lange tijd daalt en krijgen volgens de vakbond geen toekomstperspectief van moederbedrijf JDE Peet's. Anderhalve week geleden werd het verlies van enkele tientallen banen aangekondigd, maar de angst is dat het daar niet bij zal blijven.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG/RTR/BELGA) - Franse autoriteiten onderzoeken het overlijden van een tweede baby die babyvoeding van Nestlé had gedronken. In de babyvoeding zat mogelijk de bacterie Bacillus cereus, die heftig braken en diarree kan veroorzaken. Of de dood van de baby's daadwerkelijk is veroorzaakt door de betrokken producten, is niet vastgesteld.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Intel ging vrijdag hard onderuit op de beurzen in New York. De grote chipfabrikant leed afgelopen kwartaal meer verlies dan verwacht en gaf een tegenvallende verwachting af voor het huidige kwartaal. Volgens topman Lip-Bu Tan werkt Intel hard aan het opvoeren van de productie om aan de sterke vraag van klanten naar serverchips voor AI-datacenters te kunnen voldoen. Het aandeel, dat voorafgaand aan de resultaten sterk was gestegen, raakte zo'n 14 procent aan waarde kwijt.
4 uur geledenNAARDEN (ANP) - Minder Nederlanders kiezen er de laatste tijd voor om hun woning uit te rusten met een warmtepomp, meldt de Vereniging Warmtepompen. Mede door een verlaging van een subsidie en een dalende gasprijs is er voor de duurzame manier om een huis te verwarmen minder interesse.
4 uur geleden