Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

BAM: dit jaar mogelijk meer last van stikstofproblemen

BAM: dit jaar mogelijk meer last van stikstofproblemen

AMSTERDAM (ANP) - Bouwer BAM had vorig jaar last van tragere vergunningverlening voor de bouw van nieuwe woningen door de stikstofcrisis. Daardoor kon het grootste bouwbedrijf van Nederland minder nieuwe huizen realiseren dan gepland, zei topman Ruud Joosten van BAM tijdens een gesprek met journalisten over de jaarresultaten. Hij verwacht dat zijn bedrijf hier dit jaar mogelijk nog meer last van krijgt.

Eerder donderdag meldde BAM in 2025 in totaal 2354 woningen te hebben verkocht in Nederland, 27 procent meer dan in 2024. Joosten verklaarde dat het bedrijf grote deals had met grote beleggers.

Ondanks de stijging had BAM "zeker" last van de stikstofcrisis. "De stikstofproblematiek verschilt heel erg per gebied. Als dit niet wordt opgelost, wordt het probleem steeds groter", aldus Joosten. Hoeveel huizen BAM hierdoor vorig jaar niet kon realiseren, kon hij niet aangeven. Wel stelt hij dat dit aantal voor de bouwer "heel beperkt" was, omdat BAM weinig bij Natura 2000-gebieden heeft gebouwd.

Soldaten

Joosten verwacht dat BAM dit jaar ongeveer net zoveel woningen verkoopt als vorig jaar. In hoeverre de bouwer ook in 2026 last heeft van de stikstofproblemen, hangt volgens de topman ervan af of dit jaar oplossingen worden gevonden. Hij vindt dat de nieuwe regering moet kijken naar het structureel verminderen van de stikstofuitstoot door in te grijpen in bepaalde sectoren in Nederland om bijvoorbeeld de woningbouw te versnellen. "Als je die ruimte wilt creëren, moet je naar de grootste uitstoters kijken en daar maatregelen over nemen", stelde hij.

Joosten wil dat ministeries gezamenlijk maatregelen nemen om ook de problemen rond het steeds vollere stroomnet op te lossen. "Anders hebben mensen geen elektriciteit", verduidelijkte hij. TenneT waarschuwde vorige week nog dat het hoogspanningsnet in Utrecht, Gelderland en Flevoland zijn grenzen heeft bereikt en dat snel maatregelen nodig zijn om te voorkomen dat nieuwe woningen dit jaar geen aansluiting meer kunnen krijgen.

Verder voorziet BAM dat de hogere investeringen in defensie kansen bieden voor het bedrijf. Zo zou de bouwer in Nederland volgens de topman kunnen werken aan de huisvesting voor soldaten.

Meer uit Financieel

Trump staat open voor Chinese autofabrieken in VS

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump staat ervoor open dat Chinese autofabrikanten elektrische auto's in de Verenigde Staten produceren, mits ze daarvoor Amerikaanse werknemers inzetten. De feitelijke Amerikaanse blokkade op de import van Chinese auto's wil hij wel handhaven.

1 uur geleden
FT: VS beperken bescherming tankers in Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tankers die door de Straat van Hormuz varen gevraagd dat alleen op bepaalde tijdstippen te doen, zodat het Amerikaanse leger bescherming kan bieden. De maatregel volgt op een toename van Iraanse aanvallen op schepen die 's nachts door de zeestraat varen, meldt de Financial Times.

1 uur geleden
OpenAI bevestigt eerder incident met autonome AI

SAN FRANCISCO (ANP/RTR) - AI-systemen van ChatGPT-maker OpenAI hebben al in mei honderden schadelijke softwarepakketten geüpload naar het platform RubyGems. Dat zeggen AI-onderzoekers. Het incident gebeurde twee maanden voordat AI-systemen van OpenAI tijdens veiligheidstests inbraken bij het programmeursplatform Hugging Face.

1 uur geleden
Wall Street sluit hoger na inflatiecijfers en daling olieprijzen

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten de handel uitgegaan. Daarmee werd wat herstel getoond van de vier verliesdagen op rij daarvoor. Het sentiment onder beleggers op Wall Street kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Daarnaast ging de aandacht uit naar cijfers over de inflatie in de Verenigde Staten.

10 uur geleden
CNN: projectielen hebben Saudisch oliepijpleidingsysteem geraakt

NEW YORK (ANP) - Projectielen, waarschijnlijk drones, hebben donderdag een belangrijk oliepijpleidingsysteem in Saudi-Arabië geraakt. Dat melden Amerikaanse regeringsfunctionarissen een dag later aan nieuwszender CNN. Daarbij werd schade aangericht aan minstens twee pompstations van de oost-westelijke oliepijpleiding in Saudi-Arabië. Satellietbeelden laten rookwolken en brandschade zien.

13 uur geleden
Eurocontrol: Europese luchtruim drukker dan ooit in zomerperiode

BRUSSEL (ANP/AFP) - Het Europese luchtruim was tijdens de zomervakantieperiode drukker dan ooit. Dat meldt de Europese luchtverkeersleidingsdienst Eurocontrol. Dit ondanks de verstoringen in het luchtverkeer vanwege de aanhoudende onrust in het Midden-Oosten.

14 uur geleden
Amsterdamse AEX-index sluit hoger na reeks verliesdagen

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is vrijdag met winst gesloten, na de verliezen van eerder deze week. De handel op de Amsterdamse aandelenbeurs kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Verder ging de aandacht van beleggers uit naar cijfers over de Amerikaanse inflatie.

15 uur geleden